Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eski kışlar ile ilgili bölgemizdeki 4 ilin 1952-1965 arası yıllık kar yağışları miktarlarını topladım.Bazı kışlar gerçekten bol karlı geçmiş bazı yıllar tüm bölgede ortalama karlı gün sayısı 20'nin üzerine çıkmış..Yıllık kar miktarı mm cinsi olarak Mardinde 107 Diyarbakır 68 Antepte 77 Siirte 136 mm gibi iyi bir ortalama çıkmış günümüzde bu değerlerin çok uzağındayız mâlesef.

Abi çok ilginç ya, geçtiğimiz son 5-6 yılın ortalamasını alsak bunun 3 te 1 i bile değildir şimdi.

• Küresel ısınmanın etkisi var muhakkak, ama şuan ki hava koşullarını doğal görüyorum güçlü beklenen la nina orta seyretti. Bakınız moderate olan 1971 ocak ayında bir çok güneydoğu ilimiz yüksek sıcaklık rekoru kırmış. 50 yıl önce sanayinin yoğun olmadığı zamanlar. Ertesi yıl ne olmuş, 1972 kafkaslar Türkiye ağırlıklı blokaj, düşük sıcaklık rekorları, Fırat nehrinin donması, İranda evleri yutan kar ve yaklaşık 7000 kişinin soğuktan ölmesi, şuan avrupada blokaj oluşmuş durumda bu sene onları izleyeceğiz, birgün gelecek onlarda sizi ah çekerek izleyecek. Şimdi kaderimize razı olalım. :thumbup:

• Küresel ısınmanın etkisi var muhakkak, ama şuan ki hava koşullarını doğal görüyorum güçlü beklenen la nina orta seyretti. Bakınız moderate olan 1971 ocak ayında bir çok güneydoğu ilimiz yüksek sıcaklık rekoru kırmış. 50 yıl önce sanayinin yoğun olmadığı zamanlar. Ertesi yıl ne olmuş, 1972 kafkaslar Türkiye ağırlıklı blokaj, düşük sıcaklık rekorları, Fırat nehrinin donması, İranda evleri yutan kar ve yaklaşık 7000 kişinin soğuktan ölmesi, şuan avrupada blokaj oluşmuş durumda bu sene onları izleyeceğiz, birgün gelecek onlarda sizi ah çekerek izleyecek. Şimdi kaderimize razı olalım. :thumbup:

Hemşerim hoşgeldin güzel yorumların bu sayfaya güzelik katıyor. Ocak için düşüncen nedir.?

• Vuslat20 hemşehrim ocak ilk 15 gününü yüksek ihtimalle kaybettik. 10 ocaktan sonra hareketleneceğiz en azından yağmurumuzu kapacağız, negatif endexten çıkamadık, çıkamıyoruz:)-- İllaki Bi sistem olacak ama ne zaman şu anda görünür değil, hayırlısı Allah'tan.

• Ben kar yağışını geçtim. Elbet gelebilir. Yağış olabilir. Güzel ülkemde su sıkıntısı olacak. Şu görünenlere göre tabi. Elbet değişebilir. Değişir. Rabbim kısa zamanda bol yağışlı havayı ülkemin her köşesine nasip etsin. Durum çok vahim. Üzülüyorum. 😥😥

• Ocak 10-15'ine kadar belki istediğimiz görüntüleri göremeyebiliriz ama o tarihlere kadar Avrupa kıtası ciddi manada soğuyor, döngü kırıldığı gibi Avrupa'ya muhtemelen sağlam bir yüksek çökecek. Bu durumda Ukrayna üzerinden polar atak gelme ihtimali güçlenecek. İskandinav bölgesinden inen AB soğuk Avrupa'ya değil bizim tarafa, daha ılık bölgeye hareket eder. Bu güçlü bir ihtimal. Diğer yandan Sibirya'nın doğrudan uğraması pek ihtimal vermesem de kuzeyimizde ciddi soğuklar birikterebilecek güçlü bir hareketi var şu an.

Hocam belki komplo teorisi gibi gelecek ama şu videoyu herkesin izlemesini öneriyorum açıkçası ben küresel ısınmaya inanmakla birlikte barajların iklim üzerindeki etkisine inanmıyorum en fazla bulunduğu yeri çok dar bir alanı 1-2 derece etkiliyebilir yukarda bir arkadaş yazmış sistem geldikten sonra bir iki derece hiçbir şey ama asıl sorun sistem gelmiyor yağış sıkıntısı var özellikle son yıllarda rutin hâline geldi Ocak ayında 10 derece üzeri sıcaklıklar ve kuraklık gerçekten sıradan olmaya başladı ve ben bu konuda yukarda linkini verdiğim videoda görüşlerini belirten hocama katılıyorum herkesin de izlemesini kesinlikle istiyorum iyi günler.

• PiriReis biz nasıl o sistemde rekor kırmışız? 850 sıcaklıklarını çok merak ettim

850 hpa önemli ama bence bizim coğrafya için 2 m daha önemli, öncesinde sibirya kökenli güçlü sistem almışız, doğrudan kuvvetli soğuk. Bilgiyi meteoroloji sitesinden aldım. Oradan geçmiş yıllara ait verileri görebilirsin, örnek ocak 1971'de Adıyaman, şanlıurfa, Gaziantep en yüksek sıcaklık rekoru var, 20 derece falan.

• meraba arkadaşlar 1 hafta sonra bölgemiz adina yağiş geçişleri olacaktir. Havada uçuşan kar görecegimizi düşünmekteyim... kolay gelsin..

• Model harika bitti -20 Türkiye ye doğru yola cıkıyordu. Not sadece bir senaryo önemli olan diyağram fakat Orkun hoca dedi bu kış ya herro ya da merro ortası yok