Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir de "21 Şubat günü 8 büyüklüğünde deprem olacak" diyen tahminci için bir şeyler söyleyeyin de eksik kalmayayım bari :)

Bu verileri bu aralar çok fazla yazıyorum ama, kusuruma bakmayın :)

Dünya ortalama çapı 13.000 km olan bir gök cismi. tabi hacmini değil ama yüz ölçümünü hesaplarsanız ilginç bir sayı bulursunuz.

Şimdi bu alan üzerinde tam lokasyonu belli olmayan bir yerde 8 büyüklüğünde deprem olacak diyorsunuz 21 şubat için.

Ama 7,7 oluyor ( bu arada 7,7 ile 8,0 büyüklüğü arasında 16 kat fark var) bildirmediğiniz lokasyonda oluyor ama tarih tuttu diyorsunuz.

Arkadaşlar, yarın pasifik okyanusu, Alaska, Pakistan veya Çin bölgelerinde 6,0 ile 7,4 arasında deprem olacak dersem ki bölgesel olarak güçlü bir olasılık, tahminim tutmuş mu olur?

Rica ederim hiç olmazsa, sizler böyle düşünmeyin. Bu bilim değil, bu sadece şarlatanlıkdır.

Bunlara inanmak yerine, bir deprem çantası hazırlayın, binanızı kontrol ettirin veya belediye nezdinde bir imza kampanyasına katılın.

İnanın çok daha faydalı bir uğraş içinde olacaksınız.

Selamlarımla

• aynı düşüncedeyiz hocam, yukarıda da yazdım arkadaş sallamış tutmuş:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bi yorumda ben bulanayım deprem tahmini gayet mümkün mümkün olmayan şey tam kırılacağı zaman ve (tahmin edilemeyen ani gelişen deprem) bi kişi çıkıp yarın şu saatte şu büyüklükde deprem olacak derse sallamasyon olan budur :) ama bazı depremler göstere göstere gelir..

Deprem tahmini nedir ve nasıl yapılır peki?

Maden tettik ve arama genel müdürlüğünün araştırıp bulduğu bütün fay hatları yapısı türü uzunluğu, yönü vb. Bi kaç yılda bir güncellemek suretiyle bu verileri halka açık paylaşır hatta bi ara uygulaması dahi vardı evinizin altından fay hattı geçiyormu bakıyordunuz meşhurdu hala varmı bilmiyorum .bu işe düşkün kişiler deprem tahmini yapanlar ilgilenenler vb. Özellikle kandilli olsun afad olsun uzun süreli geçmişteki ve son 1 ayda 2 haftadaki olan depremlern kırıldığı noktalar( faal aktif bölgeler) ilerleyiş yönüne bakarak mevcut bölgedeki fay hatlarını inceleyerek olası kırılmaları değer vererek söyleyebilir ama bu deprem 1 ay içinde olur 2 hafta sonra olur 1 yıl sonra olur bunu kimse bilemez ben dahil bana bir sonraki deprem nerde olacak diye sorsanız 10 yer söylerim 7 sinde deprem olur (1 yıl içinde misal ) çoğunda büyüklüğü dahi bilirim ama dile getirmediğim başka yerde çok daha büyük bir deprem olabilir bunu bilemiyoruz işte bölgede çok sayıda bu büyükle kırılabilecek fay mevcut ve gene bu değere yakın 4,5-5,0 civarınlarda 1-2 deprem daha olursa süpriz olmaz (gerginliği atana kadar )hasar gören binalar varsa hazırlıklı olunmalı.. Manisa/Kırkağaç,akhisar,gölmarmara bir sonraki durak olabilir gene bu değerlerde 4,5-5,5 arası ne zaman olur derseniz orasını allah biliyor işte :)

beklediğim kırılma işaretleri gelmeye başladı akhisar 20:25 ile 20:44 saatleri arasında 4 kırılma yaşamış art arda 2.7/1.8 arası büyüklükleri , hissedilir deprem yakındır 4,5-5 arası gelebilir..

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Deprem konusunda en çok endişelendiğim yer Ataköy sahili, herhangi bir sahil şeridine ev yapılabilir ancak buradaki binalar kıyı-kenar çizgisi kuralını ihlal ediyor. Binaların altı bildiğiniz plaj kumu, zaten eskiden kamuya açık plaj olarak kullanılıyordu bu arazi. Git gide daha da ünleniyor ve bölgedeki kalıcı nüfus artıyor bu da daha büyük bir bilançoya yol açabilir. Deprem konusu bir kenara, bu binalari Ataköy düzenini bozduğu için de sevmiyorum. Ataköy denince akla Şirinevler'in karşısında konumlanmış planlı uydu kent gelirdi, şimdi ise sahildeki otel ve konutlar geliyor. İlgili binaların sarsıntılı yapım sürecinden ve deprem konusundan bahseden Ataköy belgeselini YouTube'dan izlemenizi öneririm.

images?q=tbn%3AANd9GcRhge40Lti77AldsYizsxRHyASTgBu7R3Av_a8n0GIH9dK9CtCj

• Ben şahsen o büyüklükte (5.5-6) bir depremin Midilli'den daha aşağıda Urla, Karaburun civarında karada veya İzmir'in dış körfezinden gelebileceğini düşünüyorum. Midilli fayı 2017'de enerjisini boşalttı çünkü oranın enerjisi aşağıya geçmiş olabilir kuzey anadolu fayındaki batıya kayma hesabı. Biz de güneybatıya doğru kaydığımıza göre dediğim yerden gelmesi daha olası diye düşünüyorum.

Geçenlerde de deprem konusu açılmıştı onda da yazmıştım ilerleyen yıllarda Urla, Karaburun civarında 6'lık bir deprem bekliyorum diye.

Umarım yanılırım çünkü dediğim yerlerden gelirse yıkım olmasa bile ardından gelecek 5-5.5lik artçılarıyla birlikte şehire ciddi hasar verebilir.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Deprem konusunda en çok endişelendiğim yer Ataköy sahili, herhangi bir sahil şeridine ev yapılabilir ancak buradaki binalar kıyı-kenar çizgisi kuralını ihlal ediyor. Binaların altı bildiğiniz plaj kumu, zaten eskiden kamuya açık plaj olarak kullanılıyordu bu arazi. Git gide daha da ünleniyor ve bölgedeki kalıcı nüfus artıyor bu da daha büyük bir bilançoya yol açabilir. Deprem konusu bir kenara, bu binalari Ataköy düzenini bozduğu için de sevmiyorum. Ataköy denince akla Şirinevler'in karşısında konumlanmış planlı uydu kent gelirdi, şimdi ise sahildeki otel ve konutlar geliyor. İlgili binaların sarsıntılı yapım sürecinden ve deprem konusundan bahseden Ataköy belgeselini YouTube'dan izlemenizi öneririm.

images?q=tbn%3AANd9GcRhge40Lti77AldsYizsxRHyASTgBu7R3Av_a8n0GIH9dK9CtCj

Her hangi bir afette burada ölenlere gram acımam. İsterse babamın oğlu olsun.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.