Deprem Bildirim Konusu

• Valla hocam 6.5-7 olsaydı İzmir'de yıkım bile olabilirdi herhalde. Ben kesin Manisa dedim. 99 depremindeki Avcılar'da olan olay gibi bir şey oldu sanırım İzmir'de bu kadar etkili sallamasının açıklaması bu olabilir.

Sadece biz değil herkes ciddi hissetti. Balkona çıktığımda depremi konuşuyordu herkes.

Salihlide, Manisa'nın güneydoğusunda kalıyor ama, öyle şiddetli hissetmedim yani İzmir neden bu kadar şiddetli sallandı anlam veremedim.

• Salihlide, Manisa'nın güneydoğusunda kalıyor ama, öyle şiddetli hissetmedim yani İzmir neden bu kadar şiddetli sallandı anlam veremedim.

izmir ve aydin arasi herhagi bir daglik alan yukselti farki yok asa yukari ayni zemin ve aydin izmir arasi cok sulak yumusak topraklar sanki tek plaka gibi (cok anlamiyorum.) fakat masinaya baktigimizda hemen sipil daglari var arada. izmirde siddetini cok kaybetmeden gelsede zaten uzakta oldugu ve derinligi yuksek oldugu icin izmire uzun yoldan gelen dalgalar siddetli hissedilip manisada bir anda gucunu kaybetmis olabilir.

• Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.:flag_Turkey::flag_Turkey::flag_Turkey:

• Ege sallanmaya devam ediyor.Açıkçası pandemi vakti batı ve doğuda meydana gelen depremler üst üste gelişmesi endişe verici .Geçmiş olsun hisseden herkese.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Helen zonunda pek fazla bir artçı olmuyor. Olsa da küçük büyüklüklerde oluyor bunu Denizli depreminde de gördük ama Ege Bölgesi'nin içindeki faydan gelmemesi bence de garip. Yaklaşık 60 saat önceki 5.5lik depremden sonra 4lük bir artçı gelmedi Manisa'dan. En büyük artçı 3.7 oldu. Halbuki Ocak ayındaki depremde 6.8lik Elazığ depreminin artçıları Manisa artçılarının yanında sönük kalıyordu. Aynı şekilde Van'dan da gelmedi.

• Helen zonunda pek fazla bir artçı olmuyor. Olsa da küçük büyüklüklerde oluyor bunu Denizli depreminde de gördük ama Ege Bölgesi'nin içindeki faydan gelmemesi bence de garip. Yaklaşık 60 saat önceki 5.5lik depremden sonra 4lük bir artçı gelmedi Manisa'dan. En büyük artçı 3.7 oldu. Halbuki Ocak ayındaki depremde 6.8lik Elazığ depreminin artçıları Manisa artçılarının sönük kalıyordu. Aynı şekilde Van'dan da gelmedi.

bence de izlemek lazım hocam

• Bölge dalma/batma zonuyla ,burdur/fethiye makaslama zonu arasında geçiş kuşağında kalıp kompleks yapıda. 50Km doğusunda 2012’de ölüdeniz açıklarında 6.0Mw Fethiye/burdur fay’ından kaynaklanan doğrultu atımlı deprem mevcut 25-30km odak derinliği olan depremde 59 kişi yaralanmıştır.

Bugün ki depremin çözümüde doğrultu atım bileşeni baskın ters fay vermiş ,cenk hocanın dediği gibi burdur/fethiye fay’ının yatay genişleme rejiminden kaynaklanan antitetik fay olma ihtimali yüksek direk batma zonundan kaynaklanıyor demek doğru olmayabilir.

Mora yarımadasının güneyi ile rodos’un doğusunda akdeniz’in en derin çukurlukları bulunuyor (5.100metre/4.300metre) burdur/fethiye fayı doğrultu atımlı olsada özellikle açıkta ,anadolu karasındaki gibi çok sığ depremler üretmiyor.

Afad’ın ivme verileri çok iyi bir örnek sergilemiş bu sefer , en büyük ivme deprem episantr’ına en yakın istasyonda değil daha uzakdaki bir istasyonda kaydedilmiş.Deprem’in odak merkezine daha yakın olmak her zaman en güçlü şekilde hissedeceğiniz anlamına gelmiyor.Ayrıyetten bu ivmelerde koltukdan zıplatdı,duvarlar çatırdadı gibi söylemler abartı gibi duruyor,bu durumları yaşayan varsa zemini veya binayı kontrol ettirsin yada büyük bir deprem yaşamadığı için ona öyle geliyor olabilir..

Akdeniz odaklı depremlerin ülkemiz için en tehlikelileri bu bölgede oluşan depremler diyebiliriz 1957 (fethiye körfezi depremi)

7.1Mw’lik Bu deprem Fethiye, Marmaris, Köyceğiz, Rodos, Muğla, Kaş, Bodrum, Milas, Yatağan, Acıpayam, Tefenni, Finike, Aydın, Isparta, Burdur, Ödemiş, Nazilli, Denizli, Symi ve Kos'ta şiddetli hissedilmiş, Fethiye ve Köyceğiz’de yıkıcı hasar yapmış ve 67 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

• Herhangi bir çatırdama sesi veya koltuktan zıplama durumu yaşamadım ama kesinlikle yerden, gürültülü ve oldukça sert şekilde vurdu. İzmir merkezdeki çoğu kişi de böyle söylüyor. Dışarda otururken bile hissettiğini söyleyenler var. Belki de yerden vurduğu için bu kadar şiddetli geldi insanlara. Dediğim gibi sadece biz değil bütün mahalle depremi konuşuyordu bitince. Hatta 2017'deki hemen yakınında olan 6.6'dan daha şiddetli salladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

• Özellikle Göcek'te olanlar depremi tüm şiddeti ile hissetmiştir.Ben deneyimledim bunu küçük katlı binalarda pek iyi olmuyor.

Artçı aranıyordu geldi.

Code
    1. 2020.06.29 07:06:23 36.7190 28.2180 75.2 -.- 4.7 -.- OSMANIYE-MARMARIS (MUGLA)

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Edited once, last by berkay_tuku ().

• depremin merkezine 200 km olan bir yer 100 km daha yakin olan yere gore neden daha fazla hissediyor ? Km ler ornek olarak verilmistir.100 e 150 de olabilir.

Başrol zemin olmakla birlikte depremin mekanizması önemli rol oynuyor. 1985’de açıkta meydana gelen 8.0Mw meksika depreminde kıyılardan daha fazla 350km içeride bulunan mexico city etkilenmiştir.Çünkü şehrin bir bölümü önceden göl olan zemin üzerine kurulmuş şehrin genelinde çok hasar yokken bazı yerler yıkıldı,yumuşak zeminler deprem dalgalarını tutarak rezonans etkisiyle büyütür.