Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben yine Bursada değilim:) geçen seferde İzmir depremi olmuştu ne zaman İstanbula gelsem deprem oluyor..

Bu deprem değildi ya bambaşka bir şey herkes şok olmuş zaten. Resmen bomba patladı sanki şehirin altında. Sıfır sallantı ama çok büyük bir gürültü ve koltuktan havaya 1 kere hoplatma. Acayip ilginç bir şey oldu ilk defa yaşadım onca deprem gördük. Avizeleri kontrol ettim çok hassas normalde en ufak depremde sallanır sıfır sallantı. Deprem mi ,kaza mı,patlama mı karar veremedik valla.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Zaten Bursanın zemin evlere şenlik ne olsa şehir sallanıyor..Marmara bölgesinin zemin olarak maalesef en kötü şehri Bursa'dır. Hissedenlere geçmiş olsun, İstanbul Tuzlada hiçbir şey hissetmedim hoş hareket halinde zaten bu tarz depremleri hissetmek zor, büyüklüğü de her yerde herkesin hissedebileceği bir büyüklük değil..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Derinlikte yüzeye çok yakın değil 12km'de olmuş. İstanbul Kocaeli yalova sakarya çevre illerden hisseden var Twitter'da yazmışlar. Bunlar nasıl zemin evde oturuyor ilginç. Ama çok değişik bir depremdi niye böyle oldu anlamadım hala :)

• Zaten Bursanın zemin evlere şenlik ne olsa şehir sallanıyor..Marmara bölgesinin zemin olarak maalesef en kötü şehri Bursa'dır. Hissedenlere geçmiş olsun, İstanbul Tuzlada hiçbir şey hissetmedim hoş hareket halinde zaten bu tarz depremleri hissetmek zor, büyüklüğü de her yerde herkesin hissedebileceği bir büyüklük değil..

Yalova cok daha kotu hocam..bildigimiz bataklik.

• Yalova cok daha kotu hocam..bildigimiz bataklik.

Bursada öyle hocam marmaranın en zayıf hattı zemin olarak bu bölgede, mesela bilecik ve balıkesir, yalova-iznik-gemlik-bursa kadar kötü değil. Bide trakya da zemin iyi değil

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• selamlar hocalarım ve arkadaşlar hisseden herkese geçmiş olsun benim bir tezim var.Bunu uzun zamandır gerçeklilik olarak test etmek isdedim,sonucu açısından en son denediğimde akdenizde yaşanan ve antalyada hissedilen deprem olmuştur.Meteoroloji radarından uydu görüntülerini takip ediyorum o gün yine sabah işe gitmeden sabah kahvaltı yaparken baktım evdekilere dedim bugün veya yarın haberlerde duyarız akdenizde deprem diye ben 6 civarı dedim 5,5 olarak kayıtlara geçti.Burada görürsem tekrardan sizinle paylaşacağım hemde test 3tmiş oluruz sevgilerimle.

• bunlar fayın cinsiyle ve zeminle alakalı olabilir. Pergamon daha iyi bilecektir ancak yanal atılımlı faylarda deprem olduğunda özellikle 3.7-3.8 den sonrasında sallanmama durumunuz yok belki normal yada ters faylanmalarda bu tarz salınımlar oluyordur. Ağırlıklı olarak zeminle alakalıdır diye düşünüyorum

• Her depremde ses çıkıyor ama çoğunu duymuyoruz duyanlar var ben yaşamadım şahsen.Yaşım ve konumum gereği benim hissettiğim en büyük depremler 2014 Gökçeada depremi 6.9Mw 2017 Karaburun açıkları 6.2Mw ile ekimin sonunda meydana gelen 7.0'Mw'lik Ege denizi depremi oldu onlarında merkez üslerine kilometrelerce uzaktaydım bu afeti büyük bir deprem olarak merkez üssünde yaşamayan bilmez,bilemez anca sosyal medyada olduğu gibi tiye alırlar.Günün birinde büyük bir deprem yaşayıpda atlatamayacakları psikolojik sorunlar yaşamazlar umarım..

Ses olayıda daha çok normal faylanmalarda gözleniyor araştırmalarıma göre.

• Her depremde ses çıkıyor ama çoğunu duymuyoruz duyanlar var ben yaşamadım şahsen.Yaşım ve konumum gereği benim hissettiğim en büyük depremler 2014 Gökçeada depremi 6.9Mw 2017 Karaburun açıkları 6.2Mw ile ekimin sonunda meydana gelen 7.0'Mw'lik Ege denizi depremi oldu onlarında merkez üslerine kilometrelerce uzaktaydım bu afeti büyük bir deprem olarak merkez üssünde yaşamayan bilmez,bilemez anca sosyal medyada olduğu gibi tiye alırlar.Günün birinde büyük bir deprem yaşayıpda atlatamayacakları psikolojik sorunlar yaşamazlar umarım..

Ses olayıda daha çok normal faylanmalarda gözleniyor araştırmalarıma göre.

17 ağustos 1999 depreminde ki gibi bir sesi duyup o sallantıyı yaşasınlar bakalım bir daha dalga geçerler mi??

• Ramazan hoca gerçekten çok bilgili adam hangi fayın yıllık kayma hızı ne, ne zaman en son deprem üretmiş vs her bilgiye sahip, öyle olunca da deprem olduktan 15-20 dakika içinde bilgilendirmeyi yapıyor saolsun..

• Ramazan hoca gerçekten çok bilgili adam hangi fayın yıllık kayma hızı ne, ne zaman en son deprem üretmiş vs her bilgiye sahip, öyle olunca da deprem olduktan 15-20 dakika içinde bilgilendirmeyi yapıyor saolsun..

Birde paylaştığı çalışma da yeni herhalde 2017-2019 tarihleri var güncel çalışmalar. Bir çok şeyi bildiği gibi paylaştığı çizimde öğretiyor. Diğer hocalar gibi hiçbir zaman popülizm taraftarı değil inşallah da öyle olmaz.

• Birde paylaştığı çalışma da yeni herhalde 2017-2019 tarihleri var güncel çalışmalar. Bir çok şeyi bildiği gibi paylaştığı çizimde öğretiyor. Diğer hocalar gibi hiçbir zaman popülizm taraftarı değil inşallah da öyle olmaz.

adam sahada çalışan belkide en önemli deprem uzmanı, aktif çalışmaları da devam ediyor dediğin gibi, bu yakın bir zaman çalışmsı, Bursada yapılması gereken çok çalışma var faylarla ilgili, gerek Bursa fayı gerek ulubat fayı, gemlik-iznik segmentleri bunlar bölgede yıkıcı ve önemli depremler üretebilecek faylar..Google scholar ve Researchgate te güncel ve güzel çalışmaları var hocanın merak eden takip edebilir..

• Acaba internette bu sesin kaydı var mı ? Araştırmıştım ama bulamadım . Bildiğiniz bir kaynak varsa atabilir misiniz ?

17 aguatos depremine dair ses kaydi bir kenara,deprem anina dair arsiv bile yok sayilir..inanilmaz ama maalesef gercek.depremin ilk basladigi p dalgalarinin hissedildigi,ntv kanalinda kaydedilen kisa bir kayit ile gebzede bir fabrikada kadedilen 3 4 saniyelik bir kayit var internette.aslinda hic bir arsiv yok da diyebiliriz.yuzlerce fabrikanin oldugu yerde nasil olurda tek bir kayit bile olmaz inanilir gibi degil.Ben yalovada depremi yasadigim icin o sesi ve caresizligi size izah edemem..