Karsızlık Sendromu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1985 yılında Şubat ayında ne olmuştu.yasi biraz benim gibi yüksek olanlar hatırlar 13 Şubat civarı başlayan soğuk ve karlı havalar hafif orta ve yoğun kar yagislari olarak 5 Mart civarı kadar devam etmişti... yaklaşık 20 25 gün kar yerde kalmıştı.

• bu kışın onceki kıştanda berbat geçeceğini hiç beklememiştim,havada bile kar göremiyoruz artık.

Önceki kıştan berbatlığını geçtim 2018 kışından bile berbat. 2018 kışında örtü olmamıştı ama 18 Ocak ve 28 Şubat olmak üzere havada 2 kere kar görmüştük. Bu sene hiç bi sistemde yağış anında 3.5 derecenin altına inemedik. 3.5 derece havada kara bile yeterli değil zannımca.
    Şubat başıda öyle aman aman bi görüntü yok şu anki verilere göre. 850 hpa daki -8 tatmin edici bi sıcaklık değil. Düzelerek gelmezse bizim için çöp bi sistem olacaktır...

• Bu sene kar açısından bitik. Yaşadığım konumda her sene en az 10 cm kar ocak sonuna kadar yağardı. Benim Şubattanda pek bir ümidim yok. En azından hızlıca bitse de bahara geçsek. Adam gibi kış yaşamasakta adam gibi bahar yaşıyoruz.

• Ülkenin batı ve kıyı kesimlerinde 3 yıldır doğru düzgün kar yağışı olmadı. İçinde bulunduğumuz patern,iklim değişikliği,ülkemizin coğrafi konumu gibi pekçok sebepten modellerin gösterdiği siklonik sistemler vade yaklaştıkça kuşa döndü. Haliyle pekçok takipçide karamsarlık ortaya çıktı.

Burada moral bozmakta doğru değil ama kendince duygularını dile getiren arkadaşlara da kızamıyorum.

• Modeller artık bir sistemi güzel versin ve gelsin başka bişey istemiyorum. Ya kayboluyor ya Avrupa'ya ya doğuya gidiyor yada zayıflayarak geliyor. Bu sene trend yb nin batiya doğru hep yatması galiba gelen sistemlerde veya modellerde hep bunu görüyoruz. Uygun yerleşimler olacak mı sanırım bu 10 gün daha bekleyeceğiz

• Ben Kartepe için günübirlik bir tura gideceğjm arkadaşımla. Tek gün de olsa kar keyfi yaşamak istiyorum. Bekle bekle olmuyor böyle. Evet bakarsınız şubat 2. Yarısında güzel bir sistem alırız ama ben daha erken kar görmek istiyorum. Kartepe kayak merkezinde de 148 cm kar varmış. Güzel rakam.

• Modeller artık bir sistemi güzel versin ve gelsin başka bişey istemiyorum. Ya kayboluyor ya Avrupa'ya ya doğuya gidiyor yada zayıflayarak geliyor. Bu sene trend yb nin batiya doğru hep yatması galiba gelen sistemlerde veya modellerde hep bunu görüyoruz. Uygun yerleşimler olacak mı sanırım bu 10 gün daha bekleyeceğiz

avrupaya da sistem vermiyor bari oraya gitsin hiçbir yere gitmiyor ki sistem amerika da sağlam kış yaşamadı bi izlanda ile kanada yaşıyor kışı pv güçlü olunca çok kuzeyde sağlam kış var

Yine aynısını yaptı gfs 🤔

• Aslında mümkün küresel sınmayı küresel çapta çok azaltabilirsek 20 25 yıl sonrası frenlemnin iyi etkileri görülebilir. 30sene sorna herlade eski kışlara çok yakının yaşayabiliriz : ) daha ço kakr bekleriz bu gidişle mart dediğin mevsim kı ayı değil 1 kez soğu kgelse 10 kez oart akdeniz gelir ş uan en güzel kışlar yaşanan anlar ve bu analr sürekli ötleniyor 80 yaşındaki adama piyango çıksın de ümitlenyrouz çıksa ne olur çıkmasa ne... mart gelcek kar 2 metrede lsa 2. gün ilkbahar doğal ataklar o karları eritir gider

• kavakyeli hocam son buzul çağı 21bin yıl önce oldu oda insanları gördüğü tek buzul çağıdır zaten.Son buzul çağından öncede tıpkı günümüzdeki gibi ısınmalar oldu.

Altaki videodaki gibi,ısınma okyanus akıntılarını değiştirir(okyanus akıntıları bütün atmosferin kontrolcüsü denebilir).

Küresel ısınmayla buzullardaki tatlı su okyanuslara karışıyor ve bu dengeyi bozarak tıpkı nasıl buzullar yüzlerce yılda denize karışıyosa tekrardan okyanus akıntıları normale dönene kadar yüzlerce yıl buzul çağını yaşıyoruz.

Tabi buna don kıyamet denemez bu dünya 6 büyük yok oluş gördü bu kuresel ısınma yanlarında toz parçası gibi kalır.