GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Ocak 2020)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam bide atmosfer küresel bişe deyilmi asyada olan avrupayıda amerikayıda etkiler kelebek etkisi yani.ECMWF asıl odanı avrupa yapıyorsa diğer odaklanmadı yerdeki kuvvetler yanlış olabilir ki buda asıl odağı yani avrupadaki sinoptiğin ciddi hataları olması demek olmuyormu.

GFS global bakıyosa o daha tutarlı oluyo benim mantığım bunu söylüyor :)

• ben açıkçası ecmnin daha tutarlı olduğunu düşünüyorum bence sistem ukmo gibi gelirse gelir gfs biraz uçuk senaryo yarın akşamki ecm belirleyecek sistemi

• Hocam bide atmosfer küresel bişe deyilmi asyada olan avrupayıda amerikayıda etkiler kelebek etkisi yani.ECMWF asıl odanı avrupa yapıyorsa diğer odaklanmadı yerdeki kuvvetler yanlış olabilir ki buda asıl odağı yani avrupadaki sinoptiğin ciddi hataları olması demek olmuyormu.

GFS global bakıyosa o daha tutarlı oluyo benim mantığım bunu söylüyor :)

Elbette gönlümüzden gecen gfs nin sundukları. Fakat biliyorum ve hissediyorum ki, bu ecm kuşkusu seni de yiyip bitiriyor :)

• Ecm sadece Avrupa’ya odaklı fikri doğru değil arkadaşlar

Amerika’da 2011/2012 kar fırtınasını Gfs 5/10 cm kar verirken ECM yarım metre kar vermiş ve ECM deplasmanda rakibini gole boğmuştur ve Amerika’da büyük skandal olmuştur

O günden sonra Amerikan devlet yönetimi Gfs’ye yatırımı arttırmış ama yatırım yaptıkça Gfs dağılmaya devam ediyor

Beter olsun Trump’ın modeli 😊

• Düşünün son 48 gfs bu akşam ki gibi ecm de aynı biri + biri -

Daha önce böyle bi durum yaşamışlığımız var mı acep:/

2017 ocak sisteminde gfs de kar 7 ocak sabah baslayacakken ecm de 6 ocak aksam baslayacakti. Sonuc : 6 ocak saat 10:00 istanbul avrupa yakasi 30 cm

• Düşünün son 48 gfs bu akşam ki gibi ecm de aynı biri + biri -

Daha önce böyle bi durum yaşamışlığımız var mı acep:/

48.saatde böyle şuanki görüntü gibi aşırı büyük farklar olan sistem yoktur toprağım. Ama 72-96.saatler orta dereceli baya fark yaratan değişikler oluyor son yıllarda özellikle sinoptik olarak.

• Modeller henüz sinoptigi çözemedi gfs soğuk senaryo veriyor ecm sıcak senaryo veriyor. Yani bir nevi iyi polis kötü polis oynuyorlar.ak koyun kara koyun pazar akşamı belli olur.

• Ecm sadece Avrupa’ya odaklı fikri doğru değil arkadaşlar

Amerika’da 2011/2012 kar fırtınasını Gfs 5/10 cm kar verirken ECM yarım metre kar vermiş ve ECM deplasmanda rakibini gole boğmuştur ve Amerika’da büyük skandal olmuştur

O günden sonra Amerikan devlet yönetimi Gfs’ye yatırımı arttırmış ama yatırım yaptıkça Gfs dağılmaya devam ediyor

Beter olsun Trump’ın modeli 😊

Adı üstünde Avrupa orta vadeli hava tahmin merkezi.

Gfs de cografyamizda nokta atisi yapti onlarca kez. Ecm de amerika da bunu yapmissa gayet dogaldir. Ecm dogrudan avrupa modelidir

• Şubat 2015 efsane sistemimiz yanılmıyorsam son anda gelişip güçlenmişti , o sisteme 168 saat kala modeller nasıldı hatırlayan var mı

hocam o ull sistemiydi o tarz bir sistem olsa her an değişebilir ama bu tarz sistemler daha tutarlı oluyor tabi değişecek ama ecm 144h de çok fazla değişmesi gerekiyor baştan kaybediyoruz beni korkutan da o umarım gfse uyar

• Ecmwf haklı çıkacak diyor içimden, ama şu son sistemlerde Gfs nin haklı çıkması da beynimi didikliyor. Tek bir emoji benim derdimi anlatıyor; :/:/:/:/ İşler kızışmaya başladı, biri şahmat yapacak ama kim yapacak???? Bak şuda benim kafımı didikliyor arkadaşlar ya Ecmwf dönerse???? Kral lakabını bizden kaybeder benden söylemesi. Bu sezon Vintersaga nın dediği gibi benim gözümde ölü model olur. Eğer gfs dönerse, o zaten fırılama kerata ona lafım yok:)) yanar döner zaten... Bu sabah Gfs güncellemesi için sırf 6.30 da kalkıcam, ve heyecan ile takip edeceğim. Gece de takip etmek çok isterim ama günün yorgunluğu beni uykuya götürüyor:)) Sabah bir heyecanla Gfs ye bakacağım ve ya hüsran olacak yada sevinç:))) Hayırlısı olsun bakalım...

İyi akşamlar, kalın sağlıcakla.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk