Volkanik Aktiviteler

 • Volkanlar jeolojik dongunun onemli parcasi, bunlarin patlamasida dogal birsey tipki depremler gibi. O yuzden felaket algisi yaratmayalim dunyada onemli fay zonlari ve bu zonlarin gectigi noktalarda onemli yanardaglari mevcuttut tarihtede defalarca patladilar ve patlayacaklar..

  İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır

 • JPEG resmi (.jpg) Tablo açılırsa şayet,Volkan patlamasının etkileri bu tabloda açık bi şekilde gösterilmiş;


  Volkanik Patlamanın İklime Etkisi!!!


  8 Mayıs 1902'de, Pasifik Okyanusu'ndaki Martinique Adası üzerindeki Pelee Dağı, yamaçlarından aşağı zehirli gazlar ve kül bırakarak gelip St. Pierre kentinin içine yanan dev bir ateş topu gibi patladı. Kalın duvarlarıyla korunan zindanda yanmış bir mahkum dışında, 30 binden fazla insan öldü. Pelee volkanının patlaması bir hava kirliliği örneğidir. Hava kirliliğinin yapay nedenlerden olduğunu düşünme eğilimimize rağmen, volkanlar, orman yangınları ve toz fırtınaları gibi birçok doğal kirletici kaynak vardır.


  VOLKAN İKLİMİ ETKİLER


  Böylece volkanik patlamaların arazinin yapısını değiştirdiğini, havayı kirlettiğini ve yıkımlara neden olduğunu çok iyi biliyoruz, fakat volkanlar aynı zamanda iklimde de önemli değişimler yaratabilirler. Bunu atmosfere büyük miktarda silikat (kuvars kumu) ve sülfürik asit aerosolleri saçarak yaparlar. Sülfürik asit aerosollerinin özellikle stratosfere girmesi küresel iklimde kısa dönemde önemli değişimlere neden olur. Örneğin, Sigurdsson'a göre volkanların atmosfere saldığı 1012 kg. sülfürik asit yeryüzünde hava sıcaklığını 3 ila 4 derece soğutabilir.


  Literatüre göre farklı tipteki volkanlar farklı aerosol emisyonlarına neden olur. Bazalt lavları (İzlanda'da olduğu gibi) atmosfere daha fazla kükürt salarak silikatlı patlamalardan daha fazla iklimi etkiler.


  Bu nedenle volkanların iklim değişimi çalışmalarının sadece vazgeçilmez bir unsuru değil aynı zamanda tektonik hareketler ve magma kimyası için de göz önünde tutulmaları gerekmektedir. Buna bir örnek olarak şunu verebiliriz: 1980 yılında St. Helens dağının volkanik patlamasıyla Meksika El Chichon patlaması aynı büyüklükte olmalarına rağmen etkileri çok farklı olmuştur. Her iki patlama küçük miktarda magmayı atmosfere saçmıştı ama El Chichon patlaması kükürt bakımından çok daha zengindi. Böylece St. Helens dağı önemli bir iklim değişimine neden olmazken, El Chichon stratosfere 20 milyon ton sülfürik asit göndererek kuzey yarım kürede yaklaşık olarak bir yıl boyunca hava sıcaklığının birkaç derece düşmesine neden oldu.


  Volkanik patlamaların iklimi değiştirdiğinin farkına varılması 1783 yılında Benjamin Franklin'in Avrupa'daki (İzlanda) Laki patlamasının artından ‘kuru sis' gözlemine kadar geri gider. Gerçekte tarihsel kayıtlar, geçmişteki volkanik patlamaların iklime etkisini ortaya çıkartmak için çok kullanışlıdır. Tarih kitaplarında yer alan yazsız geçen yıllar, soğuk geçen yaz ve kış ayları, düşük tarım rekoltesi, kıtlık, açlıkların ve isyanların bir kısmı volkanik patlamaların ardından ortaya çıkmıştır. Örneğin 1883 Krakato patlamasından sonra gökte ilahi işaretler olarak algılanan bulanık ışıklar, güneşin tuhaf mavimtırak görünüşü, müthiş gün batımı ve doğumları gibi tuhaf atmosferik optik olaylar da gözlenmiştir.


  HAVA İKİ GÜN KARARDI


  Volkanik patlamaların iklime etkisi üzerine çok iyi bilinen başka bir örnek, 1815 yılında Endenozya'daki Sumbawa Adası'nda bulunan Tambora volkanının patlamasının ardından 1816 yılının dünyada ‘yazsız bir yıl' olarak geçmesidir. Geçmiş 10 bin yılda Tambora, bilinen en büyük volkan patlamasıdır. Bu patlama çok büyük bir alanı kaplayacak kadar kül üretmiş ve iki gün boyunca volkanın çevresinde 600 km'lik alanda hava karanlık geçmiştir. Ağaç yaş halkalarının gösterdiğine göre 1816 yılının yazı, 1815 yazından 1.5 derece daha soğuk olmuştur. Bu soğuk yaz aylarında Avrupa'da hava çok soğuk ve yağışlı geçerek ve tarım alanlarını tahrip ederek açlık, salgın hastalıklar ve iç karışıklıklara neden olmuştur.


  Benjamin Franklin tarafından 1783 yılında fark edilen İzlanda Laki yanardağı yarığından olan püskürme de olağandışı bir olaydı. Püskürme haziran ayında başladı ve yaklaşık sekiz ay boyunca devam etti. Franklin'in tarif ettiği sis, Asya ve Kuzey Afrika'da da gözlenmişti. Her ne kadar çok büyük bir volkanik patlama gerçekleşmemişse de İzlanda da tarım alanları tahrip oldu, evcil hayvanların yüzde 75'i telef oldu, açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle her dört kişiden biri öldü...  KAYNAK ; http://csa-team.foruma.biz/t49…-patlamanyn-yklime-etkisi


  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>


  KAYNAK; http://www.yaklasansaat.com/ha…malari-tetikleyebilir.asp


  İklim Değişimi Volkanik Patlamaları Tetikleyebilir;  Yapılan yeni bir çalışma, deniz seviyelerindeki ani yükselmenin volkanik patlamaları dikkate değer oranda arttığını gösteriyor.


  "Geology" dergisinde yayınlanan çalışmada, son 1 milyon yılı aşkın süredir devam eden iklim değişimi boyunca, kıtasal buzullarda ani erimelerin yaşandığı belirtiliyor. Bu erime, deniz suyu seviyesini yükseltmekte ve sonuç olarak da volkanik patlamaların artmasını tetiklemektedir. Almanya GEOMAR'da(Okyanus Araştırma Merkezi) jeofizik uzmanı ve çalışmanın ortak yazarlarından Mario Jegen:
  "Volkanların iklim üzerine etkisinin olduğunu herkes bilir. Ancak bulduğumuz sonuçlar durumun tam tersi olduğunu gösteriyor" diyor.


  VOLKANİK DEĞİŞİMLER;


  Volkanik hareketlerin, iklimi ciddi bir şekilde etkilediği önceden beri biliniyordu. Örneğin, Permian Döneminin sonlarına doğru, aralıksız meydana gelen volkanik patlamalar iklimi soğuttu, atmosferi ve denizleri zehirli gazlarla doldurdu. Neticede kitlesel yok oluşlar gerçekleşti. Jegen ve ekip arkadaşlarının Güney ve Orta Amerika'da okyanus tabanlarındaki çekirdekleri incelemelerinden önce, bazı bilim adamları, iklim değişiminin volkanik patlamalara neden oluşturduğunu düşünüyordu. Okyanus tabanlarındaki incelemeler, Dünya'nın son 1 milyon yıllık iklim tarihine ışık tutuyor.
  Dünya'nın yörüngesinde ara sıra meydana gelen kaymalar, gezegenin aniden ısınmasına, buzullarda geniş çaplı erimelere ve deniz seviyelerinde ani yükselmelere sebep oluyor. Araştırma ekibi, okyanus tabanlarında yoğun miktarda tefraya- volkanik kül tabakasına- rastladı. Kosta Rika gibi bazı yerlerde buzulların erime periyodunda diğer dönemlere oranla 5 ila 10 kata kadar yoğunlukta volkanik aktivite izine rastlandı.
  Araştırma ekibi bunun nedenini anlamak için bilgisayar modelleri kullandı ve elde edilen bilgileri inceledi. Ekip, iklimde yaşanan değişikliklerin, dünya kabuğunun farklı bölgelerindeki basıncı nasıl etkilediğini şöyle açıklıyor:
  Buzullar eridiğinde kıtalar üzerine etki eden basınç azalmakta, deniz seviyesi de yükseldiği için okyanus tabanındaki kabuk üzerindeki basınç artmaktadır. Bilgisayar modellerinden anlaşıldığı kadarıyla, Dünya kabuğunun üzerindeki basıncın değişimi, volkanik hareketlerin artmasına neden olmaktadır.
  Jegen'in belirttiğine göre, genel olarak toplam eriyen buz miktarındansa, buzdan erimeye geçiş hızı volkanik patlamaların şiddetli bir şekilde artmasına neden oluyor. Jegen:
  "Bu teori geçerli olsa bile, günümüzdeki iklim değişiminin, mevcut volkanik patlamaları sıklaştırdığını söyleyemeyiz. Çünkü iklim değişir değişmez volkanik aktiviteler başlamıyor. İnsan kaynaklı iklim değişiminin volkanlar üzerinde bir etkisinin olup olmadığı anlamak da oldukça zor. Burada 2500 yıllık bir gecikme zamanı olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer iklim değişirse, gelecek 1000 yılda nelerin olabileceğini tahmin bile edemezsiniz."
  Güncelleme: 06/02/2013
  Kaynak: Tia Ghose, "Climate Change May Increase Volcanic Eruptions", LiveScience, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 2/1/2013. • @IcedEarth Ama hocam şunu belirtmek isterim ki; bence en önemli şeyi açıklamamışsınız. O mesajda volkan patlamaları artıyor dünyanın sonu yaklaşıyor tarzında ifadeler vardı ki bence mesajda sakıncalı kısım buydu. Dünya'da bu olay her zaman var zaten sizde açıkladığınız kaynakta 1783-1815-1902 yılındaki patlamalardan bahsetmişsiniz. Bu doğal olay her zaman vardı, olmaya da devam edecek. Dünyanın sonunun geldiğine dair bir açıklama göremedim, ondan sordum o mesaja ithafen mi diye..

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • @Vintersaga hocam volkan patlamaları artıyor diye bişey demedim,zaten yeryüzünde bulunan büyük çoğunluk volkanik aktiveler şuan aktif halde İnş patlamaz diye bi mesaj paylaşmıştım nitekimki farklı yerlere çekilde yorumlarım.. Dikkat ederseniz paylaştığım kaynakta Volkan patlamalarının Dünya'ya ve Cennet Ülkemize olumsuz yönde etkisini ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.. Tabikide bu bir doğa olayı birdaha yaşanmaması için temenni etmeli ve Rabbimize Dualarımızı eksik etmemeliyiz..

 • Bali Adasındaki Agunk volkanının Lav külleri 3000 metreyi aşmış 4000 e yaklaşıyormuş ( artık bunun hPa seviyesini az çok bilir birçok üyemiz )
  Uzak bir mesafeden bile gözlenebilen bu aktif durum bakalım daha nasıl devam edecek , dumanın genel olarak her yöne ortalama dağılım hızı 18 km /saat miş
  Bu ada daha önce de büyük depremler , sel felaketleri ve tsunami ile anılıyordu maalesef

 • Volkanlarin patladigi yerlerde olumsuz surec kisitlidir ancak patlamanin oldugu yerlerde uzun surecte toprak zenginlesir bitki ortusu artar.


  Iklime etkilerini zaten hepimiz biliyoruz ancak bu her daim olan bir surec degildir.Yanlis hatirlamiyorsam izlanda da patlayan eyjafjallajökull yanardaginin etkilerini avrupa kitasi yasamisti.

  İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır

 • Japonya’da da volkanik hareketlenmeler başlamış bu arada , fotoğraf yükleyemedim iki Volkan için de ama problem çözülünce yüklenir

  Japonya meshur ates cemberinin uzerinden gectigi bir yer, zaten japonya ve cevresindeki olusumlarin sebebi bu tehlikeli hattir.

  İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır

 • FİLİPİNLERDE YANARDAĞ PATLAMASI
  İlk defa 13 Ocak'ta patlayan 2 bin 462 metre yüksekliğindeki Mayon yanardağı son 24 içinde 6 defa daha gürültülü patladı. Bölgeden tahliye edilenlerin sayısı ise 85 bini geçti.
  Mayon'un gürültülü patlama ve lav püskürmesi bölgedeki insanların can güvenliğini tehdit etmesi sebebiyle tahliye edilenlerin sayısı 85 bini geçti. Resmi kayıtlara göre, Mayon yanardağı 24 Ocak sabahıyla 25 Ocak sabahı arasında geçen bir gün içinde 6 gürültülü patlama ve lav püskürmesi meydana geldi.
  Mayon yanardağının patlaması sebebiyle 11 milletlerarası 50 mahalli hava seferi iptal edildi.
  Filipinler Yanardağ ve Sismoloji Merkezince Mayon yanardağında son 24 saatte 6 şiddetli gürültülü patlama meydana geldiği, Mayon'ın 58 dakika süreyle lav püskürdüğü kaydedildi. Dağın püskürttüğü lav 500 metre, kül ve duman da 5 kilometre yüksekliğine ulaştı. Yanardağdan dün bin 250 sülfür diyoksitin çıktığı kaydedildi
  Kaynak:Takvim Gazetesi

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 9

   • Samet
  2. Replies
   9
   Views
   371
   9
  3. 4 Şubat

  1. Genel Sohbet Konu Dışı 41

   • Samet
  2. Replies
   41
   Views
   1.2k
   41
  3. emraheses2626

  1. Orman Yangını Bildirim Konusu 411

   • Fease
  2. Replies
   411
   Views
   16k
   411
  3. Havameraklısı

  1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama(YENİ) 31

   • Samet
  2. Replies
   31
   Views
   423
   31
  3. Ubeydullah'ınBabası

  1. Batı Karadeniz Bölgesi Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   41
  1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   55

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. Batı Karadeniz Bölgesi Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   41
  1. İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   55
  1. Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   41
  1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   30
  1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   43
  1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   34
  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   42