Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • PergamoN hocam bu Zafer burnu sismik boşlugundan ne kadar büyük bir deprem beklenebilir?

Bu fayların segmentasyon ayrımı mevcut değil, tarihsel dönemdeki depremlerin hangileri buradan kaynaklandı onuda bilemiyoruz büyüklük kestirimi çok zor, Aletsel dönemde kıbrıs çevresindeki faylar bindirmelerde dahil 7'den büyük bir deprem şuana kadar üretmedi 6.8-6.9 civarlarında en büyükleri zafer burnundaki çözümler genel olarak doğrultu atım bileşeni olan normal fay çözümü verirken daha güneyinde bindirme fayına dönüyor aletsel dönem depremlerini baz aldığımızda tahmini 6.9-7.0 civarında bir deprem potansiyelinden bahsedilebilir.

• sismik boşluk ne demek

Aktif bir fay hattı boyunca fayda oluşan kırılmaların yıllık atım miktarlarının hesaplanmasıyla, fayda oluşan çok eski depremlerin tespiti için fayların incelenmesiyle ve fayda oluşan tarihsel deprem aktivitelerinin tekrarlama periyotları hesaplanmasıyla, fay hatlarının hangi bölümlerinin (segmentler) hangi zaman aralığında kırılabileceği ön görülmektedir. İşte ön görüldüğü halde kırılmamış veya hesaplanan yıllık atım miktarlarının çok çok üzerinde atım miktarları hesaplanan kısacası vadesi dolmuş ama kırılmamış deprem üretmemiş faylara sismik boşluk deniyor diyebiliriz.

• Korku veriyor :(

“Birinizin başına bir musibet/acı bir şey geldiği zaman, ‘Biz Allah’a aidiz ve biz O’na döneceğiz. Allah’ım! Başıma gelen musibetin/acının mükâfatını senden bekliyorum, bundan dolayı bana ecir ihsan et, benim için onu daha hayırlısıyla değiştir.’ desin.” (Ebû Dâvûd, Cenâiz, 17-18; Müslim, Cenâiz, 3)

“Müminin hâli ne hoştur! Her hâli kendisi için hayırlıdır ve bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına güzel bir iş geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde ise sabreder; bu da onun için hayır olur.” (Müslim, Zühd, 64)

• Sismik boşluk şu zor günlerde aktifleşip orta/büyük +6/7 civarı deprem yaratmaz umarım.

Hatay zaten ciddi bir durumda. 1. ve 2. depremi atlattı.

Belki de ayakta bekleyen binlerce ağır hasarlı binalar var. Eğer orta ve kısmen büyük deprem meydana gelirse maalesef onlarda yerle bir olur.

Enkaz olan şehir bu sefer çok daha ciddi yıkım yaşar.

Korktuğumuz senaryo gerçekleşmez umarım.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Biraz önce tek tek depremden etkilenen şehirleri inceledim uydudan. Yıkım çok büyük. :(

Bazı şehriler baştan inşa edilecek neredeyse şakasız.

Türkiye Cumhuriyeti asrın felaketini yaşadı.

Umarım bu depremden ders çıkartmışızdır.

Kimse böyle bir ders istemezdi...

Hatay'da güncel uydu görüntüsü

">

Kahramanmaraş güncel uydu görüntüsü

">

• Şuraya bakar mısınız arkadaşlar. :|

Güncel uydu görüntüsü.

Yeni çekilmiş. Mahalle mahalle geziyorum şuanda sokakları durum içler acısı.

Kahramanmaraş

">

• Cenaze çıkarılmak için kepçeyle enkaza dalıyorsun.

Canlı çıkarıyorsun bu nasıl oluyor hocam bunu biri bana açıklasın???

Bir kişiyi çıkarmak için saatlerce biz ekranlara kitlendik, kurtarma ekipleri o molozları kazma, küreklerle ince ince saatlerce uğraşlarla yavaş yavaş kırdılar.

Şimdi kepçe ile canlı çıkarıyoruz.

Ben şunu anlarım çoğu insan maalesef güme gitti, canlı canlı enkaz altında açlıktan susuzluktan öldü!

Ayıptır, yazıktır!!!!

• Son güncel depremler ve aynı harita üzerinde fay hatları.

3 saat önce Hayat Akdeniz açıklarında 5.1 dikkat çekiyor.

Bağımsız bir yapıda olduğu dikkat çekiyor.

">

Yakın hali

">

• Sismik boşluk şu zor günlerde aktifleşip orta/büyük +6/7 civarı deprem yaratmaz umarım.

Hatay zaten ciddi bir durumda. 1. ve 2. depremi atlattı.

Belki de ayakta bekleyen binlerce ağır hasarlı binalar var. Eğer orta ve kısmen büyük deprem meydana gelirse maalesef onlarda yerle bir olur.

Enkaz olan şehir bu sefer çok daha ciddi yıkım yaşar.

Korktuğumuz senaryo gerçekleşmez umarım.

Allah korusun, Adana'da da yorgun binaları yıkabilir olası bir deprem. Ramazan hoca'nın haritasına ve yorumlarına bakılırsa Adana ve Mersin'de ciddi etkilenebilir.

• Yabancı kurtarma ekipleri de bu yüzden ülkeyi terk etti biz kendimizin en büyük düşmanıyız en tehlikeli silahımız da cahillik...

• Övgün Ahmet Ercan, marmara depremi için 2045 ile 2150 arasında bir periyot veriyor. Naci Görür ise depremin eli kulağında diyor.

Bu iki profesörün kendi aralarında bilmedikleri bir şeyler mi var?

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• Bingöl'de deprem olunca hafif tırsıyorum, çünkü KAF hattında kırılmayan 2 yer var. Biri oradaki Yedisu segmenti. Diğeri de malum Marmara denizi.