Ağustos Ayı Sıcak Geçecek

 • Efsane-Semih


  İki yıldan beri forumu takipteyim, özellikle sizin tahminlerinizi kaçırmam ve olsun diye de dua ederim :)


  Yllardan beri ilk defa bir tahmininiz tutmasın diye duacıyım Üstad. Kusura bakmayın :D:D:D

 • Dengenin sağlanması, taşların yerli yerine oturması için AĞUSTOS ayında döngünün aleyhimize dönmesinin normal olduğunu düşünenlerdenim.

  Avrupa'nın batısı özellikle bu ayda ekstrem sıcaklarla kavrulurken biz neredeyse hiç alışık olmadığımız bir TEMMUZ ayı yaşadık (iyiki yaşamışız).

  Şimdi kıta Avrupası serin havaları yaşayıp biz MESUT Hoca'mın dediği gibi kavurucu sıcaklarla ondan da ziyade poyraz'ın Karadeniz üzerinden taşıyacağı nemle boğuşabiliriz.

  Ben bilimsel olarak değil ama uzun yıllar boyu gözlemlerime dayanarak şu kadarını söyleyebilirim ki Ağustos ayının 2. ve 3. haftası muhtemelen nem çok yükselip bizi baya zor duruma düşürecektir.

  Ağustos ayının son haftası ise aşırı sıcağa tepki olarak muhtemelen Kuzeyimizden sokulacak serin ve yağışlı hava bizlere nefes aldırabilecektir.

 • SEMİH hocam gfs diagramları bu hafta sonu normalleri ve hafif altına inecek diyor.sonra bir sıcak atak ve 10 u sonrası tekrar serin atak veriyor.ne dersin.serin bir bayram gibi mevsimine göre.tabi erken ama tüm senaryolar 10 u sonrası inişte.bu sabahki diagramlar baya bi değişti..

 • 4 undeki yada 10 u civari olan serin havayi gorerek actim basligi. Sorun şu ki , sicak ataklar buyazin en sicak ataklari olacak. Olabildigince sartlari zorlayacak.

 • Konu basinda da soyledigim gibi gîdisat sanki 2011 agustos( yili yanlis hatirliyo olabilirim). Sicaklar ramazan ayinin baslamasiyla baslamisti sanirim ve yine yanlis hatirlamiyosam 27 agustosa kadar sicak ve nemden mahvolmustuk ramazan ayinda. Diyagramin sonundaki dususlerde aldatici bence.sicak havalar cok daha uzun bir sure bizle olabilir.

 • gfs beklentilerinize uygun bir çıktı sundur bu akşam ama ben bu sıcak ataklarını iyi buluyorum döngünün aleyhimize kırılması gerektiğine inanıyorum ki daha soğuk ataklara maruz kalabilelim uzun vadede

 • GFS'de İstanbul diyagramı 850 mb'da +25 dereceyi görmeye başladı. 13-14-15'inde Türkiye geneli 2012'den sonraki en güçlü Basralı sıcak hava dalgasını yaşayabilir. Özellikle 14'ü 15'e bağlayan gece GFS'de Ankara'da min. 25 derece sıcaklık görünüyor. Normallerin 11 derece üstü!