Beiträge von KarSevenAdam34

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Evet hocam haklısınız mesela 2018 şubarındada demişti çok büyük sistem geliyor ve hepimiz ümitlenmişti tabi en çok semih hocamız.Önceden pek bişe gözükmemişdi tabi sonrasında yüzyılın soğukları geldi ve minicik bi ayrıntıdan dolayı sistem üstümüzden su gibi akıp -28leri avrupaya bocalamıştı tabi bu başarısızlık olarak sayılmaz kendimce orda o ayrıntıları kimse göremez oda doğanın işi.

Bu sene sanki 2018 Şubat'ın intikamı alıncak gibi bir his var içimde.Başlığı burası olmayabilir tabi bu mesajın ama bekleyip göreceğiz.

2019 un en buyük kazığoyda biydu yine 2018 subat sonu kazığı gibi...

Boyle guzel bir sinoptilten boyle güzel bi iskandinavya YB si ile bunu nasıl kacirdık İtalyanlara:|

2018 Şubat sonu Batı Avrupa'ya kaçtı.2019 Şubat sonu Balkanlara.2020 Şubat sonu belki de ülke sistemi olur.Çekirge bir sıçrar,iki sıçrar üçüncüye yakalanır misali..

Modeller başarılarını bu kış sezonu sonunda ispat edecek,modellere çamur atanlar başarısız olacak.Modeller ana patternleri çok iyi yakalayacak,birileri de ufak ayrıntılardan zafer havası çıkarmaya çalışacak.

1929 o tabloya en yakın tablo.1929 kışında 55 gün boyunca küçük aralıklarla kar yağmış.Sinoptik arşivi de bunu teyid ediyor.Sürekli -20 -10 arası 850 hPa değerleri inmiş Türkiye üzerine Şubat ayı boyunca.

Geçen senede patern değişse değişse dendi değişti. Ocak 10 dan sonra adam akıllı soğuk dalga bile gelmedi değişse de değişmesede işimiz mucizelere bağlı bunu kabullenelim

Tam aksine yılın en sert soğuk dalgası 23-24 Şubat'ta Marmara'ya geldi.-16'lar Bulgaristan'a indi.Çatalca taraflarında metrelik kar oldu.Biraz doğulu gelse İstanbul da metrelik olacaktı.

Endekslerin başarısı ortada desen anlarım da modellerin özellikle bu sene ne başarısını gördün ? Bu gece girecek sistemde 72 saat kala bile ecm ile gfs arasında büyük mutabıklık yoktu. Modellerin 192. Saatleri bile hayalden öteye gidemiyor.

192 saatten sonrayı zaten dikkate almamak gerekir çok fazla.Ben 168'den sonrasını dikkate almıyorum.Bu vadede de ECM gayet başarılı.Mesela 500 hPa anomalisinin Batı Avrupa'ya yavaş yavaş kayacağı konusunda istikrarlı.Tabi bazı arkadaşlar -3 girince -30 girmiş gibi olayı modeller başarısız oldu ve zafer kazandık noktasına nasıl taşıyor ona da hayret ediyorum.

Tahminci başarılı olduğu zaman tebrikleri hakettiği kadar,başarısız olduğunda da olgunlukla eleştirileri göğüslemeye hazır olmalıdır bence.Semih Bey,başarılı olduğu zaman nasıl takdir ediyorsak,kendisi üslubuna uygun eleştirileri de kabullenecek olgunlukta birisidir diye düşünüyorum.Tabii ki artniyetli ve saygı sınırlarını aşan sözler bunun dışındadır.

Ben gidişatı biraz 2012-2013 sezonuna benzetiyorum hocam.Hatırlarsanız Eylül-Ekim-Kasım ayları oldukça durağan geçmişti birkaç sistem hariç.Sonra Kasım sonundan Aralık sonuna bol bol İzlanda siklonlarıyla cephe sistemi aldık.Meşhur 20 Aralık 2012 sistemi,peşinden 7-9 Ocak 2013'te kıyılarda bile 10-15 cm kar ve buz yapan sistem,27 Ocak 2013 havada kar.Sonrasında bol lodos.

Gıdım gıdım teorisine alternatif sunuyorum.İtalya'da basınç yükselişi sağlam sistem getirir teorisi.(İBYSSGT)GFS model sonunda Orta Avrupa'da basınç yükseliyor.Yılbaşı sisteminin temelleri atılıyor.