Deprem Bildirim Konusu

• Marmara Denizinde olağan depremler, bölgede KAF ile beraber irili ufakla çokça fay mevcut, dolayısıyla bu tür depremleri her zaman görebilirsiniz. Dikkat çekecek durumlar genelde kümelenme depremleridir (her zaman değil), o yüzden arka arkaya aynı bölgede birden fazla deprem görürsek dikkate alabiliriz. Bunun dışındaki depremler hiçbir zaman büyük deprem habercisidir diyemezsiniz..

• Code
    1. 2020.03.31 21:35:17 37.8740 36.2672 7.7 -.- 2.4 -.- TOPALLAR-SAIMBEYLI (ADANA) İlksel
    2. 2020.03.31 21:34:03 37.8748 36.2587 5.0 -.- 2.8 -.- TOPALLAR-SAIMBEYLI (ADANA) İlksel
    3. 2020.03.31 21:29:21 37.8810 36.2642 5.0 -.- 3.2 3.1 TOPALLAR-SAIMBEYLI (ADANA) İlksel
  • PergamoN eskiden çukurova üniversitesi'nde görevli bir öğretim üyesinin açıklamasını okumuştum,adana civarında 6.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek bir fay var diye. Ne kadar doğru hocam bölgede ne var?

• PergamoN eskiden çukurova üniversitesi'nde görevli bir öğretim üyesinin açıklamasını okumuştum,adana civarında 6.5 büyüklüğünde deprem üretebilecek bir fay var diye. Ne kadar doğru hocam bölgede ne var?

Bir fay değil ,birden fazla fay var 6/6.5M arası depremler orta büyüklükte depremler,20km uzunlukta bir fay bu büyüklük aralığında depremler üretebiliyor. Çok uzak tarihlerde değil son 65-70 yılda 3 hasar yapıcı deprem yaşadı Adana bunların büyüklükleri 5.5/6.2 arasında değişiyor çok büyük depremler olmasada özellikle 1998 Ceyhan/misis (6.2Mw) depremi zemin koşulları yüzünden ciddi hasar yaptı ,Türkiye’de zemin sıvılaşması görülen ender depremlerden.

Adana merkezli bu faylar Doğu anadolu fay hattından bağımsız kıta içi fay dediğimiz kayma hızları çok daha düşük faylar.(Misis,ecemiş,Saimbeyli,sumbaş,sarız vb.) aktif kabul edilen haritalanmış faylar var. Misis 98’de kırıldı, en önemli fay (kırılmayan) ecemiş gibi görünüyor şuan ama paleosismolojik çalışmalarını incelemek gerekiyor ,nedir ne değildir bende bilmiyorum son deprem tarihi gibi konular, deprem tehlike parametresi için önemli.

Osmaniye ve Kahramanmaraş/Andırın dahil Daf’la bağlantısı olmayan faylar içeriyor bu bölgelerin risklerini Daf altında yorumlamak yanlış olur.

Kahramanmaraş/Türkoğlu, Adıyaman/Gölbaşı arasında kesim ile Adıyaman/Gölbaşı ,Adıyaman/Çelikhan,Sincik arasındaki kesim daha riskli.

Adana depreminden 1998 (Afad) ;

• PergamoN çok teşekkür ediyorum aydınlatıcı mesajınız için. Zemin sıvılaşması çok kötü bir durum gerçekten. Ülkemizde malum evlerin dayanıklığı,temeli kötü. Birde zemin kötü olursa büyük depremler ile hasar beklemeye gerek yok orta büyüklükte depremler bile hasar bırakır.