Beiträge von mehmet27

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Antepte bulunan arkadaşlar gidebilecek durumları varsa erikce tepeye gitsinler geçenki sistem de boştu merkezde, bence bu da öyle olacak. Son yıllarda değişen küresel iklim dolayısıyla kar görmek için daha yüksek yerlere gitmek gerekiyor Güneydoğu Anadolu'da zannediyorum bundan sonra da böyle olabilir. Saygılar.

Merhaba arkadaşlar. Bu kış şu anki zamana kadar istenmedik şekilde geçse de dilerim mart ayı sonuna kadar kar ve yağmur açısından bol bereketli bir dönem olur. Gaziantep'teki arkadaşlardan bilenlere bir sorum olacak MGM Şehitkamil ve Şahinbey istasyonlarının yeri tam olarak nerede bilen var mı acaba? Bir de accuweather freemeteo gibi hava siteleri tahminlerinde hangi modelin verilerini kullanıyorlar bilen varsa yazabilir mi ikisi genellikle farklı sıcaklık ve gösterdiği için gösterdiği diye düşünüyorum iyi akşamlar herkese.

Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yıl dilerim hocam.

Yeni yıl bereketi ile geliyor. Sıkıcı havalar bitiyor inşallah. Ayın 10'undan itibaren yağmur geliyor. Kar ihtimali de ay ortası için var. Kar için biraz daha güncellemeleri bekleyelim. Basınç yerleşimlerine göre karın zamanı değişecektir. Şu bir gerçek ki artık Aralık aylarını da sonbahar gibi düşünebiliriz. Mart ise kışın son ayı gibi.

Bu durumda Aralık ayında görülen sıcaklık ve yağış ortalamaları ocakta, ocakta görülen şubatta, şubatta görülense martta mı görülecek ama mart ayı pek şubat gibi geçmiyor hatta çoğu zaman kendi ortalamasında bile geçmiyor sanki kış iki aya indi gibi izlenimlerime göre.

Küresel ısınmanın etkisi var muhakkak, ama şuan ki hava koşullarını doğal görüyorum güçlü beklenen la nina orta seyretti. Bakınız moderate olan 1971 ocak ayında bir çok güneydoğu ilimiz yüksek sıcaklık rekoru kırmış. 50 yıl önce sanayinin yoğun olmadığı zamanlar. Ertesi yıl ne olmuş, 1972 kafkaslar Türkiye ağırlıklı blokaj, düşük sıcaklık rekorları, Fırat nehrinin donması, İranda evleri yutan kar ve yaklaşık 7000 kişinin soğuktan ölmesi, şuan avrupada blokaj oluşmuş durumda bu sene onları izleyeceğiz, birgün gelecek onlarda sizi ah çekerek izleyecek. Şimdi kaderimize razı olalım. :thumbup:

Hocam belki komplo teorisi gibi gelecek ama şu videoyu herkesin izlemesini öneriyorum açıkçası ben küresel ısınmaya inanmakla birlikte barajların iklim üzerindeki etkisine inanmıyorum en fazla bulunduğu yeri çok dar bir alanı 1-2 derece etkiliyebilir yukarda bir arkadaş yazmış sistem geldikten sonra bir iki derece hiçbir şey ama asıl sorun sistem gelmiyor yağış sıkıntısı var özellikle son yıllarda rutin hâline geldi Ocak ayında 10 derece üzeri sıcaklıklar ve kuraklık gerçekten sıradan olmaya başladı ve ben bu konuda yukarda linkini verdiğim videoda görüşlerini belirten hocama katılıyorum herkesin de izlemesini kesinlikle istiyorum iyi günler.

Bakın binlerce kez söyledim burda söylemedim ama burda da söylemiş olalım bundan sonra günlerce ayaz kar kış artık bu ülkede 1000 metrenin altında çok çok zor 10 yılda bir anca olur yeryüzü küresel çapta bir ısınma trendinin içinde ve artık insanlık yok olana dek çıkması pek mümkün görünmüyor

Adıyaman'ın Çelikhan ve sincik ilçelerini kıskanmamak elde değil :) çok iyi yağış alan yerler kar sıkıntısı da kesinlikle yaşamıyorlar konum ve rakım olarak çok güzel çünkü ondan ziyade benim en çok garibime giden Çelikhan'ın Pınarbaşı beldesi bugün şuana dek 71 mm yağış almış ve gün boyu en yüksek sıcaklık -0.4 yani yağışın tamamı saf kar bence ordaki insanlar adım gibi eminim kardan kıştan nefret ediyor olabilirler artık 71 mm yağış ne demek yau en az 80 cm kar yapar bir de buna yarınki ve salı günkü yağışlar eklenince ortaya çıkacak sonucu düşünemiyor insan :)

Gaziantep rakım şehitkamil 720 şahinbeyin üst kesimleri yani erikce tarafı ise 900 rakımdır kardeşim merkez rakım 720 dir

Hocam bilgi yanlışı var Gaziantep merkezde 800 altı yer yoktur üstelik sehitkamil sahinbeyden daha yüksektir erikcenin tepe noktası ise yaklaşık 1100 rakımdır ve yol vardır arabayla çıkılabilir gaziantepte 800 altı yerler merkez iki ilçenin dışındaki yerlerdir yıllardır bunun araştırmasını yaptım üstat güvenebilirsiniz :) isterseniz fiziki haritadan google haritalardan da teyit edebilirsiniz.

merhaba arkadaşlar bilmiyorum belki de sürekli negatif yorum yapıyormuşum gibi olacak ama eski kışlarda eski dediğimde öyle 10 20 yıl değil yau 4-5 sene öncesiye kadar diyelim geçen de yazdım benim çok garibime gidiyor abi neden iç anadolu doğu anadoluda eksi 20 30 lar görünmüyor yav ben 2 yıl sivasta kaldım o en berbat 2010-11 kışında bile -20 dereceyi gördük biz şimdi bakıyorum sivas gibi erzurum gibi soğuğun kralı memleketlerde dahi bu değerleri göremiyoruz bu bir döngü mü kalıcı mı geçici mi bir anlamda veremiyorum özellikle 2 yıldır bu bölgeler kendi kışını yaşamaz oldu e doğal olarak bizde yaşamıyoruz bunun nedeni nedir niye böyle oluyor fikri olan varsa yazabilir arkadaşlar

Snow21 dostum ben en şanssız bölge güneydoğu demedim istersen bak yazımda öyle bir ifade yok ülkemizde denizel iklim etkisinde bu kadar bölge varken en şanssız bölge dememin imkanı yok Gaziantebi şanslı olarak görmemin nedeni ise bölgenin öbür şehirlerine göre konumu farklı olduğundan hem kırımdan inen sistemler hemde Balkan sistemlerinde ucundan kıyısından da olsa ekmek çıkıyor kendisine ben buna dayanarak dedim ha karasallık açısından dersen o konuda haklısın Diyarbakır daha karasal orası kesin

Abi biz hertürlü diger bolgelere gore sanssiziz zaten. Rakim iyi degil bolge olarak. Konum olarakta hic iyi degil. Soguklari alacagimiz kuzey tarafimizi toroslar cevirmis. Guneyimiz ise masallah sonuna kadar acik. Kar alacagimiz sistemlerde bile guneyli ruzgarlar esince olanıda goturuyor. Bizim guneye toroslar gibi bir dag sirasi lazimki bize kar yagsin

Dostum doğru söylüyorsun ama coğrafya böyle yapacak bir şey yok kim ne derse desin şu da bir gerçek ki küresel ısınma denen olay bizi kötü etkiliyor küresel ısınmayı yok ssaymak büyük bir yanılgıya düşmektedir dikkat edersek iç Anadolu doğu Anadolu gibi bölgelerde artık eksi 20 30 ları çokta göremiyoruz oralarda bu değerler ölçülmeliki gerçekten kışın kış olduğu belli olsun ancak bu şekilde olursa bizim içinde güzel bir kış söz konusu olur o zaman her neyse umarım herşey çok güzel olur

Güneydoğu kolay kolay kar almaz arkadaşlar benim nacizane görüşüm bu çok beklentiye girip kendinizi üzmeyin derim Güneydoğuda en şanslı il Gazianteptir onda bile sağlam sistemler iyi kar yapan havalar 3-5 yılda bir gelir bu söylediklerimin bilimsel bir yanı yok biliyorum yaşım gereği edindiğim tecrübeler bana bunu söylüyor

Antepte olan arkadaşlar için söylüyorum fırsatınız varsa erikce ormanına gidin şehir merkezine 10 km 1 saat önce oradaydım bir karseveri tatmin edecek ölçüde kar var (10 cm kadar) ve şuan ki haliyle daha güzel olmuştur çünkü an itibariyle merkezde güzel yağıyor ama hava 1 derece erikce de ise sıcaklık -1 derece ile her kar tanesi erimeden tutuyor imkanı olan kesinlikle gitsin :)

Hocam benim yaşım 30 ben 15-20 yıl önceki kışları çok iyi hatırlıyorum çocukluğumun kışları yılda biri sağlam olmak üzere yılda iki kez kar yağardı kardan önce her yer buz keser günlerce ayaz olurdu ve biz anlardık ki birkaç güne sağlam bir kar gelecek ve öyle de olurdu bu aynı kış içinde birkaç kez tekrar ederdi oluk oluk yağan yağmurları zaten hiç söylemiyorum onlar kış için sıradan şeylerdi şimdi bırakın karı yağmur kovalar olduk ben bu yaşıma kadar kar yağmayan tek kış bilmezdim taki geçen yıla kadar onu da gördüm ya artık bilmiyorum nereye gidiyoruz ben o eski kışları özlüyorum çocukken bütün çocuklarla kar altında mutlu olduğumuz kışları biliyorum çocukluk gitti geri gelmez ama hiç olmazsa o kışlar gelse bari.