Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kesınlıkle katılıyorum hocam..bazı arkadaslar tamaman yaygara derdınde bu deprem konusunda.yanı ne olursa olsun memnun olmuyorlar..deprem olmadıgında da memnun olmuyorlar.çok ılgınc..

Depremde şaşırdı zavallı, olsa suç olmasa suç:)--

• Hoca bu konu da haklı işte. Popülist bir isim değil. Gerçekten halkı düşünüyor. İstese o da yazabilir Marmara'da deprem oldu eyvah endişe verici kapının çatırdayan ayak sesleri vs. Tam bir bilim adamı. Davranması gerektiği gibi davranıyor. Elinde somut veri yoksa boş konuşmanın anlamı da yok. Naci hoca çıksın saha içi çalışmasında görelim güncel bilgilerini. Sunsun devlete bu kadar iyi biliyorsa demek ki var bir karar mekanizması. Son 3 depremdir depremin yerini bile bilmiyor. Yalandan iki çizgi çizip haritayı Twitter'da paylaşıyor beğeni, etkileşim alıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• sura16 üstad söyledim ramazan hocayı çok seviyorum keza cenk hocayı da, lakin ben naci görür için dediğini biliyorum. Ama bazen böyle olmak gerekiyor keşke 99 depreminden sonra böyle keskin çıkışlar yapsaydılar hocalar da korkutsalardı ki hükümet önlem alsaydı şimdiye kadar. Bu arada naci hoca için dediğin doğru sonuna kadar katılıyorum. Sahada olan hocalarımız belli zaten sıkı sıkıya takipi yapıyoruz. Şükür ki günlük hayatımı idame edebiliyorum sağlıklıyım :)-- Marmara denizi hakkında bilgisi olan cenk hocayı ne kadar dikkate alıyorlar acaba medya yada afad ? Bildigim kadarıyla tek başına savaşıyor!

• canbayrock Almıyorlar hocam maalesef. Kendisi çok muhalif. O yüzden mevcut hükümet tarafından dinlenilmiyor olabilir. Bu saatten sonra zaten hocam alınacak önlemler en fazla zorunlu olarak evlerde gardırop vs tarzı şeyleri sabittirmek, toplanma alanları hazırlanması, çok ağır hasarlı binaların boşaltılması vs olur. 99 depremi ülkeye büyük mesaj verdi. Büyük fırsattı dönüşüm için marmara adına ama müteahhitlerin oyuncağı olmuş ülke o zaman onları zengin etmiş. Bedelini çok ağır ödeyeceğiz artık. Bu saatten sonra kendi önlemlerimizi sonuna kadar alıp,her an hazırlıklı olmalıyız. Allah sonumuzu hayırlı eylesin. İşimiz çok zor gerçekten. Umarım ülke en hafif hasarla atlatır.

• canbayrock Almıyorlar hocam maalesef. Kendisi çok muhalif. O yüzden mevcut hükümet tarafından dinlenilmiyor olabilir. Bu saatten sonra zaten hocam alınacak önlemler en fazla zorunlu olarak evlerde gardırop vs tarzı şeyleri sabittirmek, toplanma alanları hazırlanması, çok ağır hasarlı binaların boşaltılması vs olur. 99 depremi ülkeye büyük mesaj verdi. Büyük fırsattı dönüşüm için marmara adına ama müteahhitlerin oyuncağı olmuş ülke o zaman onları zengin etmiş. Bedelini çok ağır ödeyeceğiz artık. Bu saatten sonra kendi önlemlerimizi sonuna kadar alıp,her an hazırlıklı olmalıyız. Allah sonumuzu hayırlı eylesin. İşimiz çok zor gerçekten. Umarım ülke en hafif hasarla atlatır.

Muhalif dediğin adamı İBB başkanıda kaale almadı yalnız hatırlatırım. Hoca muhalif taraflara girmiyor önemli olan bilgisi, şu siyaseti ne zaman bilimden aşağıda tutacağız o zaman birşeyler olacak. Ayrıca akademik camiada her zaman birileri üst tarafa yakın olur ve onlar kaale alınır bu çok uzun zamandır böyle bu ülkede.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Muhalif dediğin adamı İBB başkanıda kaale almadı yalnız hatırlatırım. Hoca muhalif taraflara girmiyor önemli olan bilgisi, şu siyaseti ne zaman bilimden aşağıda tutacağız o zaman birşeyler olacak. Ayrıca akademik camiada her zaman birileri üst tarafa yakın olur ve onlar kaale alınır bu çok uzun zamandır böyle bu ülkede.

Ben onu eleştirmedim zaten hocam. İBB tarafında alınmadığında buraya ilk paylaşan bendim. Hatta hoca ile Twitter'da diyaloğumuzda vardı sizi nasıl almadılar kankanız mikdat hoca başkanı falan dedim haberi bile yoktu. Torpil sağı, solu her yerde aynı zaten. Ama cenk hoca baya muhalif hocam sende biliyorsun. Bu kadar muhaliflik ile mevcut hükümete sesini duyuramaz. Emin olun muhalif değil de hükümete ılımlı bir yaklaşım sergilese fikirleri daha çok kaale alınırdı. Dediğiniz gibi şuan hala eski,aktif çalışması bulunmayan, tecrübeli emektar akademisyenlerin sözü hala geçiyor.

• Ben onu eleştirmedim zaten hocam. İBB tarafında alınmadığında buraya ilk paylaşan bendim. Hatta hoca ile Twitter'da diyaloğumuzda vardı sizi nasıl almadılar kankanız mikdat hoca başkanı falan dedim haberi bile yoktu. Torpil sağı, solu her yerde aynı zaten. Ama cenk hoca baya muhalif hocam sende biliyorsun. Bu kadar muhaliflik ile mevcut hükümete sesini duyuramaz. Emin olun muhalif değil de hükümete ılımlı bir yaklaşım sergilese fikirleri daha çok kaale alınırdı. Dediğiniz gibi şuan hala eski,aktif çalışması bulunmayan, tecrübeli emektar akademisyenlerin sözü hala geçiyor.

maalesef öyle ağır hocaların sözü geçiyor, yeni ve taze bilgisi olan bu hocaları kaale alan yok, ne zaman tabiat istanbula dersini verecek o zaman bu hocaların çalışmaları değerlenecek, keşke şimdiden kadir kıymet bilinse..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• AFAD'ın verilerine göre depremciklerin dağılımı fayın daha güneyi ve batı doğu açıklıkları daha fazla, kandilli ise ana fay hattına daha yakın ve birbirlerine daha yakın gözüküyor. Derinlik konusunda AFAD 6-7 km arasında seyrederken, Kandilli'ye göre 5-15 km arasında gidip geliyor. Özellikle derinlik hususunda fark çok fazla. Hangi kurumun istasyonuna güvenmek lazım acaba...

Einmal editiert, zuletzt von illaki ()

• AFAD'ın verilerine göre depremciklerin dağılımı fayın daha güneyi ve batı doğu açıklıkları daha fazla, kandilli ise ana fay hattına daha yakın ve birbirlerine daha yakın gözüküyor.

yorumlayabilsek keşke hocam :(

Scientia potentia est

• AFAD'ın verilerine göre depremciklerin dağılımı fayın daha güneyi ve batı doğu açıklıkları daha fazla, kandilli ise ana fay hattına daha yakın ve birbirlerine daha yakın gözüküyor. Derinlik konusunda AFAD 6-7 km arasında seyrederken, Kandilli'ye göre 5-15 km arasında gidip geliyor. Özellikle derinlik hususunda fark çok fazla. Hangi kurumun istasyonuna güvenmek lazım acaba...

Marmara da kandiliye güvenilir istasyon sayısı çok fazla olduğu için

Normalde Marmara'da kandilli, Genelde AFAD'a bakıyorum şahsen. Ama şu son şey haberleri çıkmıştı kandilli için de işte kabloları kesilmiş,istasyonlar doğru çalışmıyor haberleri falan vardı vs. Gene de Marmara için kandilli'yi daha doğru buluyorum ben.

• ramazan hocayı çok seviyorum. Ama sağ solla uğraşmaktan bence biraz vazgeçmeli sanki sağlığına zarar veriyor. Hergun neredeyse bir veya birden çok tweet atıyor hep birilerinin sözlerine yada tahminlerine karşı. Ayrıca marmara denizinde olan her deprem yada depremcik özellikle gölcük ve düzce depremlerini yaşayan insanlar için endişe vermesi kadar doğal bir şey yok 3.2 ki oyle bir depremmiş imaji vermekten hoş değil bana gore. bende yaşayan birisiyim yakınlarımı kaybeden biriyim o yüzden 1 büyüklüğünde bile olsa önemlidir benim için bilim içinde duygusallıkla olmalıdır öteki türlü duygusuzlasiyor insan.

Aynen öyle katılıyorum +1. Bu durumdan uzun bir süredir bende rahatsızım umarım kendisinin durumunun farkına varır yakın zamanda.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Arkadaşlar, Cenk Bey veya Ramazan Bey'in 1766-1, hemen güneyindeki 1754 ve yine güneyindeki 1509 faylarının birbirine pararel ve yakın olmasına rağmen, stres birikiminin nasıl olduğuyla ilgili açıklamaları mevcut mudur? Mesela 1754 kırılmasından hemen sonra 12 yıl içinde az kuzeyindeki 1766-1 nasıl kırılabiliyor o kısmı anlamış değilim.

• Arkadaşlar, Cenk Bey veya Ramazan Bey'in 1766-1, hemen güneyindeki 1754 ve yine güneyindeki 1509 faylarının birbirine pararel ve yakın olmasına rağmen, stres birikiminin nasıl olduğuyla ilgili açıklamaları mevcut mudur? Mesela 1754 kırılmasından hemen sonra 12 yıl içinde az kuzeyindeki 1766-1 nasıl kırılabiliyor o kısmı anlamış değilim.

Her fayı kendi içinde (uzunluğu, yıllık kayma miktarı ve biriken atım miktarı) değerlendirirseniz bunları anlamlandırabilirsiniz. Mesela 1766-1 ve 1766-2 depremleri arka arkaya kırılmış faylardır, biri kırılınca stresin bir kısmı diğer faya aktarılır böylelikle eğer o fay için bu stres onun kırılması için uygunsa o fayda kısa sürede kırılır. Bulursam atarım Cenk hocanın columb stres dağılımıyla ilgili paylaşımları var

Bizim faylar cok alingan hemen kirilir.