Sezon başı sohbetleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen senede patern değişse değişse dendi değişti. Ocak 10 dan sonra adam akıllı soğuk dalga bile gelmedi değişse de değişmesede işimiz mucizelere bağlı bunu kabullenelim

• Geçen senede patern değişse değişse dendi değişti. Ocak 10 dan sonra adam akıllı soğuk dalga bile gelmedi değişse de değişmesede işimiz mucizelere bağlı bunu kabullenelim

Her pattern değişikliği sonrası oluşan hakim durum önceki durumun tam tersi etki yapacak diye bir kaide yok. Bilinen gerçeklik üzerinden gidersek eğer izlanda ıskandinavya arasındaki AB sarmalı çözülürse sık sık iskandinav yükseğinin yaratacağı polar ataklar italya balkanlar ve ülkemizi etkileyebilecektir. Veya Orta Akdeniz çukuru üzerinden kuzeye Almanya Polonya üzerine yükselebilen Azor yine Kırım üzerinden Karadeniz yoluyla sistem almamızı sağlayacaktır!

• Bazı gfs senaryoları İskandinav yükseği oluşturup 850 hpa sı fazla güçlü olmayan sistemler öngörmüş devamında da azorun yükselmesiyle de tekrar sistem indirmiş ayın 20 si sonrası umarım bölye hareketli geçer Aralık sonu. Sanki sizde böyle sinoptikler bekliyorsunuz hocam öyle sezdim açıklamalardan :P

• Veya Orta Akdeniz çukuru üzerinden kuzeye Almanya Polonya üzerine yükselebilen Azor yine Kırım üzerinden Karadeniz yoluyla sistem almamızı sağlayacaktır!

Gfs modeli ikinci şıkkı tercih etmiş üstadım bu akşam. Allah sizin ve bizlerin kalbine göre versin. Unutmayalım sistemi Allah takdir eder, modeller tespit etmeye çalışır. Hayırlı akşamlar, bol kar, bol soğuk güzel sistemler dilerim herkese.

• Modellerde önceleri sistem belirtisi olurdu artık bunu görmekte de zorlanıyoruz. 3. hafta sistem olmasını çok isterim ama yılbaşı ümidini de yitirmek istemiyorum :)

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Her pattern değişikliği sonrası oluşan hakim durum önceki durumun tam tersi etki yapacak diye bir kaide yok. Bilinen gerçeklik üzerinden gidersek eğer izlanda ıskandinavya arasındaki AB sarmalı çözülürse sık sık iskandinav yükseğinin yaratacağı polar ataklar italya balkanlar ve ülkemizi etkileyebilecektir. Veya Orta Akdeniz çukuru üzerinden kuzeye Almanya Polonya üzerine yükselebilen Azor yine Kırım üzerinden Karadeniz yoluyla sistem almamızı sağlayacaktır!

Hocam dediğiniz doğru hep aynı durum oluşacak diye bir şart yok ama ülkemizin şanssızlıkları 1-2 değil ki bir sürı şeyin gerçekleşmesi lazım ki adamakıllı sistem gelsin. Umarım patern bize uygun olacak şekilde değişir.

Tam aksine yılın en sert soğuk dalgası 23-24 Şubat'ta Marmara'ya geldi.-16'lar Bulgaristan'a indi.Çatalca taraflarında metrelik kar oldu.Biraz doğulu gelse İstanbul da metrelik olacaktı.

• wildleo1907 hocam, Abd den soğuklar araligin son haftasina girerken cekiliyor. Bi ihtimal bize aralik son haftasi sistem inebilir lakin bize gelene kadar şartlar olusmasi gerekebilir. Nebilim iskandinavya bolgesinde yb hakimiyeti mesela ilk şart.

• Tam aksine yılın en sert soğuk dalgası 23-24 Şubat'ta Marmara'ya geldi.-16'lar Bulgaristan'a indi.Çatalca taraflarında metrelik kar oldu.Biraz doğulu gelse İstanbul da metrelik olacaktı.

Hatırlıyorum dediğiniz sistemi sıyırmıştı soğuklar ülkeyi Çanakkale taraflarıda iyi kar almıştı. Ama kenarı gelmişti oralarda nihayetinde sistem ülkemize tam anlamıyla gelmedi malesef. Bu sene gelir umarım

• Modellerde önceleri sistem belirtisi olurdu artık bunu görmekte de zorlanıyoruz. 3. hafta sistem olmasını çok isterim ama yılbaşı ümidini de yitirmek istemiyorum :)

Beklediğim polar atak sonrası ikinci salınımı daha kuvvetli ve en geç 7-8 gün arayla bekliyorum. Bu da aşağı yukarı 29-31 Aralık tarihlerine tekabül ediyor.

• Hocam modellerden çok da anlamıyorum ama şu açık bir şekilde görülüyorki geçmiş yıllarda yaşananları çok iyi analiz ediyorsunuz ve modellerin nasıl bir akış-süreç izleyeceğini çok iyi tespit edkyorsunuz. Tebrik ederim