Sezon başı sohbetleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • O zaman desene durum daha iyi gözüküyor.:);)hava-kars323hava-kars323

İşimiz kolay değil, önce Gfs istikrar sağlamalı, çünkü bu senaryoyu daha bu sabah denemeye başladı. Sonra Ecmwf onaylamalı, en son üstadlar okey vermeli ki, bir sistemimiz olsun. Bitti mi, hayır, bunun gıdım gıdım düzelmesi var, yağış olayını halletmek var, sonra soğuk-yağış çakışması...

Bizim ülkede yaşamak, sistem kovalamak hem heyecanlıdır, hem zor. Ah Norilsk'te yaşamak vardı, sıkılırmıydık acep😂😂😂

• İşimiz kolay değil, önce Gfs istikrar sağlamalı, çünkü bu senaryoyu daha bu sabah denemeye başladı. Sonra Ecmwf onaylamalı, en son üstadlar okey vermeli ki, bir sistemimiz olsun. Bitti mi, hayır, bunun gıdım gıdım düzelmesi var, yağış olayını halletmek var, sonra soğuk-yağış çakışması...

Bizim ülkede yaşamak, sistem kovalamak hem heyecanlıdır, hem zor. Ah Norilsk'te yaşamak vardı, sıkılırmıydık acep😂😂😂

Tabiki doğru söylüyorsun dostum. Daha zaman var, ben sadece wildleo1907 hocamızında kasım başı sistem radarına girmiş gibi dedim.

Selamlarımla.. :)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• zaten boyle zor cografyalarda kar kiymetlidir. Cok soguk yerlerde kimsede kar aski falan yok.bu sitede bile yanlisim yoksa,bir ardahanda bir erzurumda yasayan yok..

Einmal editiert, zuletzt von divane ()

• Aslında bizler adına büyük bir kayıp bence. Ne muhteşem fotoğraflara tanıklık edebilirdik.

Misal dün gece ki en düşük sıcaklıklar :D

Ardahan, Göle, GÖLE -7,1
    Erzurum, Tekman, TEKMAN/HACIÖMER KÖYÜ -4,4
    Ağrı, Eleşkirt, ELEŞKİRT/YAYLADÜZÜ KÖYÜ -4,1
    Ardahan, Merkez, ARDAHAN/YALNIZÇAM KAYAK MERKEZİ -3,9
    Van, Çaldıran, ÇALDIRAN/BEZİRHANE KÖYÜ -3,3
    Erzurum, Karaçoban, KARAÇOBAN -2,8
    Ardahan, Hanak, HANAK -2,8
    Erzurum, Yakutiye, ERZURUM HAVALİMANI -2,7
    Ağrı, Doğubeyazıt, DOĞUBEYAZIT/SULUÇAM BELDESİ -2,1
    Kars, Merkez, KARS HARAKANİ HAVALİMANI -1,9
  • divane O konuda kesinlikle sizinleyim. Ancak o bölgeden kimselerin olmaması üzücü tarafı bizler için. Mesela bir Bitlis müthiş olurdu.

e kimse olmaz tabi..kar kiymetsiz.cinku cok..az olan her sey kiymetlidir.kar olsun baska bir sey olsun.mesela istanbula bitlis kadar kar yagsaydi,sanirim herkes sicak gunesli hava kovalardik:)

• Beklediğimiz tarihlerde beklediğimiz yerler kar yağışı aldı geleneksel takvime yine aykırılık olmadı büyük ölçüde :)

Şimdi önümüzdeki 5-7 gün içerisinde bu yılın ilk sistem başlığını açmak var. Bunu da Ekim ayı ortasında belirtmiştim bu başlık altından Allah utandırmasın :thumbup:

• Beklediğimiz tarihlerde beklediğimiz yerler kar yağışı aldı geleneksel takvime yine aykırılık olmadı büyük ölçüde :)

Şimdi önümüzdeki 5-7 gün içerisinde bu yılın ilk sistem başlığını açmak var. Bunu da Ekim ayı ortasında belirtmiştim bu başlık altından Allah utandırmasın :thumbup:

Hocam diyagramlarda hiç ışık yok noluyor böyle .Yağmura hasret kaldık resmen

• Hocam diyagramlarda hiç ışık yok noluyor böyle .Yağmura hasret kaldık resmen

En yakın zamanda hareketlilik başlayacaktır. Basınç yerleşimleri ülkemiz ve bölgemiz aleyhine nasıl olabilir diye elinle çizmeye kalksan ancak bu kadar olurdu. Blocking kalkıyor biraz gecikmeli de olsa kirim merkezli sistem ziyareti konusunda ısrarımı sürdürüyorum.

• wildleo1907 hocam sizce ay sonu sistemi kar getirir mi?

Sorunuz istanbul özelinde ise ben ay sonunda istanbul merkezinde bir kar yağışı öngöremiyorum. Açıkçası Kasımda kar yağışını tasvip edenlerden değilim. Elbette yaradan yağ derse orası başka ama keşke ilk kar 10 -15 Aralıktan önce düşmese ve yıl başı haftası da beyaz gelinlikle 2019 yılını uğurlasak bence böylesi daha şık olur.

• 36bd79.png

Bu sinoptigi üç aşağı beş yukarı yaşayacağız. Yaklaşık 10 gün kadar önce tarif ettigim sevgili berkay_tuku kardeşimin iddialı dediği tahmini sinoptik budur.;)

Muhtemelen buna yakın ULL kirim merkez!

Üstat herhalde senin beklentin bende daha yüksek anladığım kadarıyla... Bu arada o çıktının 850Hp sı senin elinde var mı? Merak ettim açıkçası.:)

İyi akşamlar...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Yaklaşık 10 gün kadar önce tarif ettigim sevgili berkay_tuku kardeşimin iddialı dediği tahmini sinoptik budur.

Teşekkür ediyorum beni yanıtsız bırakmadığınız için. O günde söyledim ULL olduğu için alacağı konum bölgeleri çok ilgilendiriyor ancak böyle güçlü bir soğuma da bugünden bakıldığında oldukça iş görecektir. Yakın geçmişten bir örnekte arz etmek isterim izninizle.

sAk4uW.png

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.