Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Açıkçası F-35 i kötülemek biraz abes kaçıyor, ancak bu uçağın güvenlik konusunda sorunları olduğu iddiaları ciddi, yanlış hatırlamıyorsam bir s200 yada s300 sisteminin bu uçağı düşürdüğü ve üstü kapatıldığı iddiaları var, dolayısıyla güvenlik zaafiyeti olan bu uçağı almak aslında biraz problemdi. Bizi kendi uçağımızı yapana kadar idare edebilecek hatta uzun süre kullanabileceğimiz bir uçaktı. Daha o defter kapanmadı orada ilginç olaylar gelişmeler izleyebiliriz, bu arada rusların uçaklarıda fena değil ancak bu uçaklardan almamız demek sistem konusunda problem demek, ülkemizdeki pilotların ve hava kuvvetlerinin menşei nato sistemleri bu sistemi kenara atıp rus sistemine geçmek hem maaliyetli hemde yanlış bir strateji olabilir. Şuan yapılacak en iyi hareket elimizdeki f16 ları kullanmak bu uçakların şuanda hala iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz, yeni jetimiz gelene kadarda bence bizi idare edebilir f16 lar. Çok sıkışırsak avrupadan uçak bakabiliriz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Açıkçası F-35 i kötülemek biraz abes kaçıyor, ancak bu uçağın güvenlik konusunda sorunları olduğu iddiaları ciddi, yanlış hatırlamıyorsam bir s200 yada s300 sisteminin bu uçağı düşürdüğü ve üstü kapatıldığı iddiaları var, dolayısıyla güvenlik zaafiyeti olan bu uçağı almak aslında biraz problemdi. Bizi kendi uçağımızı yapana kadar idare edebilecek hatta uzun süre kullanabileceğimiz bir uçaktı. Daha o defter kapanmadı orada ilginç olaylar gelişmeler izleyebiliriz, bu arada rusların uçaklarıda fena değil ancak bu uçaklardan almamız demek sistem konusunda problem demek, ülkemizdeki pilotların ve hava kuvvetlerinin menşei nato sistemleri bu sistemi kenara atıp rus sistemine geçmek hem maaliyetli hemde yanlış bir strateji olabilir. Şuan yapılacak en iyi hareket elimizdeki f16 ları kullanmak bu uçakların şuanda hala iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz, yeni jetimiz gelene kadarda bence bizi idare edebilir f16 lar. Çok sıkışırsak avrupadan uçak bakabiliriz..

Abi Eski Sovyet teknolojisi plan s200 zarar verdi diye biliyorum bende Suriye ordusunun açıklaması böyleydi

• Su-57 ler de f-35 gibi daha adam akıllı uçuşu yok. Kaldı ki su-57 avcı uçağı ve yine bildiğim kadarı ile şu an envanterde olan f-16 gibi kalkalım gidip kandil bombalayalım yapılamayacak bir uçak. F-35 ise en muhim özelliği radarda minimum iz (stealth) özelliği.Bunun yanı sıra her şey den biraz olan toplama uçak ama yukarıda belirtilen gibi pek beklentileri karşılamadı.Bir eurofighter hatta f-16 gibi heyecanlandırmıyor.Hangisini alalım? Size bir soru basit,sıradan ama her yola gelen mırın kırın etmeyecek silah mı istersiniz? Yoksa son teknoloji, nispeten güçlü fakat narin, kırılgan bir silah mı istersiniz? Geçmişte ki canlı örneği t-34/ tiger, panther, maus kıyaslaması gibi?

Bir başka taraftan ise ülkemiz yaklaşık 60 senedir Nato ya entegre olmuş durumda. Her yiğidin bir yoğurt yemesi olduğu gibi, Nato ve Doğu Pakt ülkelerin doktrinleri de biraz farklı. Uçakların piste inişi kalkışı manevra kabiliyeti,manevraya verdiği tepki gibi.Bırakın iki farklı doktrini aynı örgüte üye iki ülke arasında bile gözle görülür farklar vardır. Komple bir anda tamamen farklı doktrin üzerine kurgulanmış ülkeden büyük miktarda uçak alımı sıkıntılar doğuracaktır.(Mesela Türk Hava Kuvvetlerinde eğitim alan bir pilot diğer ülkere göre piste daha erken konar.)Zaten bildiğiniz üzere Allahsız,kitapsızlar Şanlı Türk ordusunun içini oymuş yetenekli zehir gibi olan subaylarımız komutanlarımız türlü dalavere ile uzaklaştırılmışken büyük değişimler sıkıntılı olabilir.

Meselenin özüne gelirsek; S-400 bizim için hayati önemi olan bir sistemdi, alınması elzemdi şükür ki aldık. F-35 ise o kadar muhim değil bana göre. Suriye'de haberlerde görmüşsünüzdür f-35 düştü.Suriye tarafı s-200 ile vurduk düştü derken, İsrail ise motora kuş kaçtı diye açıklama yaptı. Hangisine inanırsanız. Elde ki f-16'lar ise yanlış bilmiyorsam yeni modernize edildiler.Baybars'ın dediği gibi en azından 10 sene daha idare ederler. Bizim bir an önce TF-X i seri üretime alıp envantere sokmamız lazım. Roketsan da çok ciddi gelişmeler var. Hisarlar Boralar daha da gelişerek neden bizimde s-400 gibi sistemimiz olmasın? Bundan 70-80 sene evvel kendi uçağımızı yaparken (ruhları şad olsun) Nuri Demirağ,Vecihi Hürkuş'un neler yaptığını biliyorsunuz. Kendi uçağımızı üretiyorduk. Yine yaparız, YAPACAĞIZ.Amerika ambargo uygulayacakmış. Uygulasın ambargolar küçük ekonomiye kısa vadede zarar verse de uzun vadede uygulayan daha büyük zarar görür.2*2=4. Kıbrıs harekatından sonra uyguladı da noldu? Aselsan, Roketsan,Havelsanlar kuruldu.İvedilik ile öncelikli olarak silah sanayimizde bağımsızlaşmamız lazım. Ne Abd'ye ne de Rusya' ya bağımlı olmak istiyoruz. Eğer bu yüzden ambargo yiyecek ve ekonomimiz bozulacaksa kuru ekmek peynir yerim sesim çıkarsa da namerdim. Elçibey'in bir sözü ile noktalamak istiyorum yazımı "Sen Türk olduğunu unutsan da onlar unutmaz."
    edit:Yazıda yanlış bildiğim bir yer var ise lütfen uyarın doğrusunu öğretin.

Einmal editiert, zuletzt von dayko () aus folgendem Grund: edit.

• F-35 Dog fight uçağı değil.Bu işlemi yapsın diye alınmış bir uçak değil.Öncelikle bu konudaki yanlış bilgiyi düzeltelim.Bu uçak Dog fight a gerek kalmadan kilometrelerce öteden pek çok uçağı vurabilecek kapasiteye sahip.Ancak her uçak da olduğu gibi bu uçağında bazı olumsuz yanlar var.Uçağın türk ekibine verildiğinde bu yana yapılan tüm uçuşlarında özellikle aviyonik sistem arızalarının çok fazla olduğu söyleniyor.

Rus uçağına dönmek işi astarı yüzünden pahalı hale getirir.Bu işi hiç bir zaman tek taraflı düşünmemek gerek.Rus uçağı alınacaksa tepeden tırnağa her şeyiyle alınacak ve yer sistemlerinden tutun, mühimmatlarına kadar her şeyi farklı olduğu için entegrasyon aşamaları,eğitimler derken uçağı sağlıklı kullanma zamanımız hem çok uzayacak hem de beklenenden bayağı pahalı hale gelecektir.Benim görüşüm Avrupa patentli uçaklara dönmek tabi Abd buraya da müdahale etmez ise.Gripen ve Eurofighter düşünülmesi gereken modellerdir diye düşünüyorum.

Şöyle bir ihtimal var ama Abd patentli olduğu için olacağını zanetmiyorum.Mevcut eski f-16 uçaklarını modernize etmek yada hazır olan blok-60 ve blok-70 uçaklarından almak bir nebze olsun bizi daha da rahatlatır ama bu benim için en düşük ihtimal.

Yine de ben F-35 mevzusunun öyle yada böyle sonuca bağlanıp geç de olsa biteceğini düşünüyorum.Şu an için Abd tarafı kesin net konuşamıyor hem beyaz saray hem de pentagon kestirip atamıyor.Şimdilik projede askıya alındık.İleri ki zamanlarda o askıdan inermiyiz yoksa komple mi atılırız zaman gösterecek.

• Bu yarışmalar beni umutsuzluğa sürüklüyor.Belediyenin şehir bölge planlamasından 4 bayan yarışıyor __g__ mimaride taş veya tuğladan inşa edilen yapıya ne denir sorusuna cevap veremiyor...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Rusların şakası yoktur

Akkuyu , S-400 şimdi de SU.. uçakları

Denge politikasına varmak gerek bir an önce

Uçak krizinde görmüştük Rusların nasıl çabuk köpürebildiklerini -ki uçağı düşürenler çok büyük hata(ihanet derecesinde hemde) yapmışlardı

Rusların Dostlukları iyidir ama tersleri pistir , tarih eğer ders alınırsa birçok ibretlik hadise ile doludur

Büyük devlet olma yolunda bişeyler başarıp kimseye tam cephe almadan tam da teslim olmadan kendi uçağımızı yapana kadar uzatmalar almalıyız

S-400 de kiralık sistem sonuçta

Kendi hava savunma sistemimiz olana kadar bize pek rahat yok anlaşılan

• Rus uçaklarını her ne kadar beğensem de çok zahmetli olur. İşlevselliği çok farklı. Teslimat süresi, eğitim süresi,harcanan para hem uzun sürer hem zahmetli olur. En mantıklısı eldeki F-16'ların modernize ile bizi idare etmesi ve kendi milli uçağımız tfx sürecini hızlandırmak. F35 gerçekten almamıza değecek bir uçak değil. Umarım paramızı geri iade ederler ilk hedef bu olmalı.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• trump Türkiye'ye yaptırım amacında değilim F35 programının durdurulması yeterli açıklamasından sonra dolar 5,6 ya geriledi

Vallahi şaşırıyorum

ekonominizi bitireceğim twiti atan adam bu değil miydi

Dünya yuvarlak anladık da ya bu kadar mı değişken oluyor bir insan

Hangi hareketine sözüne güveneceğiz

Bu adamın şirketlerine mi taviz verildi havuç olarak

Kendi devletiyle Pentagon şebekesiyle bile ters düştü adam

Yine de iyi gelişme tabiki

• Samet Ben bu konudan pek anlamadığım için yorum yapamayacağım ama siz yazınca aklıma geldi, bu konulardan iyi anlayan bir arkadaşım da İsveç yapımı Gripen almamızın en doğrusu olduğunu ve alternatifleri arasında en iyisi olduğunu söylemişti.

• Yüzlerce yıldır süregelen Türk-Rus komşuluğu ve ilişkileri çok enteresandır ve çok çeşitli olaylara gebedir. Bu olayla alakalı tarihi incelemek bana çok ilgi çekici gelmişti.

Birde Slavlar çok kinci ve tehlikeli bir toplum, acımaları yoktur. Dikkat etmek lazım.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Samet Ben bu konudan pek anlamadığım için yorum yapamayacağım ama siz yazınca aklıma geldi, bu konulardan iyi anlayan bir arkadaşım da İsveç yapımı Gripen almamızın en doğrusu olduğunu ve alternatifleri arasında en iyisi olduğunu söylemişti.

🤔

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Obamayı hiç sevmiyor bildiğim kadarıyla. Zayıf noktasından avlamışlardır bizimkiler ;)

• Trump önce "Şu anda yaptırım düşünmüyoruz" sonra "Ne yapacağımızı göreceğiz, henüz duyurmadık" dedi.Gerçekten değişik.

• Trump kişisinin söylediği cümle şu;

" we’re not looking at that right now,” trump told reporters at an oval office event to celebrate the u.s. special olympics team."

Buradan "Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağım" anlamı nasıl çıkmış, meraklar içindeyim.

Havacılıkla ilgilenen pek çok kişi de aynı görüşte.Bu işte önemli olan Hava kuvvetlerinin ne yönde karar vereceğidir.Benim görüşümde isveç yapımı gripen uçakları yönünde zaman her şeyi gösterecek.