Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2021 Sonbaharı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • gens-2-0-324.png

gens-2-1-324.pnggens-2-2-324.png

Senaryolardan denk geldim, paylaşmak istedim.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• @4 Şubat Hava_Forum hocam,Şubat ayı içinde stratosferik ısınma beklentiniz var mıdır? Bir de Kanada Isınmasından bahsediliyor bize etkileri ne derecede ve nasıl olur sizce?

Hala gereksiz kişileri takip ediyorsunuz.Kanada ısınması bu kış 2 kere oldu.Ama spv son 40 yılın soğuk rekorunu kırdı.Cfs ve gefs şubat sonu ssw ihtimali veriyor.Bize yarayan bir ısınma olsa bile martta gelecek efsanevi soğuklar olmaz.Sadece serin bir ilk bahar habercisi olur.(her martta 87 beklentisine de girmeyelim) Kısaca ön görülen tarihlerde ssw olup olmaması umrumda değil...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Hala gereksiz kişileri takip ediyorsunuz.Kanada ısınması bu kış 2 kere oldu.Ama spv son 40 yılın soğuk rekorunu kırdı.Cfs ve gefs şubat sonu ssw ihtimali veriyor.Bize yarayan bir ısınma olsa bile martta gelecek efsanevi soğuklar olmaz.Sadece serin bir ilk bahar habercisi olur.(her martta 87 beklentisine de girmeyelim) Kısaca ön görülen tarihlerde ssw olup olmaması umrumda değil...

Yok hocam bana bir arkadaşım bahsetti sanırım o görmüş aslında ssw hakkında yine az çok bilgim var ancak Kanada Isinmasi hakkinda bilgim olmadigi icin Kanada ısınmasının ne oldugunu ve bize direkt bir etkisi olup olmadigini merak ettiğim için sormuştum.Teşekkurler görüşünüz için.

• Kuzeyimizde 2 olay iyiye işaret:

Barents Denizi üzerinden Avrasya ya girmesi beklenen, yb modellere göre kolaylıkla hareket eden bir yapıda gösteriliyor, Ural ların hemen batısına yerleşen bu yüksek basınç oradan kolay kolay hareket etmez ayrıca güçlenirde, önümüzdeki günler sürprizlere gebe kanımca.

Britanya üzerinden Orta Avrupa ya kendini klonlayan yb aslında iyiye işaret etsede, üstteki mekanizma ile birikte çalışmamalı mıydı diyede düşünüyorum.

• Herkese merhaba

Bugün bir takım çalışma yaptım 30ocak 3 şubat arası bir soğuk dalga beklentim hala var.girite doğru inen soğuk hava dalgası 850h de

istanbul için -8 -9

İzmir için -6 -7

Ankara için -2 -3civarı minimum olmak üzere

bir polar atak sistemi olacaktır ve takibe değer sistemlerden .azoru izlanda ezicektir ancak soğuk bize inecektir. Daha iyileri gelebilir.

Blokaj olursa efsane olmazsa kestane denebilir. Blokaj durumunda -14 e kadar yolu var istanbulda ankarada ise bu değer -7 izmirde -12 olabilir takibe devam.

Tahmin yaparken yararlandığım endexler

Mjoa2be169f6685986862e34f.gif

Pnae921d5db1386711631ba994.gif

Aobd1da7ded.gif

Nao

b9c161675156c3c09.gif

Epoec1c2801922251a.png

• Tarih isteyenler oldu..

1-2 şubat aynı bu 24 ocak gibi olabilir. Sınırda İstanbul sinirli İstanbul...

7-8 şubat kıytırık ama İstanbul dahil

14-15 şubat büyük balık. Ull olarak da inebilir kutup olarak da inebilir. Ve kış bitti denilirken

11-12 mart süprizi. Sadece kar hastalarını tatmin edecek... Verileri şimdiden paylaşıp rakip sitelere kıyak geçmeyeceğim. Veri konusunda sanırım bu forumda şüphe duyulan bir üye olmadığımı düşünüyorum. Şüphesi olan sallamasın...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

2 Mal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

14-15 şubat büyük balık. Ull olarak da inebilir kutup olarak da inebilir. Ve kış bitti denilirken

11-12 mart süptizi. Sadece kar hastalarını tatmin edecek... Verileri şimdiden paylaşıp rakip sitelere kıyak geçmiyeceğim. Veri konusunda sanırım bu forumda şüphe duyulan bir üye olmadığımı düşünüyorum. Şüphesi olan sallamasın...

Ahhh hadi inşallah 🙏

11-12 mart süprizi. Sadece kar hastalarını tatmin edecek... Verileri şimdiden paylaşıp rakip sitelere kıyak geçmeyeceğim. Veri konusunda sanırım bu forumda şüphe duyulan bir üye olmadığımı düşünüyorum. Şüphesi olan sallamasın...

1-4 Şubat arası ve 6-8 Şubat arasına bende destek veriyorum ^^ Soğuklar ne derece gelir kesitrmesi zor olsada. Büyük balık dediğiniz tarihde inşallah tutar. Benim kaynak eps ve Naefs verileri :)

• ao.sprd2.gif

ao bu şekilde

nao.sprd2.gif

nao da böyle

pna.sprd2.gif

pna da böyle

pna hafif pozitif iniş çıkış yok nao negatife düşüş var. ao hafif pozitif. anlıyacağınız nao dışında umut veren yok.

şuanlık sistem gelme ihtimal biraz arttı gibi durmakta çünkü negatife düşen nao demek kuzey atlantiğin güneyine inecek denizel kökenli ab lar demek.bu ab ların gücünü ao belirler ao 2 3 şubat gibi hızlı bir düşüşe geçiyor. negatif faza geçerse azor fazl baskı yemez daha önceden pozitif nao ve ao sebebiyle güçlenen ab lar çözülür ve orta enlemlere salınır.ve güçlü bir blokaj yiyebiliriz ancak ocağı şuanlık gözden çıkaralım şubatın ilk haftası gelecek cisimler görünüyor bugün ayrıntılı tahminimi açıklayacağım. şu anlık ihtimal güçlenmiş gibi duruyor.

• Bu gün ben şahsi olarak önümüzde ki dönem için genel bir değerlendirme yapacağım, akşam saatlerinde yayınlarım sanırım tahminimi.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• denizel kökenli abli sistemler Ülkemizin yüksek rakımlı yerleri dışında rakımı düşük yerlerde iş yapmaz nao nun negative inmesi avrupa koridorunu açar nao işimizi görmez ao nun negative inmesi gerek karasal kökenli sistem lazım bize

• Herkese Merhabalar,

Ocak son hafta:

Cuma günü alacağımız sistemden sonra bir süre kutuptaki alçak basınçlar toplanıyor ancak son hafta hareketlenme başlıyor Atlantik'e alçak basınçlar çözülerek iniş yapıyor.

Şubat ilk hafta:

Azor Yüksek Basıncı bu basın çözülmesinde oluşan kutuptaki soğuk boşluklarına sokularak Karadeniz üzerine güçlü bir Polar Atak indiriyor. Bu sistemin Marmara üzerinden gelmesini bekliyorum. haftanın sonuna doğru Azor Karadeniz'in kuzeyine yatmaya (blokaj) başlıyor.

Sistem gayet kuvvetli önceki tahminlerimde belirttiğim maksimum değerleri görebiliriz.

Biraz verileri inceleyelim:

PNA,

pna.sprd2.gif

NAO,

nao.sprd2.gif

AO,

ao.sprd2.gif

MJO,

ensplume_small.gif

500hpa son durum

z500_nh_30d_anim.gif

bu da 200hpa

z200anim.gif

• denizel kökenli abli sistemler Ülkemizin yüksek rakımlı yerleri dışında rakımı düşük yerlerde iş yapmaz nao nun negative inmesi avrupa koridorunu açar nao işimizi görmez ao nun negative inmesi gerek karasal kökenli sistem lazım bize

yazım gayet açık denizel kökenli alçak basınçlar bize değil atlantike inecek ao negaatife iniyor zaten nao kunusunda aynı şeyi anlattım eleştirmek için eleştiriyorsunuz. atlantik sizin için akdeniz'se siz böyle devam.

Ben Şubatın ikinci yarısına kadar İstanbul ve rakımı düşük yerlerde örtülü bi kar sistemi beklemiyorum Şubatın ikinci yarısında ve martın ilk haftası

Hani veriler bizde bakalım şu verilere

• An Anatolian Legend benden sana tavsiye, sürekli olarak bir haftayı geçmeden tahmin yapıyorsun ve sürekli bir dediğin diğerine pek benzemiyor. Tarih değiştiriyorsun. Yanlış anlama ama, bence biraz daha az ve öz tahmin yapmak senin için daha yararlı olacaktır! Bunu iyi yönlü bir eleştiri olarak yaptım, sadece uyarmak istedim kendi gözümden.;)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• An Anatolian Legend benden sana tavsiye, sürekli olarak bir haftayı geçmeden tahmin yapıyorsun ve sürekli bir dediğin diğerine pek benzemiyor. Tarih değiştiriyorsun. Yanlış anlama ama, bence biraz daha az ve öz tahmin yapmak senin için daha yararlı olacaktır! Bunu iyi yönlü bir eleştiri olarak yaptım, sadece uyarmak istedim kendi gözümden.:)

evet hocam asıl sıkıntı şu heyecanlı olduğum için her değerlendirmeyi sizlerle paylaşıyorum aslında birçok değerlendirmeyi toparlayıp paylaşmam lazım artık böyle yapacağım tahminlere henüz yeni başladım ama çok ttarlı olmadıklarını farkettim. açıkcası bu sisteme bir kere bulaştık bu sistem bitsin bu sene belki bi süre daha tahmin yapmayacağım sonra yeniden bulaşırım bu işlere sanırım biraz daha kendimi geliştirmem gerekiyor.:)