2019 Kasım Ayı Görūnūmū

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen sene 4-5-6-7-8 Ocak sistemi almıştık.İstanbul/Sarıyer +120m için gayet iyi bir sistemdi.Dek-Siklon-Kuvvetli yağış-Fırtına-Güneş hepsi vardı.. Ayrıca kılpayı Şubat ayında kaçırdığımız sistemler efsanevi idi.Yani kış normal seviyesinde aralıklarla lodos ull ataklı geçmişti.

• Kış her yer için iyi geçmek zorunda değildir.Bir sene kıyılar iyi geçirir bir sene iç kesimler. Hava_Forum Gibi tahminci sayılıdır.Adı üstünde tahmin tutabilir tutmayabilirde.Tahmin tuttuğunda tebrik edip tutmadığında eleştiri hakkımız var tabii ki ama bu eleştiriyi kaba bir tabirle değilde daha kibar şekilde eleştirmek gerekir.Bir de kış yerine göre ya da kime ve neye göre iyi geçtiği önemli.Yağış açısından güzel bir kıştı.Sık sık sistem aldık.Afyon'da çok sık kar yağdı Efsane niteliğinde olmasada güzel bir kıştı Efsane Semihin tahmini büyük oranda tuttu.Bu işte ondan daha iyiysen ya da daha iyi olan birini tanıyorsan git başka yerde takıl kardeşim zorla tutan yok seni.

• geçen yılki kış tahminiz de mükemmel olacak şeklindeydi efsane Semih hocam ama berbat geçti.kusura bakmayın ama eleştiri eleştiridir.

Önce şu tahmin kavramının anlamını artık öğrenin ve sonra yorum yapın geçen kış berbat felan değildi o kadar çok yağış aldı ki bir çok yer herkes yağış gitsin diye dua ediyordu barajlar doldu taştı yüksek kesimler aldı başını gitti kar konusunda sırf eleştiri yapıcam diye şu yorumu yapıyorsunuz çok iyi biliyorum sizin gibiler anlamaz böyle şeylerden eleştirdiğin adam efsane ismini boşuna almadı herkes tarafından layık görüldü çünkü işini her zaman bana göre iyi yaptı yada yapmaya çalıştı senin gibi burda boş yorum yaparak gününü geçirmedi çalıştı çabaladı bu günlere geldi tahmin tuttumu bir teşekkür bile etmezsiniz ama tutmadımı nasıl linç ederim diye sıraya girersiniz ve şunuda unutma lütfen Hava_Forum siz yokkende vardı siz varken de hep burda olacak hadi eyvallah

• SnowPaladin03 aynen katılıyorum imza atarım yazdıklarına.kime göre neye göre.ben niğde olarak geçen kıştan memmnunum efsane olmadı(en yüksek 39 cm yagmis)Ama iyiydi.kiyilar her sene kar alamaz yada istediği kar i almaz 1500 rakimli köyümde 2017 de bir metre 2015 40 cm 2012 de yine bir metre kar yağdı öncede 40 ar 50cm lik birçok sistem oldu ama kıyılar 2004 sayar 2015 sayar yani her sene veya sık sık yagmaz

• Hava_Forum Hocam aralık ayından beklentiniz nedir.2017 kışı kardeniz hariç belkide tarihi soğukların yaşandığı bir kıstı ama kurakti.2016 kasım çok kurakken aralık ayında bölgem adına iki kez 40 40 cm(biri 31 aralık da) civarı kar aldık ve yerdeki yaklaşık 80 cm lik kar ocak boyunca erimedi bu sene de böyle bisey ihtimali var midir

• tmm yagis acisindan guzel bir kisti gecen sene ama gönul kar gormek istiyor..kis mevsiminde ancak boyle bir sansimi oluyor..kiyi kesimler adina,bu acidan 2 kisda kotuydu..

• Geçen sene bölgem için Akdeniz ve ege siklonlarıyla bol yağışlı geçti. Soğuk ve kar dersen sınırda kalan sıcaklıklar ve kuru soğuklar vardı :) her zamanki gibi

• geçen yılki kış tahminiz de mükemmel olacak şeklindeydi efsane Semih hocam ama berbat geçti.kusura bakmayın ama eleştiri eleştiridir.

Aksini iddia eden yada eleştirmeyen de olmadı zaten merak etmeyin.size göre kötü iç kesime göre iyi.Zaten mesaj geçmişiniz de ortada sizden ricam kabuğunuza çekiliyorsunuz uzun bir süre öyle de kalın bence.

• Gecen seneki basinc yerlesimlerini begenmeyeni Allah carpar. Yb ingilteren ayrilmadi 45 gun. Detaylarda kaybettik. Bu sene o yb nin orda adini bile zor duyacaksin. Yb uzerine yapistimi gecen seneyi mumla ararsin.

• Hava_Forum Hocam aralık ayından beklentiniz nedir.2017 kışı kardeniz hariç belkide tarihi soğukların yaşandığı bir kıstı ama kurakti.2016 kasım çok kurakken aralık ayında bölgem adına iki kez 40 40 cm(biri 31 aralık da) civarı kar aldık ve yerdeki yaklaşık 80 cm lik kar ocak boyunca erimedi bu sene de böyle bisey ihtimali var midir

Yarin aksam yayinlanacak Allahtan mani olmazsa.

• Tabiki Semih hocam tahminci Allah bilir Allah ne derse o olur inşallah hayırlı haberler verirsin Semih hocam ama küresel ısınma var kışlar zor artık hocamın dediği gibi gelir kayar kısmet beklicez yasicaz gorucez

• Bu sene bence detaylarda kazanma ihtimalimiz var.Yb sürekli üstümüzde olur bir 3 gün İskandinavya'ya tırmanır,indirir -16'ları ondan sonra herkesin aklında o sistem kalır.

• Geçen sene kışı ben Kocaeli Kandırada geçirdim kış benim için bol karlı geçti. Uzun zamandır gördüğüm en karlı kıştı benim için ama sahiller için aynı geçmemiş malesef