Konu Dışı [Genel Sohbet]


 • Samet Ben bu konudan pek anlamadığım için yorum yapamayacağım ama siz yazınca aklıma geldi, bu konulardan iyi anlayan bir arkadaşım da İsveç yapımı Gripen almamızın en doğrusu olduğunu ve alternatifleri arasında en iyisi olduğunu söylemişti.

  🤔


  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Obamayı hiç sevmiyor bildiğim kadarıyla. Zayıf noktasından avlamışlardır bizimkiler ;)

 • Trump önce "Şu anda yaptırım düşünmüyoruz" sonra "Ne yapacağımızı göreceğiz, henüz duyurmadık" dedi.Gerçekten değişik.

  Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.:flag_Turkey::flag_Turkey::flag_Turkey:

 • Trump kişisinin söylediği cümle şu;


  " we’re not looking at that right now,” trump told reporters at an oval office event to celebrate the u.s. special olympics team."  Buradan "Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağım" anlamı nasıl çıkmış, meraklar içindeyim. • Samet Ben bu konudan pek anlamadığım için yorum yapamayacağım ama siz yazınca aklıma geldi, bu konulardan iyi anlayan bir arkadaşım da İsveç yapımı Gripen almamızın en doğrusu olduğunu ve alternatifleri arasında en iyisi olduğunu söylemişti.

  Havacılıkla ilgilenen pek çok kişi de aynı görüşte.Bu işte önemli olan Hava kuvvetlerinin ne yönde karar vereceğidir.Benim görüşümde isveç yapımı gripen uçakları yönünde zaman her şeyi gösterecek.

 • Açıklamanın orjinalini görmemiştim haber siteleri yine kendilerine göre çevirmişler...

 • Politikacıların bu gibi kısa cevaplarında soruyu bilmek daha da önem kazanır

  That dediği şey nedir ?

  Yaptırımsa-ki öyle görünüyor

  Düşünmediğini söylüyor bu cevapla

  Ama şu anlık, yarın yine dönebilir herif


  Trump’ın right now demediği bir cümleye de şahit olamadım 😂😀

 • Cold.EFso hocam bize fazla değil 15-20 sene idare edecek bir uçak lazım, sonrasında kısmetse kendi jetimiz yetişmiş olacak. Buarada volvo yada uçaklar geniş alsın almasın en önemli şey pilottur. Daha önce pilot olan ve şuanda yer görevinde bulunan bir akrabımızın anısını aktarayım;


  Hangi tatbikat hatırlamıyorum ancak ABD ve diğer batılı ülkelerinde bulunduğu bir tatbikatta ilk gün senaryo gereği ABD ve Türkiye uçakları karşı karşıya kalır, ve F18 lerin radarı bizim kilerden daha iyi olduğu için bizimkileri sinek gibi avlarlar daha radarda görünmeden, bunun üzerine bizimkiler gece bir parti ayarlar rakı vs derken f18 in talimat kılavuzu ellerine geçer ve bütün gece bunun üzerine çalışırlar. Ertesi gün olur, yine ABD ve Türk uçakları karşı karşıya gelir ve en az zaiyatla ABD uçaklarını bizimkiler avlar,işin sırrı bizimkilerin zekasındadır, F18 radarındaki bir açıklığı farkederler bu uçakların radarı eğer 2 uçak çok yakın uçarsa (bizim Türk yıldızlarında olduğu gibi) onu tek uçak olarak görür, bizimkilerde bundan yararlanarak ABDli uçakları avlarlar..


  İşin özü şu, biz belki herşeyin en iyisini yapamayız eksiklerimiz hatalarımız teknoloji vs eksikliklerimiz vardır ancak asker deyince kimse kusura bakmasın en disiplinlisi en eğitimlisi bizdedir. Sadece Kıbrıs barış harekatındaki Türk pilotların başarısından romanlar yazılır..Yani pilot iyi olduktan sonra uçak mükemmel olmak zorunda değil, belli başlı temel şeyleri olsun yeter..

 • Çok iyi özetlediniz konuyu Narsil hocam

  Ne kadar çift tırpanla zayıflatılsa da ordumuz ve hava kuvvetlerimiz disiplini ve tecrübesiyle 1 numaradır alanında

  Afrin , Kuzey Irak harekatlarımıza ilaveten şu anda Doğu Akdeniz’deki stratejik uçuşlar da hem savunma hem de eğitim anlamında önem taşıyor


  Bu arada 1-14 Nisan tarihlerinde Amerika’nın da katıldığı bir tatbikatta Yunanistan’ın elindeki S-300 ler , batılı ülkelerce test edilmiş , özellikle f-35 in

  S-400 karşısında neler yapabileceği araştırılmış , test edilmiş


  Bu durumda Rusya S-300 konusunda kendi kalesine gol atmış oluyor

  Tabi S-300 içinde casus yazılım varsa onlar da F-35 in zaaflarına ulaşmış olabilir , olayın bir de o yönü var


  Velhasıl Bilgi , Siber güvenlik ve istihbarat savaşları çağındayız