Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dün gece meydana gelen malatya depremleri DAF üzerinde değil gibi görünüyor.Depremler DAF segment’lerinin ayrılmasıyla sıçrama yaptığı kesimde bu yüzden saf doğrultu atım çözümü vermeyebilir,bu tür bölgeler 2 doğrultu atımlı segment’in uyguladığı kuvvete göre çekme rejimi altında normal fay veya sıkışmaya bağlı ters fay çözümü/bileşeni verebilir.Hazar gölü (çekmeye bağlı çöküntü) Palu civarındaki gökdere yükselimi sıkışmaya bağlı gelişen yapılara örnekdir.

Siyahla çizdiğim yerler DAF ve Malatya/ovacık fayı aşağıdaki resimde faya bağlı gelişen yer şekillenmelerini daha rahat göreceksiniz.

DAF Adıyaman/Sincik ve Elazığ/Sivrice arasında belirgin çizgisellik sunarken ,sıçrama yaptıkdan sonraki güney kesimde belirginliğini azda olsa yitiriyor.

8f3eec3313b913878b88003.png

İkincil kırıklarda meydana gelen bu depremler Malatya/doğanyol depremiyle tetiklendilermi yada bağımsız depremlermi bilemiyoruz ama pütürge civarındaki gelişen atım eksikliği ve yüksek deprem aktivetisi pütürge ve daha güneydoğu’sunda sinciğe kadar ki kesimde yeni bir deprem meydana getirebilir.Ramazan hoca daha güney kesimin 1875 depreminde kırılmış olma ihtimalini daha yüksek görürken 6>M>6.8 arası yeni bir depremin meydana gelme ihtimal’indende (düşükde olsa) bahsetmişti. O bölgede bu tür ikincil kırıkda meydana gelen depremler hazırlık aşımasının göstergesi olabilir,buna rağmen ne zaman sonra anaşok gelir bilmek imkansız, Doğanyol deprem’inin hazırlık süreci 17 yıl sürdü.

99e4dc4b2068be530.png
    Ek bilgi; Aynı coğrafyada, aynı büyüklükte benzer depremlerin derinliğe göre etkileri birinde can kaybı 399’ken diğerinde can kaybı 87.000 birebir kıyaslamak doğru değil ,nüfus yoğunluğu baz alınan depremlerin aynımı bilmiyorum ama sığ depremler daha çok can yakıyor..

• Code
    2020.07.09 20:14:29  35.5280   26.7690        3.8      -.-  3.5  3.5   AKDENIZ                                           İlksel
    2020.07.09 20:03:06  35.5197   26.7442        5.0      -.-  2.2  -.-   AKDENIZ                                           İlksel
    2020.07.09 20:01:10  35.2393   27.3155       18.0      -.-  2.7  -.-   AKDENIZ                                           İlksel
    2020.07.09 19:36:05  35.5412   26.7320        5.0      -.-  4.0  4.1   AKDENIZ                                           İlksel
    2020.07.09 19:30:31  35.5395   26.7360        5.4      -.-  3.0  -.-   AKDENIZ                                           İlksel
    2020.07.09 19:22:41  35.4550   26.7780        7.7      -.-  2.8  -.-   GIRIT ADASI (AKDENIZ)                             İlksel
    2020.07.09 19:15:18  35.4258   26.8145        9.1      -.-  2.7  -.-   GIRIT ADASI (AKDENIZ)                             İlksel

akdeniz hareketli

• Akdeniz bu dönem hep hareketli. Ben İstanbul'dan korkuyorum. Umarım beklenen büyük deprem çok uzun yıllar sonra olur. Yakın zamanda da olacaksa, öncesinden 5-6 gibi orta depremlerle bizleri korkutur da önlem alan çoğalır.

• ldr1907 Bence Marmara 26 Eylül 2019 günü sinyali 5.8’le çaktı. O deprem 99 sonrası Marmara’nın hissettiği en etkili depremdi ve bana göre önemli bir depremdi. Hani Marmara bir daha böyle orta büyüklükte bir sinyal verir mi elbette bunu bilme şansımız yok kimsenin yok ama belki de bu son uyarıydı. Hani bir daha orta büyüklük ve biraz üzeriyle uyarır mı o konuda şüpheliyim. Belki bundan sonrası ana şok olacaktır. Yani belki. Tamamen kendi fikrimi söylüyorum. En iyisini ve doğrusunu zaman gösterecek. Önlem alma konusuna gelince o konuda çok vakit kaybettik. Gereksiz vakit kaybettik. Hala vaktimiz var mı olabilir ama ortada ciddi bir eylemsellik var mı hayır yok. Bu konuyu ciddiye alma oranı nedir bence hala çok yetersiz.

• Deniz_meteoroloji Evet ben de o depremin beklenen depremin süresini kısalttığını, fay hattının artık harekete geçtiğini ve sürecin sonlarına yaklaştığımızı düşünüyorum. Valla bizim milletimizden böyle konularda bir cacık olmaz. 20 sene boyunca önlem almayız. Olunca da kader, Allah'ın takdiri der geçeriz. Ne hükümette ne de halkta bilinç var. Zaten zor durumda olan ülkemizi mahveder, dükkanı kapatır gideriz. Allah yardımcımız olsun.

• Maalesef öyle. Bu konu bence tetikte bekleyen çok önemli bir sorun. Beklenen Marmara depremi ya da depremleri orasını da bilmiyoruz ya bir tane mi olacak birkaç tane mi olacak. Bu deprem gerçekten Türkiye’nin milli güvenlik sorunudur. Prof.Dr. Celal Şengör seversiniz sevmezsiniz o ayrı konu tavrı üslubu bazı konuşmaları evet biraz iğneleyici olabilir hoş karşılanmayabilir herkesin kendi düşüncesidir ama kendisi bu ülkenin uluslararası alanda da önemli kabul edilen jeologlarındandır. Bunu hepimiz biliyoruz. Ve kendi ifadesiyle söylüyorum olası beklenen depremde ülke bağımsızlığını kaybeder dedi. Bu ifade beni her zaman ürkütmüştür. Ve bunu söyleyen alanının en iyilerinden kabul edilen biri. Umarım biraz olsun bir şeylerin bilincine varır da boş gündemlerden başımızı kaldırıp insan hayatı için bir şeyler yaparız daha doğrusu yaparlar.

• Arkadaşlar 5.8 lik depremin, olacak büyük depremi erkene çekme gibi bir durumu yok, sadece ana depremin ayak seslerinden biri diyelim, Cenk hocanın tezine ve ortaya sunduğu verilere/haritalara göre bu tarz depremlerden olabilir, yani 5.5-6.0 aralığında deprem(ler) olabilir. Ayrıca Marmara denizi içerisinde orta ölçekli deprem üretebilecek bir sürü fay var bunların bazıları KAF ile bağlantılı bazıları değil..Önlem konusuna gelince artık maalesef bireysel önlem alınmalı bunun dışındaki önlemler için geç kalındı, belli başlı şeyler yapılabilir ancak bunun için ne gibi afet koordinasyon planları var bilmiyorum..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil Hocam ne gibi bir afet koordinasyon planları var ben de bilmiyorum ama özellikle İstanbul’da bu afet yönetilemez. Hiçbir türlü işlemez plan program. Deprem sonrası birçok yere girilemez bile. Ne ambulans yetişir ne itfaiye ne AFAD ne AKUT vs. Ancak sağ kalanlar ya da daha az zarar görenler yanındakine ne kadar yardım edebilirse. AFAD nereye yetişecek İstanbul’a yetişseler Bursa ne olacak, Yalova ne olacak, Tekirdağ ne olacak, Balıkesir ne olacak, Kocaeli ne olacak vs. Yani hepsinde belli oranda bir şeyler olacak. Dış destek talebinde bulunacaktır böyle bir durumda ülke. Tek başına kaldırmamız ve durumu yönetmemiz çok zor.

Not: Bu söylediklerim olası en kötü senaryoyu düşünerek söyledim.

• ben hala belkide oyle olmasini istedigim icindir usumezsoycuyum. Cenk hocanin diger kurumlara ters fay haritasini henuz goremedik. Makale olarak sundumu bilmiyorum. Eger boyle bisey varsa itu de basin aciklamasi yapmali. Bi ara 3d falan hazirliyorum demisti ama dahada sesi cikmadi.

• ben hala belkide oyle olmasini istedigim icindir usumezsoycuyum. Cenk hocanin diger kurumlara ters fay haritasini henuz goremedik. Makale olarak sundumu bilmiyorum. Eger boyle bisey varsa itu de basin aciklamasi yapmali. Bi ara 3d falan hazirliyorum demisti ama dahada sesi cikmadi.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Bunlari okudum ancak renklerden birsey anlamiyoruz. Belkide olu faylar veya 1000 sene sonra kirilacak ?

Ne biliyorsa ciksin basin aciklamasi yapsin. Bu calismalara muhtemelen karsi cikanlarda var. Yani birinde virus testi pozitif cikar ama virus oludur. Bence ne olursa olsun tam olarak cozulemeyecek. Eylul deki 5.8 lik depremde kimse o faydan bahsetmiyordu. Yada 5.8 olacagini bilmiyordu.

Umarim daha genis detayli bilgiler verir.

• Bunlari okudum ancak renklerden birsey anlamiyoruz. Belkide olu faylar veya 1000 sene sonra kirilacak ?

Ne biliyorsa ciksin basin aciklamasi yapsin. Bu calismalara muhtemelen karsi cikanlarda var. Yani birinde virus testi pozitif cikar ama virus oludur. Bence ne olursa olsun tam olarak cozulemeyecek. Eylul deki 5.8 lik depremde kimse o faydan bahsetmiyordu. Yada 5.8 olacagini bilmiyordu.

Umarim daha genis detayli bilgiler verir.

Cenk hoca depremden önce facebook grubunda anlatıyordu zaten. Kendi facebook grubu var. Tali faylar olduğunu ve bu tali fayların 6'ya kadar deprem üretebileceğini söylüyordu. Çıksın basın açıklaması yapsın diyoruz da o kadar kolay değil ki hangi televizyonlar bağlanacak sanki adama? Geçen youtube da bir söyleyişe katıldı 20 dk konuşuyor konuşmacılar gayet güzel şeyler anlattı gene. 5.8 olacağını kim nasıl bilsin o kısmı anlayamadım tam. Yani benim için marmara denizi adına kendisi rakipsiz. Çok çalışıyor. Bu işe emek veriyor. Kaç tane ivme haritası, 3d boyutlandırma yaptı. Ne mta'nın ne diğer hocaların kullandığı haritalarda faylar doğru değil. Bunu yaşadığımız depremler ile de görüyoruz. Biri bu işe el atmalı. Bilim adamlarını toplamalı deprem konusunda bir konsey, bir şey oluşmalı. İş işten gittikçe geçiyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Hava_Forum hocam belin ağrıyorsa kalp doktoruna mı gidersin? Şener Üşümezsoy içinde bu geçerli, jeoloji ve jeofizik kocaman bir alan anabilim dalları var, ve maalesef ekranda konuşanların çoğu deprem bilimci değil.. Marmara denizi içerisi bilinmezlikler içeriyor elbet ancak son ortaya konulan 3D haritasından sonra fazla söze gerek yok..

Bu arada o fayların ölü fay olmadığı da kanıtlı çünkü 2 yıl evvelki deprem fırtınası 1509 fayının yerini ve yurdunu belli etmiş oldu. Cenk hocanın bununla ilgili açıklamaları da var. 1766-1 ve 1766-2 zaten yaklaşık olarak MTA nın izlediği rotada, dolayısıyla o faylarında aktif olduğunu biliyoruz 1766 yılında arka arkaya kırılmaları bu fayların faal olduğunu gösterdi. Soru işareti olan fay 1766 faylarıyla 1509 fayı arasında olan fay ki bunların kesitsel haritaları da var orada bir fayın olduğu belli ancak ne denli tehlikeli bir fay bu konu hakkında benimde fazla yorumum olamaz.

Ancak 1766 fayları ve 1509 fayı ortada kabak gibi duruyor..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Son depremi 1509 olarak adlandırılan fay çoğu çalışmada kabul görmüyor,Cenk hoca o fayı savunan ender kişilerden.Kesin kabul gören,görmek zorunda olununan 2 fay mevcut biri 1766-1 diğeri 1766-2 çoğu jeolog 1766-2’nin 1912 Deprem’inde ganos fayıyla birlikte kırıldığını varsayıyor ama kırıldığına dair ellerinde, elle tutulur veri yok lafta kalıyor söyledikleri.

2001 Yılındaki Le pichon’un batimetri haritası 1766-1 ve 2’nin atım yaparak ötelediği yükseltiler batimetride çok net görülüyor.

6711d56dedbd.jpg

Cenk hocanın haritası;

Orta çukurluk yakın çekim batimetri;

6729777eb58.png

Orta çukurluk sismik sinyalle alınan veri ,negatif çiçek yapısı belirgin.

b073a01b7c3d82198.png

Bolu güneyinde, Sultanbey köyü civarında, Kuzey Anadolu Fay Zonunda, 1 Şubat 1944 ve eski deprem izleri boyunca gelişmiş negatif çiçek yapısı. R.Demirtaş 2000 (Doktora tezi)

79c86c6261.jpg

KAF'a ait segmentlerin sağa basamak yaptığı kesimlerde, açılma alanları yani negatif çiçek yapısı şeklinde yapılar oluşmaktadır. Yani normal bileşenli sağ yönlü doğrultu atımlı faylar gelişmektedir.(R.Demirtaş) Yükseltileri kesen kesimler doğrultu atım yaparken orta çukurluk 2 Fay’ın çekme rejimiyle çöküyor.

Sonuç; Orta çukurluğu kesen en az 2 segment mevcut ve yoğun deprem etkinlikleri bu bölgelerde görülüyor.Ötelenen kesimler yüzeyde belirgin,yüzey kırığı oluşturmuş depremler M>7.

1766-2 1912 depreminde kırılmış olsaydı bu kadar aktif olmazdı,Ganos fay’ının kendisi çok ender deprem üretirken deniz içindeki kısım çok aktif.

• PergamoN sizce cenk hocanın görüşleri niye dinlenilmiyor? Siyasi bakış açısı yüzünden mi? Yani kabul etmeyen profesörlerin de görelim bir 3d çalışması,kendi fay haritasını.

Naci görür’ün kendi çalışmaları mevcut hatta deniz içindeki ilk çalışmalar (yabancılarla) onlara ait haliyle kendi görüşlerini savunuyor.Bu çalışmalar 1985’lerde başladı ama görüşleri her çalışma sonrası değişti etkili makaleleri 2001-2002 yıllarında sonlanıyor sonradan çıkan makaleler ilk makalelerin ekleme yapılmış hali tsunami riski vb. Faylara dahi çalışma yok.

En etkiliside Le pichon,Armijo,Şengör gibi isimlerin dahil olduğu yukarda paylaştığım batimetri haritası.

Bu makale-batimetri haritası sonrası 10’larca çalışma yapıldı, makale yayınlandı.

Diğer jeologların başka çalışmalardan haberleri olmamaları imkansız kabul etme/etmeme sebepleri nelerdir bilmiyorum ama bu tür bilimsel konuların siyaseti yapılmaz/yapılmamalı.

İsimleri çok duyulmamış kişilerin ,yaptığı çok sağlam çalışmalar var, hepsini takip ediyorum.

Şener üşemezsoy’un etkili bir makalesi ,özellikle marmara denizi adına yok ,toplam makaleside bir elin parmağını geçmez.Birşeyler söylüyor ama elinde veri yok ,Uluslar arası kabul görmüş (SCI)’ya girmiş bir tane makalesi mevcut oda kazdağları çalışması.

Naci görür,Celal şengör gibi isimlerin ortak yaptığı çalışmalar en kabul görmüş (SCI)’ya girmiş çalışmalar.Bunun nedeni ilk çalışmalar olması,yabancı jeologlarında bulunması,İngilizce yayınlanması vb. Sıralanabilir. Yakın tarihli yeni bir çalışmaları yok.

Ahmet ercan’ın deprem adına toplam 3 makalesi mevcut faylara dahil çalışması yok.

Çalışmaları daha çok ;

petrol aramaları,arkeolojik kazı,kent planlama,mimari mühendislik çalışmaları.

Keşke aykut barka hayatda olsaydı derim.

• 17 agustos 1999 depremi olduktan sonra en cok dikkatimi ceken sakin tavriyla ve guzel ifaedeleriyle Aykut hoca olmustu daha sonra kendisinkn birkac calismasina bakmistim, cok erken kaybettik kendisini.. Calismalari devam etseydi belkide suanda marmara denizi icini en iyi cozumlemis haritalari gorurduk. Acikcasi 1509 icin beni dogrudura iten marmara denizi icinde Cenk hoca kadar calisan yok suanda, ayrica 2 yada 3 yil evvel 1509 fayinin bati ucunda gelisen deprem etkinligi (ustelik bu bolgede hicbir fay gozukmezken mta ya gore) o bolgede bir fayin oldugunu isaret ediyor. Ramazan hocada bu konuda Cenk hocaya paralel gidiyor..

Keske 1509 fayi olmasada bizde buyuk bir tehditten kurtulsak, ancak hem boyle bir durum yok hemde 1766 faylari aktif ve onlarda 7 nin uzerinde deprem uretecekler..