Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Silverhand

Tabi Tsunami de aynı deprem gibi belirsizlikler içeren bir doğa olayı. Deniz altında oluşan depremin büyüklüğü, oluşan heyelanın yönü,

tekrarlanma sıklığı gibi bir çok parametresi var.

Her ne kadar Tsunami riski olan genel anlamda Pasifik coğrafyası ülkeleri bu tehlikeye karşı çok da hazırlıklı değiller.

Ama Japonya nüfus yoğun alanlar, limanlar, yerleşim olan kıyılar gibi yerlerde, deniz üstüne "mendirek" benzeri yapılar inşa ederek

bu riski azaltmaya çalışıyor. 2011 yılında olan depremde de Tsunami'nin vurduğu kıyılarda bu şekil önlemler mevcut.

Ama hesapların tutmamasına sebep olan yukarıda yazdığım parametreler, bu bölgedeki yapı parametrelerinin yetersiz kalmasına

neden olmuş olabilirler. Ya da tehlike öngörülmüş fakat gerçekleşme olasılığı düşük ve önlem maliyetleri yüksek olduğu için,

"pass" geçilmiş olabilir.

Japonya bu olaylar ve özellkle Fukuşima Nükleer felaketi sonrası, risk olasılığı düşük bile olsa, maliyet unsurlarının

önemi olmadığını deklare etmişti.

Sonuçta adamlar gördüğünü gibi yapı, altyapı, üstyapı unsurlarında gerekli dersi çıkardıkları gibi, Tsunami sonrasında da

gerekli dersleri almışlar gibi görünüyor.

• Bence burada depram jeoloji gibi bilgileri yüksek olan başta PergamoN hocamız ve Ilker Gunebakan hocamız bizlere çok güzel bilgiler veriyorlar. Ve bu yüzden çok teşekkür ediyorum sizlere. Aslında benim aklıma bir fikir geldi.

Site içinde sonuçta Atmosfer ile ne kadar uğraşıyorsak deprem ilede şu son zamanlarda bi okadarda uğraşıyoruz ve uğraşmaya devam edeceğiz,

Bence değerli iki hocamızın site içinde aynı yazar tahmincilerimizin olduğu gibi sizinde Jeoloji ile ilgili bir nasıl desem, yani sitede jeoloji hocaları olabilirsiniz bence, yönetim bu konuda ne der merak ediyorum. :)

Mesala konu açma yetkisi verilsin jeoloji bölümüne, örnek veriyorum ters faylanma nedir? Gibi bilgili yararlı yazılar yazbilirsiniz, bizde yazılar okuyarak bilgimizin üstüne bilgi katmaya çalışırız. Bizde öğrenmeye başalarız...

Yani yönetimden isteğim iki değerli hocamızın site içinde konu açma yetkisi gibi özeliklerinin verilmesi. Ve forum içi katkı olarak çok güzel olurdu bence...:)

Tabi ilk olarak siz iki değrli hocamız kabul ederseniz olur. Sonrada yönetim onaylarsa bence çok güzel bir çalışma olur...

Yönetimde olan adminlerim siz bu konuda ne düşünüyorsunuz;:)

Vintersaga  Silverhand  Samet  Narsil  Şaban Çilesiz ve diğer hocalar...

İyi günler...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Berkay34 Bu teklif daha öncede geldi ama kabul etmemiştim. Ekstra yetki değilde konu açılıp bilgiler orda toplanabilir burda kayboluyor yoksa ,gerekli metinleri ben şahsen hazırlayıp örnekleriyle birlikte (geçmiş deprem vb.) paylaşabilirim. Ilker Gunebakan hocam’da eklemeler yapabilir yada uzmanlık konusu olduğu inşaat mühendisliği hakkında (yapılar) bilgi verebilir.Eksta olarak gerçekleşen depremlerden sonra burdan hep birlikte değerlendiriyoruz zaten Narsil hocam dahil.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Berkay34 Bu teklif daha öncede geldi ama kabul etmemiştim. Ekstra yetki değilde konu açılıp bilgiler orda toplanabilir burda kayboluyor yoksa ,gerekli metinleri ben şahsen hazırlayıp örnekleriyle birlikte (geçmiş deprem vb.) yazarım.

Kesinlikle hocam zaten bende sizin ve Ilker Gunebakan hocamızın yazdığınız bu değerli bilgiler arada kaynamasın diye bunu söylemek istemiştim. Yani mesala size ait bir konu olsun oradan siz önemli bilgileri makale halinde yazarsınız.:) Hem benim gibi diğer bir çok üye var bunları öğrenmek isteyip bilgisinin üstüne bilgi katmak isteyen.:)

İyi günler...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• 2020.02.14 14:06:56 40.6998 27.1535 5.0 0.9
    Code
    2020.02.14 14:06:56  40.6998   27.1535        5.0      -.-  0.9  -.-   CENGELLI-SARKOY (TEKIRDAG)                        İlksel

KAF ın batı şarköy kısmında bir mikro deprem oldu orada ilk defa bir mikro deprem görüyorum

not : sıkıntılı bir durum olduğu için değil pek mikro depremi görülmeyen bir bölge olduğu için paylaştım.