Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Önlemler alınması için neler olması lazım hala anlamıyorum. Bence Marmara bölgesinde başta İstanbul,bursa, Yalova olmak üzere şehirlere şimdiden konteynır kent hazırda tutması lazım. Evlere eşya sabitleme zorunluluğu ve güçlendirme çalışmaları yapılması, yorgun ve yaşlı binaların boşaltılması bir çok önlem geç kalınmadan alınması lazım. Biz gidip imar affı çıkarıyoruz. Vallahi ülke 20 sene geri gidecek. Ölüleri bile çıkaramayacak duruma düşeceğiz. İzmir'de yıkılan bina sayısı az, çalışan ekip sayısı fazla ama 70 saatte çıkarılanlar oldu düşünün. O zaman öyle olmayacak. Gece de yakalanırsak vah halimize vah. Durum çok sıkıntı. Olası marmara depreminde en çok bence bursa hasar alacak. Evler çok yorgun 99 depremini yaşadı. Zemin yüzde 80 ilçelerde çok kötü. Çarpık kentleşmenin en çok olduğu illerde ilk 3 kesin vardır. Tofaş, Renault gibi çok ciddi fabrikalar var ve Gemlik bölgesinde de önemli fabrikalar var. Ekonomi olarak zaten ülke şuradan bile çok darbe yiyecek. İşimiz çok zor. Neler yaparız bilmiyorum. Sıkıntı gerçekten büyük.

sonuna kadar katılıyorum Cenk hocanın çok güzel bir sözü vardı Marmara depreminde ölen kurtulacak diye..

• İstanbul her ne kadar sürekli deprem merkezinde kabul edilsede ( en çok etkilenecek olması ve mega şehir denmesi, 15 milyondan fazla nüfusu ve ülkenin ekonomisi için önemli yeri), İstanbulun depremde bazı avantajları var, 1. si ne derseniz diyin fay hattı en yakın 30 km mesafede, 2.si zemini şuanda güncel olması sebebiyle İzmir gibi, yada trakya veya Bursaya göre çok daha iyi durumda. 3. sü yeni yapılan binaların çoğu 99 dan sonraki deprem yönetmeliğine göre yapıldı. Bunlar avantajları, ama önemi dezavantajlarıda var tabi, binaların özellikle avrupa yakasında yaşının fazla olması, binaların çoğunun çok katlı olması,2 büyük deprem geçirmiş olmaları, nüfusun ve yapılaşmanın fazlalığı ve çarpıklığı (ki bu deprem sonrası müdahale işini çok zorlaştıracaktır), çadırkentler için alan yok, özellikle gölcük depreminde görmüştük insanlar belli bir süreden sonra kendileri elleriyle kazıp kurtarmaya çalıştı akrabalarını, İstanbulda da benzer durumları görme ihtimalimiz çok yüksek.

Burada sayfaları karıştırırsanız birkaç cümlem hep benzerdir, istanbul olurundan fazla bir nüfusa ve yerleşime sahip, özellikle güney sahillerinde tren hattının güneyi dolgu zemin üzerine, büyük marmara depreminden sonra bu dolgu zemin büyük yıkıma uğrayacaktır, doğa kendisinden alınanı geri alacaktır ve her canlı için doğada işleyen kural populasyonun kontrolude İstanbul için gerçekleşecektir. Deprem anındaki insan kaybımızdan sonra, susuzluk hastalık gibi sorunlarlada kayıplar artacaktır. Depremden sağ kurtulanlar memleketlerine geri dönüş yoluna geçecektir. Dolayısıyla İstanbul şehri olması gerektiği nüfusa dönecek, çürük binalar yıkılmış olacak ve tekrardan inşaası için planlanabilir hale gelecektir.

Bence özellikle doğu marmara segmentinin kırılması sonrası daha önemli yıkıma uğrayacak yerler var, özellikle yalova, gebze-hereke arası, iznik, mudanya ve Bursa şehri bu depremden daha büyük hasarla çıkabilir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bilinçsizlik zor , halkımız deprem konusunda bilinçsiz olduğu gibi daha ender rastlanan tsunami konusunda hepden bilinçsiz durumda ,su çekildiği için daha sonra sahile yeniden izlemeye gittiklerini sanmıyorum bu korku onlara bir ömür yeter.

tsunami dalgaları çekildikden sonra yeniden vurur ki bu vuruş mevcut dalgaların en büyüğü olma ihtimali epey yüksekdir , dalga denizde hareket halindeyken büyüklüğünü hesaplayamazsınız küçük görünen bir hareket aslında devasadır..

• Bilinçsizlik zor , halkımız deprem konusunda bilinçsiz olduğu gibi daha ender rastlanan tsunami konusunda hepden bilinçsiz durumda ,su çekildiği için daha sonra sahile yeniden izlemeye gittiklerini sanmıyorum bu korku onlara bir ömür yeter.

tsunami dalgaları çekildikden sonra yeniden vurur ki bu vuruş mevcut dalgaların en büyüğü olma ihtimali epey yüksekdir , dalga denizde hareket halindeyken büyüklüğünü hesaplayamazsınız küçük görünen bir hareket aslında devasadır..

alışık olduğumuz bir durum değil, halbuki kıyıdan su çekilmesi demek gelen tsunaminin hızını yavaşlattığını ve sığ sulara gelerek daha büyük bir dalga şeklinde kıyıları vuracağının göstergesi..Özellikle ege ve akdenizdeki vatandaşlarımızın bu konuda tedbirli olması gerekli. Marmara bölgesinde ise risk var ama ege ve akdenizdeki kadar değil. Olursa sualtı heyelanı ve sonrasında tsunami görülebilir..

Buarada Cenk hocanın bir canlı yayın açıklamasında mersin-antalya açıklarında yeni bir araştırma yaptıklarını ve yine çok büyük deprem üretecek bir fay olduğunu söyledi bununla ilgili bilgin var mı?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil çalışmayı görmedim, Mersin açıklarından kasıt kıbrıs civarıysa 7’lik depremler mevcut antalya açıkları dahil.

sanki yeni bir çalışma gibi algıladım ben, bakayım bulursam paylaşırım

• Son depremler sisam’ın güneydoğusunda gerilme değişimine bağlı olarak yeni bir odak oluşturmaya başladı.

Muhtemelen tetiklenen fay sisam karasalındaki beyaz okla gösterdiğim Kuzeybatı/Güneydoğu yönlü 8 km civarındaki fay (denizdeki devamı bilinmiyor).

Anaşok sonrasındaki gerilme değişimlerindede hafif bir stres artışı mevcut o bölgede;

8Km’lik bir fay 10cm’lik atım yaparsa 5.5-5.7Mw civarında deprem üretebilir,bu fayda kırılmış olabilir tabi elimizde net bir veri yok.