İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçtiğimiz yıllarda ramazan biraz daha yaz aylarına sarktığı zamanlarda böyle rüzgar oluyordu özellikle güneş batımına yakın başlayıp serinletiyordu, tıpkı onun gibi bir rüzgar var..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Diyagramın şu heybetine bakın ahali.^^

Geçenlerde de dedim kışın böyle hamak görmedik. Yani ama bu denli sert bir düşüşte Oraj ve konveksiyon oluşumu olacaktır.

Tabi bunun yanında da CAPE değerleri artacak. Buda kararsız hava koşullarını bize sunuyor.

Şöyle bir önümüzdeki iki haftaya baktığımız zaman Yarın salı ve çarşamba günleri hava sıcaklığı yine yüksek seyredecek il genelimizde.hava-gunes11hava-parcalibuluts23

Ama ardından oldukça sert bir düşüş meydana gelecek gibi durmakta. Özelikle GFS modeli bunu bir süredir ısrarla sürdürmekte.

Soğuk cephe kırım üzerinden gelecek gibi duruyor. Ve mevsim normallerine görede oldukça soğuk bir dalga. hava-yagmusrs323hava-simsek3232

Enterasan olan ise bir hafta içinde hem çok sıcak olması hemde çok soğuk olması!

İşte bu sıcak ve soğuk çakışmasından dolayı oldukça kuvvetli oraj olulşumu olması ihtimali oldukçada yüksek.

CAPE değerleride bu aralar hava sıcak olduğu için uygun gözüküyor. Ama şimdi CAPE değerleri konuşmak için erken!

884a17b.gif

Bazı arkadaşlar diyagramda yağış yok diyebilir. Ama bilirsiniz GFS özelikelde yaz aylarında ilk başlarda fazla bir yağış göstermez. Ve değişimede oldukça açıktır. O yüzden şimdilikte yağış konusunda bişey demek erken ona zaman yaklaştıkça bakacağız.

Bakalım acaba bu senenin ikinci etkili orajını görebilecek miyiz?:)

Bu arada hep diyorum birdaha bu kadar sert dalga gelemez diye, ama 2020 sen nelere kâdirsin... Belki bir daha 0 izoterm-i gelir kim bilir?

Hepnize iyi akşamlar:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Berkay34 CIN değeri ve bağıl nem ile Lifted index değerlerine bak derim, şehrimiz adına ben daha ümit vardım ama bu CIN değerleriyle çok çok zor, ama Marmaranın güneyi sağlam aktivite yaşayabilir

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• O cinler İstanbulu da çarpar merak etme sen o CIN değerleri soğuk hava karşısında eşekten düşmüş karpuza dönecekler inşallah. Ayın son 10 günü sağlam ekşınlar olur eğer son anda aksilik olmazsa tabii.

• Diyagram çok güzel çıkmış ayın 21inden haziranın başına kadar mevsim normallerinin altındayız

Mesajınızın yazı tipi kalın gözüküyor. Forumda normal harici yazı tipi yasaktır, şu an yazdığım gibi olmalı. Sonraki mesajlarda bu hususa dikkat etmenizi rica ederim. Anlayışınız için teşekkürler.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Herkese merhaba . Yazacak bir konu bulamadığım için buraya yazıyorum . Solar Minimum hakkında bir bilgisi olan var mı? 2020 ile 2055 arasında dünyada ortalama sıcaklıkların düşeceği söyleniyor. Bu ne kadar doğrudur?

• Herkese merhaba . Yazacak bir konu bulamadığım için buraya yazıyorum . Solar Minimum hakkında bir bilgisi olan var mı? 2020 ile 2055 arasında dünyada ortalama sıcaklıkların düşeceği söyleniyor. Bu ne kadar doğrudur?

Aslında 2019 yılında başladı (faliyet tatiline) Solar minimum bu yüzyılda en düşük seviyede etkisi dünyaya neler olucak bilinmiyor sadece öngörü var. Bu duruma meteroloji dalında bakmamak gerekiyor sadece sanırım, radyasyon yükseği, fırtınalar, (depremler ben demiyorum altını çizeyim) volkanları etkileyecigini diyen var direk buzul cağı değil lakin hissedilir bir etkisi bakalım olacakmı?

2010 yilindan beridir o konuyu takip ediyorum. Takip edenlerde var. bulut75 bu isin ustadidir. 2012 dediler 2014 dediler 2018 e attilar sonra 2020 dediler vs. Simdide 2020 den sonrasina attilar sanirim.

Kisaca simdiye kadar gunesteki sonumlenme kuresel sicakliga etki etmedi..

Bende takibi biraktim.

• Şuanda çok güzel rüzgar var maşallah, mis gibi..

• Sanırsın ocak sistemi :):) Kışın şöylesi gelmedi arkadaş tam bir polar atak diagramı..

Diagramme GEFS

• 850 de 20 derecelik düşüş var Kışın yapacağı soğuğu hayal bile edemiyorum.Bu hamağı kışın ancak Buffalo taraflarında görüyoruz.Çok ilginç bir sene.