Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • BANDIRMA ACIKLARI-BALIKESIR (MARMARA DENIZI)

2019.03.27 07:49:17 40.4805 28.1185 8.8 2.0

CUMHURIYET-MANYAS (BALIKESIR)

2019.03.26 15:45:19 40.0158 27.9873 8.0 1.3

SAHMELEK-KARACABEY (BURSA)

2019.03.26 14:56:34 40.3175 28.2632 5.3 2.3
  • İnşaat sektöründe çalışıyorum denilebilir . Buranın koşullarını az çok 6-7 senelik deneyimimle sabitledim. Rabbim öncelikle beterinden korusun ama 6.5 -7 şiddeti yakın veya üzerindeki olası bir depremde Denizli deki çoğu ev maalesef enkaz yerine döner .

• Acıpayam depreminden sonra ki özellikle 2-3 gün çok yoğunluklu devam eden depremler sislsilesi oluştu.

Açıkcası ben bu depremsellik sürecinden baya bir korktum ve foruma yazdığım zaman içerisinde ilk kez, bir uyarı mesajı yazmak zorunda kaldım.

Her ne kadar volümü azalsa da, depremler devam ediyor ama ilk 3 güne nazaran bir düşüş var. O bakımdan durum o kadar ciddi değil artık diye düşünüyorum.

İkinci unsur, biraz önce olan deprem sanırım 4,3 büyüklüğünde oldu.Bu işlerin teorisi gereği, düşük bir olasılık bile olsa, 5,6 büyüklüğünde artçı/lar bile gerçekleşebilir. O bakımdan çok da psnik olmamsk lazım.

Öte yandan icelandicLow # arkadaşın konut stoğu ile dediklerine katılıyor ve esas bu bakımdan endişe duyuyorum.

Tam seçim üzeri hiç bir yerde konuşulmuyor ama konut yapılarda.

Depremsiz günler dilerim.

• Büyük Menderes göçüntüsünde bulunan faylar da yıllardır çok sakin. En son 1899 yılında 9 şiddetindeki depremden sonra Denizli ve Aydın neredeyse tamamıyla yıkılmış. Denizli'nin Sarayköy ilçesinde taş üstünde taş kalmamış. O zamandan beri sessiz bu faylar. O yüzden Aydın ve Denizli adına endişeleniyorum.

• Tarihte Bugün (Mekanları cennet olsun..)
    -28 Mart / March 1969 Demirci (Manisa) Depremi / Earthquake , M 5.7 23 Mart'taki depremin artçısı can kaybı yok 1.800 Ağır hasarlı bina

-28 Mart / March 1969 Alaşehir (Manisa) Depremi / Earthquake, M 6.7 ( 53 kişinin ölümüne 4500'den fazla evin yıkılmasına sebep oldu)
    -28 Mart / March 1970 Gediz (Kütahya) Depremi / Earthquake, M 7.1 ( 3500 ev tamamen yıkıldı, 7000 ağır, 10600’den fazla bina da fazla ölçüde hasara uğradı. 33000 aile, yaklaşık olarak 80000 kişi barınaksız kaldı. 6 saniye süren depremde 1086 kişi hayatını kaybederken, 1260 kişi de yaralandı.Deprem sonrasında yıkılan ve tamamen harabeye dönüşen şehrin Uşak yolu üzerinde 7 km ilerisine yeniden bir şehir kuruldu ve yıkılan şehre "Eski Gediz"adı verildi.

• PergamoN

Hatırlatma için teşekkürler.

50 yıl önce olan depremler ve yarattığı hasarı en basitinden fotoğraflarda ve bilgi kayıtlarında görebiliyorsunuz.

Aynı depremler şu anda olsa, çok büyük ihtimalle aynı durumla karşı karşıya kalacağız.

Ne kadar acı ki, 50 yıl önceki teknoloji ve günümüz teknolojisi (!) ile üretilen yapı stoğumuz neredeyse aynı özelliklere sahip ( güvensizlik, kalite sorunları gibi)

Ne kadar acı ve o kadar da ürkütücü.

• Prof.Övgün A.ERCAN

Türkiye’de deprem çekincesi en yüksek olan yer, Doğu Marmara (Sakarya Çukuru – Adapazarı, İzmit, Düzce, Bolu’dur). Bu bölgede her 7 ile 30 yılda bir yıkıcı deprem olmaktadır. Bunu Bingöl kavşağı, (Erzincan, Bingöl, Erzurum), Güney Marmara (Gönen, Manyas, Ulubat), Gediz Çöküntüsü (Gediz-Demirci-Denizli), ile Elmalı-Menteşe Yarımadası (Fethiye-Marmaris-Finike) izler. Ayrıca Yeryüzünde, Türkiye’de depremlerin 30 yıllık bir artış dönemselliği vardır. Bu yineleme sürerse. Türkiye 2019-2032 yılları arasında yeniden yoğun deprem oluşum süresine girecektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ANADOLU KIRIKLARI GICIRDIYOR

Prof. Dr. Övgün A. ERCAN, Jeofizik Y. Mühendisi, İTÜ.

Önceki açıklamalarımda 2019 ile birlikte Anadolu depremli döneme giriyor diye belirtmiştim. Denizli Acıpayam'da M5,5, Malatya'da olan M4,7 büyüklüğündeki küçük, orta büyük depremler yalnızca beklenen sarsıntıların başlangıcı. Güneyden, doğudan gelen baskılar altında Türkiye geriliyor. Kırıklar boyunca oluşan küçük büyüklükteki depremler yalnızca "gıcırtılar". Gerilme sürüyor. Daha büyük depremlerle kırmaya çalışıyor.

"İnşallah deprem olmaz" diye bir dilek olamaz. Doğanın bir işleyişi vardır; kışın gelmesi, güneşin doğması, çiçeklerin açması gibi. Yaratılışta toplu iğnenin başı kadar bir yanlışlık yoktur. Yanlışlık onun üzerinde yaşayan toplumların, bilinçten yoksun olmaları, doğanın yaratılış kurallarına aykırı davranmalarıdır. Depremler olacak, dağlar, göller, ırmaklar, balıklar, maden yatakları, kaplıcalar, ılıcalar, kızık-jeotermal alanlar oluşacaktır. İnsan için önemli olan, baktıkları, yararlandıkları andıklar-hayvanların barınakları ile kendi konut ile işyerlerine sağlam yerde sağlam biçimde yapmalarıdır.

Kendim derledim 2019'da meydana gelen depremler (hissedilir depremler) Yoğun deprem sürecini destekler nitelikte..

OCAK; 6 Adet

ÇOBANHİSAR/AKHİSAR/MANİSA 4.3M

YAHSELLİ/MENEMEN/İZMİR 4.4M

AKDENİZ 5.3,4.9,4.1

GÖKOVA KÖRFEZİ 4.4M

ŞUBAT; 17 Adet

TARTAŞIK/AYVACIK/ÇANAKKALE 5.4M

ÇAKIRLI/ BİGA /ÇANAKKALE 4.1M,4.1M

MARMARA DENİZİ (BATI) EREĞLİ AÇIKLARI 4.0M

ORTABAYINDIR/ORTA/ÇANKIRI 4.8M, 4.1M

ADAKLI/BİNGÖL 4.0M

KAPIKÖY/SARAY/VAN 4.1M

AYŞEHOCA/KOZAN/ADANA 4.5M

SAMANDAĞ/HATAY 4.2M

ARİFKÖY/FİNİKE/ANTALYA 4.2M

YAĞCA/HEKİMHAN/MALATYA 4.2M

AKDENİZ 4.6M,4.1M,4.0M

GİRİT ADASI AKDENİZ 4.4M, 4.0M

MART; 24 ADET

AÇIKYOL/MURADİYE/VAN 4.1M

YAĞCA/HEKİMHAN/MALATYA 4.7M

KAVACIK/HEKİMHAN/MALATYA 4.1M

YÜREKTAŞI/ARGUVAN/MALATYA 4.2M

HAKVERDİ/ARGUVAN/MALATYA 4.0M 4.4M

YENİKÖY/ACIPAYAM/DENİZLİ 5.7M En büyüğü 4.8m olmak üzere 12 adet +4M artçı

BAYRAMDERE AÇIKLARI/BURSA 4.2M

BOZCAADA AÇIKLARI 4.5M

SAKIZ ADASI 4.1M

EGE DENİZİ 4.1M

ANTALYA KÖRFEZİ 4.3M

Malatyadaki (son 24 saat)'taki olan depremler ise dikkat çekici belli bi doğrultuda uzanmış bir makalede okumuştum gölcük depreminden öncede kırılacak hat boyunca belli sırada 26 adet öncü depremcik olmuş gölcük'de kırılan hat 120km uzunluğundaydı burada ise 31km civarı çıkıyor 4'te biri

Her ne kadar depremler için 6, 7, 8 gibi birer artan ifadeler kullanılsa da aslında şiddet hesaplama formülü 10 tabanlı bir logaritma içerdiği için bu sayılar logaritmik olarak 10’ar olarak artarlar.Yani 6 şiddetinde olan bir deprem 3 şiddetinde olan bir depremden 6-3=3 ise 10.10.10= 1000 kat güçlü bir etkiye sahip olacaktır.Richter ölçeği sadece depremin şiddeti hakkında değil depremde salınan enerji hakkında da bilgi verir. Bir depremin yıkıcı gücü, sallanma genliğinin 3/2’nci kuvveti ile orantılıdır. Dolayısıyla bir depremin şiddeti Richter ölçeğine göre bir birim arttığı zaman, depremin yıkıcı gücü 10(3/2)=31,6 katına çıkar. Bunu yaklaşık 30 olarak kabul edersek kabaca 7 şiddetindeki bir depremde salınan enerji miktarı 5 şiddetinde salınandan 900 kat daha büyüktür diyebiliriz.

120km uzunlıktaki fay 7.5m deprem üretiyorsa 30km'lik kırılacak bi alan (olursa) büyüklüğü ne olur?

30 km’lik bir fayın 30 cm-40 cm kırılması 6,5’lik bir deprem oluşturabilir. Eğer fay 30-40 km kadar uzanır ve 50-60 cm’lik bir kayma ile yırtılırsa 6,7’lik bir deprem oluşur.Geçmiş (aletsel dönem) depremlerine baktığımızda o uzantıda(hekimhan,arguvan,yazıhan) olan en büyük deprem 5.4 olarak görülüyor ve o uzantıda bilinen bir fay haritalara yansımamış tam tersi uzanan malatya/ovacık fayı mevcut..

• PergamoN

Ilker Gunebakan

KAF üzerinde ufak depremler oluyor nasıl yorumlarsınız

Olağan kırılmalar olmaması daha tuhaf olurdu :) kırılan yerlerdeki Fay hatları ben buradayım depreme hazırlanıyorum diye mesaj veriyor asıl önemli olan yerler kırılma olmayan (hareketlilik) olmayan bölgeler ne yapacağını kestirmek mümkün değil.

Öksürük vücudun sigarada’ki zararlı maddelere karşı verdiği sağlıklı tepkidir..

Depremine hazırlık yapan diri bir fayda sağlık belirtisi olarak üzerinde depremler üreterek,tepki verir adeta canlı olduğunu ilan eder ve orada olduğunu bize hatırlatır.

Tiryakinin öksürüğü aniden kesildiği zaman ciğerleri artık bitmiş,kanser hastalığı tüm ciğerlerini sarmış organ artık hiç birşeye tepki veremez hale gelmiş demektir. (Adalar ve doğudaki birçok fay gibi) yıllardır deprem üretmeyen en ufak kırılma dahi olmayan faylar mevcut asıl korkulması gereken bölgeler oraları olması lazım bana göre. Deprem olduğu zaman çıkıp konuşan uzmanlar ne hikmetse adalardaki suskunluğu dile getirmiyor 1912’de kırılan ganos fayında bile günümüzde hissedilir depremler olurken (batı marmara denizi) adalarda fayında en ufak kırılma olmuyor ve sıra onda deniliyor ne iştir anlamadım gitti. İrfan hocanın’da dediği gibi bu faylar kanser hastasımı yoksa? Hiçbirşeye tepki vermiyor..

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• PergamoN hocam bende Adalar'daki o suskunluğu düşünüyordum, gerçekten çıt yok. Hatta Prof. Dr. Naci Görür hoca 2011'de Tekirdağ açıklarında olan 5.2'lik deprem sonrası şöyle demiş :

"Bu deprem, Tekirdağ çukurluğu ile Orta Marmara çukurluğunun arasında Batı Marmara sırtı dediğimiz yerde oldu. Yani ana fay üzerinde. Silivri açıklarında bulunan Orta Marmara çukurluğu ile Adalar'a kadar olan 50 kilometrelik kesim kilitlenen kesimdir. Yani burada büyük bir enerji birikimi vardır. Burada ne bir gaz çıkışı, ne bir sıcak su çıkışı ne de mikro deprem yoktur. Bu kesimde hiçbir hareket, kıpırtı, enerji çıkışı olmamaktadır. Bu da, bu hat üzerinde büyük miktarda enerji birikimin olduğunu göstermektedir. Bu deprem, bu suskun yani kilitlenen fayın yakınlarında meydana gelmiştir. Biz büyük deprem beklerken böyle küçük depremler de olabiliyor. Bunlar uyarı depremleridir. Bunları böyle tanımlamak gerekir."

Bara döda fiskar följer strömmen...