HF Milli Model Sinerjisi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Her çiçek bir baharı başlatır ve inanmak başarmanın yarısıdır

On yıl önce hayal olan insansız kuşlarımız şimdi nasıl apaçi avlıyor değil mi

İstenirse olur ve gerekirse bütçeyi hava aşıkları gram gram oluşturur

Hedef olsun da gerisi zaman alsa bile çözülür

• Birçok kişinin projesi var bunlsr olmayacak şeyler değil ama uzun vadeli işler sözelci olduğum için benden yazılım kod beklemeyin sinerjimle size destek olurum :) Özel radyo işinde sunum, tahminler vs. her türlü yardımcı olmaya çalışırım hayaller güzel :)

• VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Einmal editiert, zuletzt von Narsil ()

• Cold.EFso hocam trubanin ozelligi:4pbyte 20bin islemci cekirdegi ayda 10 m saat/hesaplama olanagi var.Bence kesinlikle truba bize cozum getirir. Bu is icin bakanlikla gorusulmeli ancak oraya bos degil dolu gidilmeli,tabi bu isi oncelikle mgmden beklemek devletin ilk sorusu olacaktir..

Kesinlikle son cümle çok doğru olmuş :thumbup:

• Narsil Bunlar yavaş yavaş olacak işler.Alman TFA yağış ölçerim var.Alabilenler alsa ve verileri HavaForum meteorolojik veri paylaşım diye konu açılıp burada paylaşır.Ben elimdeki verileri paylaşabilirim.Kar yağışlarını ölçemiyorum yağış ölçerde ısıtıcı yok.Onda mgm'yi baz alıyorum.İleride istasyon almayı düşünüyorum eğer imkanım olursa.Yağış ölçerde sıcaklıkta ölçüyor.Bir tane termometrem var o da nem oranını gösteriyor.Tek eksik rüzgar ölçer.Basınç ölçümü toprak sıcaklığı ölçümü v.s. onlar sonra olacak işler.Ama HavaForum'un kendine ait şehir istasyonları benim hayalim ve inşaAllah gerçek olur.Düşünseniz HavaForum Afyonkarahisar meteorolojik gözlem sahası.HavaForum Ankara meteorolojik gözlem sahası hayali bile güzel.

HavaForum yarışmalarda istasyon dağıtıyor zaten tek eksiği yağışölçer.Yönetim aktif ve düzenli olarak siteye giren ve meteorlojik gözlem yapabilecek kişleri seçmeli ve çekilişle veye yarışma yaparak yağışölçerli bir istasyon dağıtabilir.Senede 5-6 üyeye dağıtılabilir..HavaForum büyüyen bir site bunu yapmanın vakti .Karar yönetimin genede.Zaten istasyon dağıtılıyor sadece yağış ölçer eklenip aktif üyelere dağıtılıp HavaForum meterolojik veri paylaşımında veri paylaşımı yapıp bu işe ilgili insanlar bilgilendirilmeli.:):):)Sizden ricam yönetimin bunu değerlendirmesi.:)

• Benim birde başka hayalim var.HavaForum'un kendine ait şehir istasyonlarının olması.Ben kendi imkanlarımla yağış ölçer aldım ve yaklaşık 1.5 senedir yağışları kayıt ediyorum.Bu konuda mgm tek olarak ölçüyor.Mesela HavaForum'da meteorolojik gözlemler yapsa rekabet olur ve ikiside kendini bu alanlarda geliştirir.Daha kaliteli ölçümler yapabilir.

Milli model konusuda çok iyi destekliyorum ama bunun için sermaye ve altyapı gerekli.Kısa vadede zor ama uzun vadede olabilir.9-10 milyon nüfuslu yunanlıların Skıron'u var bizim niye olmasın???:)Uluslararası olmasa bile kendimize ait sınırlı alan modelimiz olsa güzel olurdur.Ve yer şekillerine bağlı olarak yağış Türkiye'de çok değişir onu ayırt eden modeller yapmalıyız ki doğru tahminler yapılabilsin.;)

Çok iyi dediniz hocam hatta ileri zamanlarda çok mu uçuk bilmiyorum ama kendi tahmin araçları falan da olsa çok güzel olur.

Einmal editiert, zuletzt von Snowden ()

• Milli model için aynen dediniz gibi super bilgisiyaara,maddi desteğe,altyaliya ve devlet destrğine gerek var.Ancak bunları yapabilmek için bence maddi destek için devletten destek alabiliriz ve forumumuza bi bağış yeri açabiliriz bide en onemlisi olan altyapiya ve devler desteği içinde önce modellere niye ihtiyacimizin oldunu,ne ise yaradini,ne oldunu,ne gibi amaçlar icin kullanilabilceni halka yavasça anlatip destegini alamaliyiz bunu icinde bu konuda uzman veya bilgili uyelerimiz orneğin haber kanallarina cikabilir, gazetelere ropörtaj verebiliriz halktan desteği aldiktan sonra TUBITAK,MGM gibi kuruşlardanda destek almamiz lazım onlarida eğer ikna edebilirsek geriye bu isi yapabilecek beyinler kalacak ve bu beyinleride bulabilirsek bu isi yapsriz bence ve tabi bunlari yapabilmek için çok iyi bi plan yapilmalı.:)

• Hocam bence ismi icin henüz erken önce modeli halledelim ondsn sonra ismini hallederiz amma ismini illa karar vericeksek bence dunyanin anlayabileceği mantiklı ve genel bi isim olmalı bizi simgeleyecek edecek.

• Düsünce süper herkes tasın altına elini koydugu zaman ortaya cok guzel bir model cıkabilir.Her türlü destekçisiz bu düsüncenin.

Bu arada isim konusunda Gfs ye inat Hfs (hava forum system) tarzı bir sey olabilir:)

• Yanılacaksak kendi modelimizde yanılalım be :)

Bu konu belki bu işin ilk adımı olacak belki uzun bir süreç olacak ama buna değecektir.

Tabi bu iş için altyapının sağlam olması lazım.Süper bilgisayarlar gerekli veriler kodlama vs.

Kodlama için gerek şuan forumumuzda bulunan üyeler gerek eskiden forumumuzda bulunan üyeler mevcut.Verilere elbet bir şekilde ulaşılır zaten önceki mesajlarda bundan bahsedilmiş.Süper bilgisayarlar ise bize pahalıya patlar bunun için destek gerekli.

İsim önerimde “HFSS”

Hava Forum Sinerji System :)