İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GFS nin ısrarı korkutucu ama orta vadede ecmwf den şaşmamak lazım, ecmwf gem şu an çok iyi çıktılar sunuyor ama gfs öyle demiyor, ya gfs çark yapcak yada ecmwf yavaş yavaş gfs ye uymaya başlıcak, akşam güncellemesi ecmwfnin çok önemli bir hal aldı...

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• Gfs kar vermiyorsa,ecmwf veriyorsa kazanan gfs olur. Çoğunlukla boyle oldu. 6-7 ocakta Şakır şakır yağmur aldiğimizda da ecmwf ilk etapta kar verirken gfs vermedi. Vade yaklaştıkça gfsye döndü. Sanırım bu 24 aralık civarı da böyle olmuştu. Geçmiş yıllarda da örnekleri var.

2 Ocak GFS Tahmini

gfs-1-96.png?12

Ecmwf Tahmini

ECM0-96.GIF?12

3 Ocak GFS Tahmini

gfs-1-72.png?12

Ecmwf

ECM0-72.GIF?12

Gerçekleşen:

ECM0-0.GIF?12

Bu sene GFS'nin yakın vadede bile performansı ÇÖP ötesidir.

Einmal editiert, zuletzt von Senpai ()

• Hocam meteoroloji mühendisliği mi okuyorsunuz ?

Ben Gemi kaptanıyım. ama bin bir çeşit hava gördüm dünyanın etrafında. Kendisini okyanustan uydu telefonu ile arayıp yorumunu almışlığım vardır. bizi Atlantik'te yorumları sayesinde havadan az hasar ile kurtarmışlığı vardır.

• Bir günün daha sonuna geldik dostlar. İnşallah yarabbi efsanevi bir sistemin sonuna gelmeyi nasip eder bu sene. Artık gözler efsane de. İnşallah o sistem gelecek ve sistem bitmesin diye dua edeceğiz...:)

37a4c72db43e.jpg

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• 2004 efsane sistemini hatırlayanlar sistem öncesinde duragan havalar vardı. Hatta bir gün öncesi güneş parıl parıldı. Yine ocağın sonu güzel olacak inş

• 3 senedir model çıktılarına bile eskisi gibi heyecanlanmadığımı fark edince 6 ocak 17 efsanesini hatırlayalım istedim :)

2016 yılbaşı sisteminin heyecanını yaşarken 1 hafta sonraki sistem ihtimalini ya kaçırmış olacağım ya da modeller göstermemiş olacak ki yılbaşı sistemi bitene kadar elimde 6 ocağa dair hiç veri yok. Tam sistem bitti derken modeller İstanbula doğru önce -10 verdi. (sanıyorum ki önce ECMWF görmüştü) Hemen ardından her çıktıda soğuklar çok ciddi manada büyümeye başladı ve 3 Ocak olduğunda -15'lik soğukları garanti görmeye başlamıştık.

İlk görselimiz 3 Ocak ECMWF gece diyagramından geliyor (o diyagramı ne kadar özlediğimi anlatamam)

c70dd9a68d5189f0d0d.png

vee heyecandan sinirlerimizin bozulmasına sebep olan ana çıktının kar haritası da işte tam burada: İstanbula 11 ocağa kadar 30-40 inch yani yaklaşık 1 metre kar kalınlığı vermiş.

c87ab977d509e8e6ff.png

Peki ECMWF bizi kara tam anlamıyla boğarken ılıkçı GFS diyagramı neler demiş derseniz hiç fena olmayacak şekilde ortalamayı -13'e çoktan getirmiş bile. Hatta sanıyorum ki 10 ocak günü aldığımız öklüzyon cephesi yağışını ilk kez GFS ana çıktısı görmüş.

3. fotoğraf GFS 3 ocak gece diyagramından

87abadadc16e960e0749bf7.png

Artık 5 Ocağa geldik sistemin girişine saatler kaldı, heyecan dorukta, acaba 2004 tarihin tozlu sayfalarına doğru yer alacak mı diye düşünüyoruz. Forumda İstanbul konusuna yetişemiyoruz. MGM haftalık tahminine nasıl yer vermiş. İşte böyle:

bbae3d12cd2a93aa73e.png

Bu tahmine verdiğim tepkiyi hatırlıyorum. Hayatımda ilk defa aşırı yağış (mor) rengiyle kar simgesini bir arada gördüm. Eh normal olarak forum bu sırada yıkılıyor. Aa bir de şunu hatırlıyorum 8/11 yazıyor diye çok tartışma dönmüştü. Bilmeyenler için tekrardan hatırlatalım oradaki 8, 5 ocak gecesini 6 ocak sabahına bağlayan gecenin sıcaklık tahmini ve 11 derece ise sistem girmeden önce (yaklaşık saat 13:00-14:00 arası) ölçülecek olan maksimum sıcaklık değeri. Yani oldukça başarılı bir tahmin. Peki bu sırada AŞIRI ILIKÇI Accuweather nasıl bir tahmin yapmış derseniz, beni asıl dumura uğratan bu tahmin oldu. Sıcaklıkları her zaman beklenenden 2-3 derece yüksek gösteren (sanıyorum GFS 2m sıcaklığını baz alıyor) Accuweather şöyle bir uyarıda bulunmuş:

840538012d0eb700.png

Cuma gecesi büyük kış fırtınası potansiyeli var! İşte sistemin gücünü gerçek anlamıyla bu cümleyle hissettim.

Artık 6 ocak saat 11 sularındayız. İstanbul 10-14 derece aralığında lodosla ısınırken sistem Dereköy sınır kapısından ülkemize efsaneyi yaşatmaya doğru giriyor:

b0a612d88ad.png

bu sırada Accuweatherın tahminini yenilediğiyle ilgili mesajlar alıyorum ve sonuç açıkçası beni heyecanlandırmanın ötesine götürüp korkutmaya başlıyor. Daha önceleri kazandığım tecrübelere göre accu 10cm diyorsa bizim orada 1 metre kar oluyor (Aydos eteklerinde oturuyorum) ''Cuma akşamı ile Cumartesi gecesi arası kar fırtınası, tipi koşulları, 40-60cm arası birikim''

1f230bab63101238d7.png

Saat 14:00 sularına geldiğimizde sıcaklıklar o kadar hızlı düşüyor ki atmosfer sıcaklığı yer sıcaklığına yetişemiyor ve donan yağmur hadisesi gerçekleşiyor. Forumda çok sık rastkadığım bir hata olarak buraya bir parantez açmak istiyorum. Hava 4-5 dereceyken yağan sprey şeklindeki yağmura ve zaman zaman kky veya sulu sepkene, donan yağmur ismi veriliyor. Donan yağmur üst seviyede sıcaklıklar yağmur şartlarındayken, (0 dereceden yüksek) yer seviyesinde çok kuvvetli soğuk olduğu takdirde gerçekleşir. Tam olarak yağmurun donarak yüzeyleri buz tabakasıyla kaplaması olayıdır. Çok nadir yaşanır ve ağaçların hatta yolların donmasına sebep olur. Çok tehlikelidir.

İşte öğlen 2 sularında avrupa yakasından donan yağmur haberleri gelmeye başladı. 850hpa'da -1 derece sıcaklık varken (900-950hpa civarları pozitif değerlerde) sistemdeki aşırı kuvvetli yer soğukları sebebiyle karayel ile beraber yeryüzü 0 derecenin altına düştü. Bu sırada avrupa yakasında donan yağmur ve tipi görülürken, ben pendikte 14 derece sıcaklıkta radar izliyordum. İşte 14:30'e ait İstanbul radarı: sarı hatta yer yer turuncu kütlelerle kar yağışı almak

debcef65180a8fe964b9dd89e.png

Şimdi tam bu saatte yaşanan sıcaklık düşüşünü görmeniz için boğazdaki ENKA Balmumcu istasyonunun sıcaklık grafiğini paylaşıyorum. Yaklaşık yarım saat içerisinde 10 derecelik düşüş yaşanmış. Gece boyunca düşen sıcaklık cumartesi gündüz boyunca düşmeye devam etmiş.

33175c.png

Cumartesi gündüz uyandığımda metrelik bir kar beklerken sadece 15-20cm'lik bir örtüye uyanınca çok büyük hayal kırıklığı yaşadığımı hatırlıyorum. Efsane dedik kestane mi çıktı diye düşünürken İstanbul'un merkezindeki ve batısındaki neredeyse metrelik birikimleri görünce biraz üzüntüm geçti. Özellikle çatalcanın köylerinde yer yer 130cm kar kalınlığına ulaşılmış. Mükemmel değerler gerçekten. Şimdi sizinle 6 ocak gecesinden 7 ocak gecesine kadar olan grafiği paylaşıyorum (ENKA Balmumcu) Sıcaklıklar gündüz -5.5 dereceye kadar düşmeye devam etmiş.

4595a38c427d30f275a32fdf.png

Sistem Cumartesiyi de geçirip pazar günü etkisini kaybetmesini beklerken, pazar günü anadolu yakasının güneyinde e-5 güzergahına paralel şekilde sarı-turuncu renklerde bir hat oluştu. Neredeyse hareket etmeyen bu hat bütün gün lapa lapa kar yağdırdı ve konumumda gün sonunda ekstradan 60cm'lik yeni bir örtü oluşturdu. Bu hatırladığım kadarıyla kimsenin beklemediği bir yağıştı ve süpriz olmuştu. Böylelikle anadolu yakası da avrupa yakasına yetişmiş oldu. Ertesi gün öğleden sonra yavaşça yağmura dönen yağışla beraber bir efsaneye kısa sürede veda etmiş olduk.

Diliyorum ki niceleri bizimle beraber olsun. Ay sonu en azından hepimizi heyecanlandırsın. KAR'la kalın!