Konu Dışı [Genel Sohbet]

• Virüsün ilk haftalarında ölüm/enfekte oranına bakmak yanıltıcıdır çünkü virüsün öldürme süresi bir hastada 2 haftayı bulabilir. Ölen/iyileşen oranına bakmak daha doğru ve bu oranda 80/54 yani durum vahim.

Test sonuçlarının beklenmesi, hastaların geç gitmesi vs. gibi nedenlerle o sitedeki verilerde 2-3 gün geriden geliyor aslında. Şu an çoktan 5000'i geçmiş olabilir enfekte sayısı. Zira İngilizlerin simülasyonun da 4 Şubat günü için 20 bin'li sayılara ulaşması bekleniyordu.

Bu kadar karantinaya rağmen SARS'tan daha tehlikeli hızla yayıldığını üstüne basa basa söylüyorum.

Hocam dediğiniz gibi benim de içimi rahatlatan nokta tam olarak, virüsün kuluçka süresi bile 2 haftayı buluyor, belirtileri göstermesi de keza hastanın vücüt zindeliğine göre 2 haftayı geçiyor. Süre ne kadar uzunsa o kadar iyi. Denklem basit mortalite ne kadar yüksek olursa bulaşma o kadar az olur. Bulaşma yüksekse mortalite düşük olur.

• Ülkemize virus illaki girecek orası kesin hatta girdide kuluçkada bilemeyiz ancak olabildiğince bu süre uzatılırsa yani virüs geç gelirse o kadar az etkileniriz Çinliler virusun DNA'sını çözdü aşı yapımına geçti ancak en az 1-3 ay gibi bir süreye ihtiyaçlarının olduğunu belirtmişler.En azından yabancı medya öyle diyor.

• Aksaray'da 9'u Çinli işçi 3'ü türk 12 kişi koronavirüs şüphesiyle tedbir amaçlı karantina altına alındı.

5 gün önce gelmişler İnşallah sınırdan geçerken virüs kuluçka döneminde değildir anladigim kadariyla o zaman termal kameralar da pek bir işe yaramıyor..

• Interstellar

Hocam, sadece Kapadokya filan diye düşünmeyin.

Mesela Çorlu - Çerkezköy - Lüleburgaz çevresinde şu anda bile teknik destek veya montör olarak devamlı sirküle

eden ciddi bir Ç,n'li popülasyonu vardır.

Durum ( tabi hastalığın mevcut durum bilgisinden bağımsız) bizim açımızdan ciddi risk unsuru taşıyor olabilir

Ayrıca, bildiğim için söylüyorum Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerde de ciddi bir Çin'li teknik adam sirkülasyonu mevcuttur.

Neticede sakat durumlar...