İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçenlerde gfs de ayın 3 de geceden sabaha kadar Aydın ve İzmir için gözüken yağışlar Denizli'ye kaçmış gözüküyor..

• Aydın'ın doğu ilçelerinin kuvvetli olmasa da yağış alma ihtimali var ama ilçe merkezlerinde kar için yeterli soğuma olmayabilir. Rakım ne kadar düşecek merak ediyorum. 500 rakımda yaşayan biri olarak bakalım nasiplenebilecek miyiz.

Modele GFS - Carte prévisions

• Şu modelleri takip ettiğimden bu yana neden bölgemizin kar almasının ne kadar zor olduğunu bir kez daha öğrendim.Kuvvetli soğuk olur yağış olmaz, yağış olur soğuk olmaz hep bu döngü içinde gidiyoruz kış aylarında.Tamam Akdeniz ikliminde yer alıyoruz zaten sürekli iç bölgeler gibi kar yağsın demiyoruz ama koskaca 3 ayda bir kere mi oluşmaz şu koşullar insan hayret ediyor.Antalya, Muğla, Yunanistan kıyıları bile havada da olsa kar gördü bu sezon.

• Son zamanların üzücü kışlarından oldu. Zaten ılık, soğuk açısından zayıf bir kış olsa neyse ama kaçırdığımız fırsatlar çok yordu. Seneye telafi eder İnşallah

• Nerdeyse 2 3 gün ülkenin tamamı kar kuvvetli yağış alıcak biz yine kuru soguğa talim bu sezon adını rezalet sezon olarak tarihe yazdı yağmur bile yağmıyor

• Ben kuru soğuk görüyorum hocam şu anlık İzmir için gözlerim bozulmadıysa :hfyeni (18): Evet kar öngördü ama vurkaç şeklinde hemen doğulayan bir sistem bu şekliyle havada biraz kar gördükten sonra kuru soğuk çekeriz devamında.

Temennimiz havada da olsa görmek.

• Şu modelleri takip ettiğimden bu yana neden bölgemizin kar almasının ne kadar zor olduğunu bir kez daha öğrendim.Kuvvetli soğuk olur yağış olmaz, yağış olur soğuk olmaz hep bu döngü içinde gidiyoruz kış aylarında.Tamam Akdeniz ikliminde yer alıyoruz zaten sürekli iç bölgeler gibi kar yağsın demiyoruz ama koskaca 3 ayda bir kere mi oluşmaz şu koşullar insan hayret ediyor.Antalya, Muğla, Yunanistan kıyıları bile havada da olsa kar gördü bu sezon.

Benim en çok sinir eden şey, başka bölgelerden kar kovaladığımızı duyanlar iç bölgelerdeki gibi beklediğimizi veya 30-40-50 cmler peşinde olduğumuzu zannediyor ya da İzmir, Aydın sanki tarihinde kar tanesi görmemiş gibi yorum yapıyor ya aşırı tilt oluyorum arkadaş biz bölgemizin gerçeğini çok iyi biliyoruz bilader havada görsek tatmin oluyoruz araba çatılar tutsa sevinçten havaya uçuyoruz kendi efsanemiz olan ve yine gerçekleşebilecek 2002-2004-2017'de gördüğümüz 10-15 cmleri de ihtimal olunca tabi kovalarız buna da laf etmezsiniz yani.

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Bu arada model çıktı ve senaryolarına göre önümüzdeki günlerde Akdeniz çanağı tam bir AB tarlası olacak yukarıdan sağlam bir şey inerse ve AB'yi yakalayabilirsek havada görüp kapatma ihtimali doğar bu da amorti, teselli gibi bir şey olur zaten Mart ayında bizim için havada kar efsanedir, örtülü kar mucizeye eşittir (Son 35 yılda Mart ayında İzmir merkezde kar görülen sadece 5 sene var 3'ü havada 2021, 2011, 2005, 2'si örtülü 87 ve 96) Ocak-Şubat olsa neyse ama Mart ayında daha fazlasını beklemeyin bence.

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Modellerin kafası karışık dün bize veren ecm bugün gitti Avrupa ya verdi insallah guzel bir sinoptik yakalarız ve en kötü havada lapa lapa kar goruruz bu arada Onur35 yaptigin yorumun altına imzamı atarım sonuna kadar haklisiniz.

• Hava iyice soğumaya başladı yağmur başladı dağlarda kar var şu an rakım hızla düşüyor. Akşama doğru sarı kütleler Aydın'ın doğu ilçeleri ve Denizli'de etkili olacağa benziyor.

Radar Görüntüsü: Birleştirilmiş, PPI

• Evet bugün için izmir'e 13-14 derece olacak deniyordu, su an 7-8 derece ortalamada, rüzgar etkisiyle dondurucu bir soğuk hava oluştu..Mart kapıdan baktırmaya başladı..