Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Birşey soracağım. 3.5'lik bir depremin hissedilir dalgasının 100 km öteye kadar gelmesi normal midir? İleri geri gittim son depremlere bakınca gözlerime inanamadım :rolleyes:.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• PergamoN üstad ramazan hoca elazığ 6.8 depremle ilgili 10 saniye aralıklarla 2 deprem meydana gelmis dedi yanlis hatırlamıyorsam. 6.1 ve 6.5 dedi iki kirilma oluyor sanırım, ivmenin düşük olması buna bağlı olabilir mi ?

• Anladığım kadarıyla yanlışta anlamış olabilirim ; Önce doğu marmara kırılacak Yalova merkezli ,daha sonrasında ise Orta marmara çukuru yani İstanbul depremi diye beklenilen İstanbula büyük hasar verecek deprem gerçekleşecek diye anlıyorum

• PergamoN üstad ramazan hoca elazığ 6.8 depremle ilgili 10 saniye aralıklarla 2 deprem meydana gelmis dedi yanlis hatırlamıyorsam. 6.1 ve 6.5 dedi iki kirilma oluyor sanırım, ivmenin düşük olması buna bağlı olabilir mi ?

2 kırılma olsa açıklığa kavuşurdu çoktan sismografa yansımaması imkansız çözerlerdi onu Pik atımın olduğu yerde depremin net büyüklüğü 6.8-6.7Mw 6.5 dersen afad’ıda zan altında bırakırsın çünkü Mw (moment) büyüklüğünü paylaşmıssın direkt.

Gece atmıştım amerikan jeolojik kurumu (usgs) nin veriler bazında çıkarttığı modeller ortada çok kısa bir aralıkta nispeten büyük bir atım olurken özellikle güneybatıda segmentin büyük bölümünde kayma açığı dediğimiz atım azlığı var. Bunun nedenleri ne olabilir?

1- Fay 75-80km tek bir fay değil parçalı segmentlere ayrılmış. Ramazan hocada alt segmentlerden oluşuyor diyor.

2-1875 depremi aynı segment üzerinde olmuş hata yok ama çok kısa bir bölümü kırılmadan kalmış olabilir. (Bu ihtimal daha düşük) o kısa aralıkta atımın biraz daha fazla olması gerekirdi.

3-yabancı kaynaklarda hazar gölü değilde o segment sismik boşluk konumunda gözüküyordu zaten, türk araştırmacılar ramazan hoca dahil sismik boşluğu hazar gölü olarak almışlardı.O segment parçaları dahil sismik boşluk konumundadı ise diğer parçalarında veya fayın diğer kısmıda aynı atımı yapması beklenir normal olarak. Buda dün akşam şener hoca ve ramazan hocanın söyledikleri gibi 2.ci bir kırılmayı 6.8M>x>6.0M işaret eder (artçı değildir).

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Akhisar da hareketlilik çok gibi değil mi 3 un ustunde deprem üretmeye devam ediyor o bölge ve çevresi hakkında bir yorum alabilir miyim?

• 5.4 lük Manisa depreminin artçı aktivitesi bile Elazığ depreminin artçı aktivitesinden daha fazla. Orada bir şeyler ters gidiyor bence.

Ya ters gidiyor ya da ege bölgesindeki faylanma ve daf daki faylanmanin farklılığından?:/

• Anladığım kadarıyla yanlışta anlamış olabilirim ; Önce doğu marmara kırılacak Yalova merkezli ,daha sonrasında ise Orta marmara çukuru yani İstanbul depremi diye beklenilen İstanbula büyük hasar verecek deprem gerçekleşecek diye anlıyorum

Hocam yalova dan başlayarak marmaranın ortasına kadar uzanan doğu marmara fayı kırılırsa 7.6 civarında bir deprem üretecek bu deprem istanbulun tamamına hasar verecektir. bunun dışında 1766-1 ve 1766-2 segmentleri olmak üzere 2 birbirini izleyen fay var bunlarında tek tek kırılması 7 üzeri tekte kırılması yine 7.6-7.7 civarı bir deprem üretebilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam yalova dan başlayarak marmaranın ortasına kadar uzanan doğu marmara fayı kırılırsa 7.6 civarında bir deprem üretecek bu deprem istanbulun tamamına hasar verecektir. bunun dışında 1766-1 ve 1766-2 segmentleri olmak üzere 2 birbirini izleyen fay var bunlarında tek tek kırılması 7 üzeri tekte kırılması yine 7.6-7.7 civarı bir deprem üretebilir..

Desteğiniz için teşekkür ederim hocam

• kırılılacak olan yer hocaların dedıgıne gore,buyuk ıhtımalle, yalova silivri arasındakı fay tek parca kırılacak..maalesef yalovada istanbulda cok fazla etkılenecektir..tabi daha bir cok yer ama özellikle yalova ve istanbul

• 1 gunde kalmis olabilir 100 senede. Zaman araligi sacmaliktir bana gore. Fayin ne zaman kirilacagi bilinmiyorsa zaman araligi vermek dogru degil bence. 250 yillik veya 500 yillik sureler dolmus olabilir ama sureye gore hareket etmiyor. Elazigdaki gibi cani ne zaman isterse ozaman kirilacak.