2019 Sonbahar Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir yaz mevsiminin daha sonuna gelmis bulunmaktayiz. Her ne kadar mevsimlerden yazı bitiriyor olsakta Sonbahar mevsiminde de yazdan kalma gunler gormeye devam edecegiz.

Yaklasik son 3 aydir hemen hemen butun kurumlarin Sonbahar ile ilgili sicaklik ve yagis anomalisi tahminleri paylasildi. Ilgili konulara girilerek butun tahminleri gorebilirsiniz. Oyuzden tekrardan paylasmaya gerek duymuyorum.

Tahminlerin agirlikli ortalamasindan ve benim ongorumden cikan sonuca gore ;

Yaz mevsiminin etkilerini, Eylul ve Ekim ayinda da gorecegimiz yonundedir.

Eylul ve Ekim ayinda ; guneyli hava akimlari Balkanlar hattina kadar duvar orecek ve kuzeyden inebilecek serinleme ve yagislari cogunlukla Orta-Bati-Guney Avrupa eksenine indirecektir. Oyuzden yagislar mevsim normallerinin altinda kalacak olup sicakliklarda mevsim normallerinin uzerinde kalacaktir.

Kasim ayinda bu dongu degisecek gibi duruyor.

Bu ayda en cok dikkatimizi vermemiz gereken yer, Bati Rusya uzerindeki sicaklik anomalisi olmalidir. Normallerin altinda kalmasi durumunda, kis mevsiminde de bu sekilde devam etmesi beklenebilir. Kisin orada bulunan dusuk anomaliye cok ihtiyacimiz olacak.

Revivalofsnow' un buldugu soguk kasim soguk kis tezi acisindan Kasim ayini mevsim normalleri altinda kapatmamiz gerekiyor.

Bu kis, Sibirya yuksek basinicinin aktif olma ihtimali son yillardaki en ihtimalli kis. Bu yonde ipuclari aramanizi oneririm.

Doga kisin nasil gececegii ile ilgili ipuclari veriyor. Son 10 yildir takip ettigim agaclarin ustten dokulmesi yada hic yaprak kalmamasi durumlarinda kislar sert geciyor. Doga ile ilgili gozlemlerde de bulunmanizi tavsiye ederim.

Yaz mevsiminde de onlarca volkan patladi ve bunlardan bazilarinin saldigi partikuller kritik eşiği aştı. Bilim adamlarina gore bunlarin kuresel sicakliga etkisi olacak. Amazon ormanlarindaki yanginin iklime olan etkisinide takip etmek gerekiyor.

Ulkemizin ve tum musluman cografyasinin huzurlu ve mutlu bir Sonbahar mevsimi gecirmesi dilegiyle..

• Hocam ağzına yorumuna ellerine sağlık.... güzel ve sağlıklı bir kış yaşamak dileğiyle... başta siz olmak üzere ... değerli ailenize ve havaforumdaki tüm arkadaşlara sağlık ve mutluluk diliyorum

• Hocam hayırlı olsun başta sağlık olmak üzere hep birlikte güzel bir sonbahar ve güzel bir kış geçiririz diye umuyorum :)

• Aslında kış adına umut verici şeyler olsa da guz adina baya bi kotu guzun yagisssiz gecmesu dogayi ve agaclari cok etkiliyir.insallah eylül ekim de yerel de olsa bikac yağış sıkıştırıriz.

• Eline sağlık Hava_Forum hocam açıklayıcı ve güzel bir tahmin olmuş inşallah bu kış o döngüyü kırıp baba bir sistem alırız ülke geneli olarak kasım ayından sonra aksiyon ve model takibi başlasın:)hava-kars323:/8103*

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Mayıs ayından daha soğuk bir Ağustos ortalaması olmuş Hava_Forum -4 derecelik ortalama sıcaklık anomalisi ile 1884 deki değerlereulaşmış.Ayrıca 15 ağustosa kadar 88mm yağış almış ki 2016 aylık 168mm rekoru yolunda giden bir yağış miktarı ile karşı karşıya kalmışlar.

Bir de "yukarıdan müdahale var " dediğim yarın için manyetik fırtına uyarısı vermişler.Bu fırtına döneminde felç ve kalp krizinde artışlar ortaya çıkıyormuş...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• emeğine sağlık Hava_Forum hocam buyılki kış sezonundan ümidimiz baya yüksek yağışıyla ve soğuğuyla güzelbir kış geçireceğiz inşallah.bazı koridorlar açık olduğu müddetce sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum sibirya termik basıncıda buyıl baya kuvvetli olacağa benziyor bol karlı bir kış geçirmek dileğiyle😊😊

• Emeğine sağlık Semih hocam. Soğuk kasım Soğuk kış hipotezine bende katılıyorum ama bu hipotezde benim gözlemlediğim durum anomalinin nötr geçmesi yani sıcaklığın ortalamadan çok sapmadan pozitif kalması da bizim için iyi bir kış almamıza engel olmuyor. Benim Türkiye Soğuk Salınımından 2016 Kasımını örnek verebilirim. Ama belirgin derece sıcak geçerse tüm yurtta o zaman efsane bir kıştan ümidi kesin derim. Birde bu korelasyon 1980 sonrasıyla daha tutarlı yani değişen iklimle.

• Emeğine sağlık Semih hocam. Soğuk kasım Soğuk kış hipotezine bende katılıyorum ama bu hipotezde benim gözlemlediğim durum anomalinin nötr geçmesi yani sıcaklığın ortalamadan çok sapmadan pozitif kalması da bizim için iyi bir kış almamıza engel olmuyor. Benim Türkiye Soğuk Salınımından 2016 Kasımını örnek verebilirim. Ama belirgin derece sıcak geçerse tüm yurtta o zaman efsane bir kıştan ümidi kesin derim. Birde bu korelasyon 1980 sonrasıyla daha tutarlı yani değişen iklimle.

En kotu hafif pozitif olsun diyelim ozaman.