Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen sene yaşanan depremden sonra bir sene boyunca düzgün bir deprem olmadı. Yani hissedilebilir en az 4-5 seviye. Sanki Marmara denizi en fazla 1 yıl suskun kalabiliyor. Geçen sene yaşanan süreci sanki yeniden yaşıyoruz gibi. Önümüzdeki günlerde de Marmara denizinde küçük depremler devam ederse aynı sismik aktiviteyi görebiliriz. Sonucunda da 5 ila 6'ya yakın bir deprem yaşarsak sürpriz olmaz. Bekleyip göreceğiz. Allah yardımcımız olsun, büyüğünden korusun.

• Marmara denizindeki deprem aktivitesinin artması artık çok fazla stres altında olduğununun açık bir göstergesi. Güzelköy açıklarındaki durumun dikkatimi çeken yanı ise artçı trendinin azalarak sönümlenmesi gerekirken trendin yukarı yönlü artarak devam etmesi. Takip etmekte fayda var. Sanki silivri depremi gibi bir seyir izliyor.

• Akıyor bu akşam maşaallah demek isterdim ama bunun için değil. :) Bu kadar kafaya takmaya gerek yok. Her şey olacağına varır. Bilinen gerçeklerimiz var. Deprem ülkesindeyiz, İstanbul için yıllardır büyük bir deprem bekleniyor, çok fazla vakit kalmadı. Acilen hem bireysel olarak hem de devletçe önlemler almalıyız. Ancak ne vatandaşın ne de devletin böyle bir gayesi yok.

• Bir şeyi çok dillendirirsen sonunda olurmuş. Acaba diye diye getireceğiz depremi. Yahu takip ediyoruz da buradan ne olacak? Takip edince depremin saati yazmayacak ya her türlü yakalanacaksın evde. İş, güç var sabaha. Sabaha kadar oturup deprem nöbeti de yapamazsın. Çok kafaya takmamak lazım bu psikoloji ile yaşanmaz. Tek tek artçılar bu kadar çok takip edilmemeli. Psikolojik olarak çok kötü şeyler yaşarsınız. Otobüs sallantısını deprem sanarsınız. Her küçük deprem olunca da paylaşmaya gerek yok. Herkesin elinde kandilli,afad falan var. Ev eşyalarını sabitleyin, deprem çantasını hazırda tutun yatın uyuyun. He şimdi he yarın bir gün gelecek zaten deprem ama burada takipte olarak engelleyemezsiniz. Boşu boşuna psikolojik olarak kendinizi aşırı bir şekilde yıpratıyorsunuz. Paranoyak olursunuz ben kendi iyiliğiniz için diyorum. Bir ara bende öyleydim ama şimdi hiç takmıyorum kafam daha rahat. Artık bizim Marmara'da 5 ve 6'lık depremlere hazır olmamız gerekiyor. Çünkü stress çok birikti ve tali faylar bu seviyede deprem üretecek potansiyele sahip. Silivri depremi gibi daha yaşarız çok.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Bir şeyi çok dillendirirsen sonunda olurmuş. Acaba diye diye getireceğiz depremi. Yahu takip ediyoruz da buradan ne olacak? Takip edince depremin saati yazmayacak ya her türlü yakalanacaksın evde. İş, güç var sabaha. Sabaha kadar oturup deprem nöbeti de yapamazsın. Çok kafaya takmamak lazım bu psikoloji ile yaşanmaz. Tek tek artçılar bu kadar çok takip edilmemeli. Psikolojik olarak çok kötü şeyler yaşarsınız. Otobüs sallantısını deprem sanarsınız. Her küçük deprem olunca da paylaşmaya gerek yok. Herkesin elinde kandilli,afad falan var. Ev eşyalarını sabitleyin, deprem çantasını hazırda tutun yatın uyuyun. He şimdi he yarın bir gün gelecek zaten deprem ama burada takipte olarak engelleyemezsiniz. Boşu boşuna psikolojik olarak kendinizi aşırı bir şekilde yıpratıyorsunuz. Paranoyak olursunuz ben kendi iyiliğiniz için diyorum. Bir ara bende öyleydim ama şimdi hiç takmıyorum kafam daha rahat. Artık bizim Marmara'da 5 ve 6'lık depremlere hazır olmamız gerekiyor. Çünkü stress çok birikti ve tali faylar bu seviyede deprem üretecek potansiyele sahip. Silivri depremi gibi daha yaşarız çok.

Dostum yazdıklarında sonuna kadar haklısın ben artçıları paylaşıyorum fakat ileride arşiv olsun diye paylaşıyorum bu konuda psikolojim yerinde özellikle Silivri depreminden sonra bir 6 lık daha olursa korkmam da sadece bazı yerlere yapacağı hasardan ve bazı kişilere yaratabileceği korkudan dolayı endişe duyarım fakat dediğim gibi arşiv amaçlı paylaşıyorum ayrıca artçılar da artma yaşanırsa da biraz daha dikkatli olalım diye konuşuyoruz.

Aynen belki takmamak lazım insanın psikolojisi bozulur ama bu tür küçük aktiviteler görünce en azından belki bir canta hazırlayıp kösede bulundurmak kimliğini almak telefonunu şarja takmak gibi basit önlemler bir çok kişiye böyle bir durumda fayda sağlaya bilir.

• Aynen belki takmamak lazım insanın psikolojisi bozulur ama bu tür küçük aktiviteler görünce en azından belki bir canta hazırlayıp kösede bulundurmak kimliğini almak telefonunu şarja takmak gibi basit önlemler bir çok kişiye böyle bir durumda fayda sağlaya bilir.

En iyisi o hocam zaten. Sen önlemini al alabildiğince. Kocaeli depreminde bir o kadar yıkılmayan eski evler de var. Kesin yıkacak,yok olacak, öleceksin diye bir şey yok. Deprem çantanı hazırla,sabitleyebileceğin şeyleri sabitle, dediğiniz gibi telefonu şarj et bekle gerisi takdiri ilahi. Çünkü stress çok birikti ana fayda. Her an 5-6'lık depremler yasayabiliriz. Küçük depremleri burada takip ederek psikolojik olarak çok yıpranırız. Uyanık olalım diyorlar uymuyorlar depremi bekliyorlar çevremde de var. Yahu 6'lık deprem olduğu zaman hareket edemiyorsun nereye kaçacaksın olduğunu yere gene çökeceksin. Bu işten kaçarı yok ki... Takdir ilahi yaşayanlar yaşar, ölenler ölür vade işi. Çok takmamak lazım. Önlemlerini kendi çapında al sonra pişman olma en azından şunu yapmıştım diyebilelim.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• En iyisi o hocam zaten. Sen önlemini al alabildiğince. Kocaeli depreminde bir o kadar yıkılmayan eski evler de var. Kesin yıkacak,yok olacak, öleceksin diye bir şey yok. Deprem çantanı hazırla,sabitleyebileceğin şeyleri sabitle, dediğiniz gibi telefonu şarj et bekle gerisi takdiri ilahi. Çünkü stress çok birikti ana fayda. Her an 5-6'lık depremler yasayabiliriz. Küçük depremleri burada takip ederek psikolojik olarak çok yıpranırız. Uyanık olalım diyorlar uymuyorlar depremi bekliyorlar çevremde de var. Yahu 6'lık deprem olduğu zaman hareket edemiyorsun nereye kaçacaksın olduğunu yere gene çökeceksin. Bu işten kaçarı yok ki... Takdir ilahi yaşayanlar yaşar, ölenler ölür vade işi. Çok takmamak lazım. Önlemlerini kendi çapında al sonra pişman olma en azından şunu yapmıştım diyebilelim.

Ama İşte insan oğlu malaesef bu kadar kolay boşveremiyor ister istemez ilgisi olanların hemen dikkatini çekiyor. uyurken yakalanma korkusu vb. korkular içini kemiriyor. bu konunun amacı zaten bu tür aktiviteleri konuşmak bilimsel verileri paylaşarak daha fazla bilgiye sahip olmak. cok sık böyle aktiviteler yaşanmıyor varsın bi gecede uykusuz kalalım :)

• İnsan ister istemez ACABA mı diyor..

demesin, fazla paniğe gerek yok fazla sakinliğe de..Orta karar kalmalı, bölgede sismik aktivite var ancak bu aktivitenin sönümleme mi yoksa silivrideki gibi 5-6 arasında bir depreme mi işaret ettiğini bilemeyiz.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Yeni bir çalışma,Bütün bir tektonik levhanın (Anadolu) ilk yüksek çözünürlüklü yüzey yer değiştirme hızı haritası; Ek bilgi (Bolu/yeniçağa ve ismetpaşa arası kayma hızı yüksek olsada depremsiz kayan bir bölge)