Konu Dışı [Genel Sohbet]

 • https://twitter.com/Tyrannosur…tatus/1100751539994533888SU57 var evet ama yıllardır batı blogu uçakları kullanan ordumuz eğer Rusya uçağı alırsa uzun süre eğitim alacaktır ayrıca yer ekiplerinden tutun herşeyin değişmesi lazım bakalım hayırlısı ancak yeni bir uçağa ihtiyaç olduğu açık ve yüksek ihtimal SU57 alacağız gibi geliyor bana ABD'ye inat.ABD'nin bu yaptırım tehditi Rusya 'nın işine geliyor çünkü ister istemez bizi Rusya'ya yaklaştırıyor.

  Şu Amerikada olan ve sözde teslim edilen 2 uçağımız orada durmayıp ülkemize gelse çok iyi olacakta. İşte orada bulunan pilotlarımızın eğitimleri devam ediyor hatta bazılarının kısmen bitmiş ve 3tanesinin eğitimci olarak olduğu bilgiside var uçakları kullandılar çünkü. Videosuda bu. Aslında tek alternatif Rusyada değil Çininde ürettiği 5. nesil savaş uçağı var J-20ydi galiba. Okadar para vermişsiz ve eğer Abd yaptırım yapıp uçağı vermezse eğer bu parayı geri almakta çok zor olur. Geçen gün Pentagondan yetkili bir komutan S-400 alınırsa eğer F-35 ve Patriotu unutsun demiş bizim içinde zaten Patriota ihtiyacımız yokta işte sorun uçakta.

  https://twitter.com/Tyrannosur…tatus/1100751539994533888   

 • Şahsıma hangi ülkenin uçaklarını tercih ederdin diye sorsalar cevabım kesinlikle Rus uçakları olurdu.

  Çok kısa bir yaşanmış olay anlatayım. Uzun yıllar önce bir Kuzey Kore Mig uçağı, Güney Kore'ye iltica ediyor. O yıllarda bulunmaz nimet. Amerikalılar uçağı incelemeye başlıyor ama, işi yarıda kesip ayrılıyorlar. Çünkü Mig'in elektronik seyrüsefer ve haberleşme sistemlerinde transstörlü devreler yerine, lambalı sistemler var. Amerikalıların raporu,Rus teknolojisinin çok geri olduğu ve incelenmesine gerek olmadığı yönünde.

  Fakat yıllar sonra farkına varılıyor ki lambalı sistemler, elektronik engelleme saldırılarından etkilenmiyor. Yani bilinçli bir tasarım.


  Fakat işin başka yönüde var. Siz isteseniz bile Rus uçaklarını alamazsınız. Çünkü Kara, Hava ve Deniz kuvvetleriniz, NATO standart ve altyapısına sahip.

  Bırakın dost/düşman sinyallerini, tüm ama tüm mühimmat ve donanımınız NATO standartlarında.


  Türk kaynaklarında bulmak mümkün değil ama, Jane's Defence dergisinin yıllar önceki bir makalesinde, her hangi bir NATO üyesinin, birlikten ayrılması halinde, tüm sistemlerinin değişmesi için sürenin min.5 yıl olacağı öngörülüyordu.


  Tabi sütten çıkmış ak kaşık bir Avrupa ülkesi olsanız, hiç bir sorun olmazdı ama, bulunduğumuz çoğrafya bırakın 5 yılı, 5 güne bile izin verecek bir çoğrafya değil.


  Üstüne basarak söylüyorum. Doğru strateji, doğru planlama ile, yerli ve milli savunma sanayi bu işin çözümü olacaktır.  Sevgi ve selamlarımla
  SnowFlake55

  Vintersaga

  Cold.EFso

  EnBiYa41

 • Alp Er Tunga öldi mü? ( kalbimizde)

  Isız ajun kaldı mu? ( acun firarda )

  Ödlek öçin aldı mu? (Aldi)

  Emdi yürek yırtılur.


  Ödlek yırag közetti

  Oğrun tuzağ uzattı

  Begler begin azıttı ( şüphesiz )

  Kaçsa kah kurtulur?


  Begler atın urgurup ( sözlük nerde)

  Kadgu anı turgurup

  Mengzi yüzi sargarup.

  Korkum angar türtülür. ( bakmak gerek) 😊

 • 300 üye ama 3200 üye olmayan kişi aktif

  Ya üyeler giriş yapmadan kenardan kenardan foruma bağlı Yada ciddi bir üye olmayan akını var foruma

  Acaba üye olmayan giremez mi yazsak kapıya :)

  Avm esnafı da benzer şeyleri söylüyordu ; kalabalık çok ama iş yok , herkes eli cebinde geziyor bize dolu müşteri gerek diye 😀

 • Anlık kebapçı yolundayım  ->Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.


  ->Karşılaştığın herkes hakkında hiçbir şey bilmediğin bir savaşta savaşıyor. Nazik ol. Her zaman.

  • YENİ

  Arkadaşlar yeni zelanda da ki saldırı görüntülerini izledim. Aman aman öf öf öf 40 dan fazla Müslüman katledilmiş. İsteyene özelden link atarım