Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modeller alabora olmaya devam ediyor

Ekim sonu Kasım başı İçin çok iyi Sinoptik denemeleri gördük ama zayıfladı

Bir teorimi kendim bile unuttum

Oysaki Adım Adım sertleşirdi sistemler

Daha Sıfır bile girmemişken -3 nasıl girsindi? Bu genel bir hakikatti

Bununla beraber sistem iyice kuşa dönmemeli ki yağış alabilelim

Yoksa kuruyacağız

Kasıma serin başlıyoruz ve hızlı faz değişimleri var , bu durumda serin havalar devam eder gibi görünüyor

İskandinav Yükseği ihtimali de var

Bu arada Accu Asya tahminine katılıyorum

Bu kış İçin Ferro umudum devam ediyor

Tahmini ilk yarı yani 20 Kasım /20 Ocak dönemi için yapmıştım

İkinci yarı tahminim sonra tabiki

O vadeyi şimdiden konuşmak bana uymaz ama önce Ferrariyi bi görelim nasip mi

• Cold.EFso

Hocam Ferrari ( umudu, özlem, hayali vb. vb.) gayet de başarılı bir öngörü.

DEVAM :)

Sağlam örtü görmeyeli çok zaman geçtiği için örtü bırakan iki üç sistemli bir yıl gerçekten de kırmızı ferrari gibi gelir bize değerli Hocam , gözlerimi baya yoracak kadar verilerle dersime çalıştım , sezona hazırım , tahmini yaptık risk aldık ama enseme yiyeceğim soğuk bir kartopu keyfi tüm yorgunlukları unutturur , kısmetse tabi

• 4e8dac8.png

728aed.pngf26fd4e2c660cec06c7001.pngŞöyle üç tane sistem alalım yeter bize bu sene , yağış ve barajlar mı? Valla o konuda tasarruf yapması gereken halkın geneli ve barajlar inşa etmesi gereken devlerimize düşüyor büyük görev

Biz soğuk ve kar takipçisiyiz , yağış miktarını ihtiva eden tahminler pek alanımız da değil ve yağış son dakika bile değişebilen süprize çok açık bir durum.

Bir sistem gelir 30 puan su verir barajlara bilemeyiz , mesela güneydoğu bugünkü yağışlarla Ekinlere müthiş doping aldı.

İnançla ve ısrarla 2012 demeye devam..

• 4e8dac8.png

728aed.pngf26fd4e2c660cec06c7001.pngŞöyle üç tane sistem alalım yeter bize bu sene , yağış ve barajlar mı? Valla o konuda tasarruf yapması gereken halkın geneli ve barajlar inşa etmesi gereken devlerimize düşüyor büyük görev

Biz soğuk ve kar takipçisiyiz , yağış miktarını ihtiva eden tahminler pek alanımız da değil ve yağış son dakika bile değişebilen süprize çok açık bir durum.

Bir sistem gelir 30 puan su verir barajlara bilemeyiz , mesela güneydoğu bugünkü yağışlarla Ekinlere müthiş doping aldı.

ne sistemdi be basın expres yolunda sabah işe gitmek için kar küreme aracının peşine takılmıştım göz gözü görmüyordu ⛄️⛄️

• üç tane sistem alalım yeter bize bu sene , yağış ve barajlar mı? Valla o konuda tasarruf yapması gereken halkın geneli ve barajlar inşa etmesi gereken devlerimize düşüyor büyük görev

Gerçekten ya hatta 3 fazla bile 1 veya 2 tane de olsa yeter . Gündüz 0'ın altı gece de buz gibi soğukla yere zank diye yapışan kar.. Daha ne isteriz 😀. Ve favorilerimden biri de kar yağarkenli o gökyüzündeki kızıllık . Allah bu sene nasip etsin inşallah güzel sistemler direkten dönmez de gol olur.

• Gerçekten ya hatta 3 fazla bile 1 veya 2 tane de olsa yeter . Gündüz 0'ın altı gece de buz gibi soğukla yere zank diye yapışan kar.. Daha ne isteriz 😀. Ve favorilerimden biri de kar yağarkenli o gökyüzündeki kızıllık . Allah bu sene nasip etsin inşallah güzel sistemler direkten dönmez de gol olur.

Kar yağarken kızıllık demişken, geçen sene İstanbul da kıl payı 24 şubatta efsaneyi kaçırdığımız sistemde ki görüntü havanın rengi çok güzeldi böyle kızıl sarımsı gibiydi;

65226-image-jpg

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• ben o sıstemde şişlide oturuyordum.fulya mahallesinde..gayet güzel bir kar örtüsü vardı...çok güzel bır seneydı 2012..ocak ortasına kadar karalar bağlayıp,ümidimizi kesmiştik neredeyse kışa dair ama sonrası harika olmuştu..

• JMA’nın güncel sezonluk tahmini vasat bir yıl demiş , Avrupa ve Amerika’nın doğusu kızaracak derken ülkemizin doğusuna daha fazla şans vermiş

850 rüzgar akımı beklentileri ağırlıklı kuzeyli olduğu olduğu İçin 500’ü ve yağışı zayıf soğuğu bana göre iyi deniz etkili kar alabileceğimiz yönlü beklentime biraz da olsa uymuş , tabi Azor biraz yatmış bu tahminde ama komple kıtaya hakim olamaz eş zamanlı olarak

237234ec7442310ff0db94b.png9229dbf06ffbb19345e69183.png

Burada 850’mizin biraz soğuması bile yetebilir , bu sene toprak 850 soğumasına olumlu yanıt veriyor , yeterki soğuma ve yağış potansiyelli sistemler gelsin

• Sezonluk tahminimi daha önce yapmıştım

Kışın ilk yarısı yani 20 Kasım - 20 Ocak dönemi için hareketli bir kış beklediğimi belirtmiştim

İkinci yarı İçin de olumlu kanaatlerim var ama önce ilk yarısı tabiki

Soğuk atağı bol , ama yağışı nispeten az bir sezon olası (yani yağış son dakika deniz etkileriyle şekillenecek)

Yakın vade içinse 10/13 Kasım için bir sistem olasılığı düşünüyordum ama modellerde esamesi okunmuyor halen

25 Kasıma kadar da İstanbul yüksekleri kar görür diye yazmıştım karalamada.

Patlamasa bari 😀

• Tam CFS olduğu için gülesim geliyor ama 6 Ocak :)ResimResim

Olasıdır , mümkündür

Öngörülmezliğin dibi bu yılda olur mu olur

Benim yaklaşımlarıma ve yorumlarıma göre bu tarz baskınlar mümkündür ve hatta az daha doğulaması gerekmektedir

2020 şifre 20-20 (Yirmi Yirmi) her zaman denk gelmez bu simetri , boş geçmemeliyiz 😊

• Olasıdır , mümkündür

Öngörülmezliğin dibi bu yılda olur mu olur

Benim yaklaşımlarıma ve yorumlarıma göre bu tarz baskınlar mümkündür ve hatta az daha doğulaması gerekmektedir

2020 şifre 20-20 (Yirmi Yirmi) her zaman denk gelmez bu simetri , boş geçmemeliyiz 😊

Atmosfer işinde 0 veya 100 olasılık belirtmenin 1 saniye sonrası için bile mümkün olacağını düşünmüyorum. Bu CFS çıktısı diyip kenara atmak hem sinerjimizden çalar, hem de hakikaten olabilecek bir ihtimali görmemizi engeller. Geçmişte örneği olmuştu böyle CFS'nin ısrar edip de doğru çıktığı sistemler.

• Cold.EFso merhabalar hocam, öncelikle uzun zamandır sizi takip ediyorum ve üye olmaya yeni fırsat bulabildim. Yorumlarınızı, görüşlerinizi beğenerek ve keyifle okuyorum. Yaklaşımlarınız, analiz ve bilimselliğiniz mükemmel. İçimden bunu size söylemek geldi ve forumda çokça seviliyorsunuz. Saygılar sunuyorum. İnşAllah, hava delileri olarak hep birlikte güzel bir kış geçiririz.