Deprem Bildirim Konusu

 • Benim de biraz tuhafıma gitti artçılar beklediğimden daha az büyüklükte geliyor. Normalde 6.8 lik bir depremden sonra 6 civarında veya 6'ya yakın bir artçı gelmesini beklerdim neyse gelmesin de zaten böyle daha iyi, bir tane daha yıkıcı bir deprem olmasına gerek yok.

 • PergamoN buna göre diğer segmetlerdeki gerilimi arttırdı herhalde ben bunu anlayabildim oradan.

  Cevap veremedim sabah işim çıkmıştı. Aynen öyle kırmızı bölgeler pozitif (+ artan) stresi gösteriyor, Doğrultu atımlı faylar yapısı gereği odak çözümleri programa girilince komşu segmentlerde stres artışı gösterir .artçı veya bağımsız depremlerin dağılımı bu stresin hangi bölgelerde arttığına dair başrol oynuyor.

  Bu analizinde %100 geçerliliği yok bi takım fikirler edinmek için kullanır ama deprem biliminde önemli bir veridir.  Ramazan hoca'nın son açıklamaları şöyle;

  24 Ocak 2020 #Sivrice (#Elazığ) depreminden (Mw6.8) sonra 26 Ocak 2020, saat 19:00'a kadar M 1.0 ile M 5.1 aralığında olmak toplam 807 artçı #deprem oldu.

  -Deprem kırılma mekanizması açısından M 3.0 (124), özellikle M 4.0 ve üzeri (21) depremler önemlidir.

  -M 4.0 ve üzeri depremler yırtılmanın episantrdan kuzeydoğuya doğru 30-35 km'lik hat boyunca olduğunu

  -Buna karşın episantrdan güneybatıya doğru uzanan 35-40 km'lik hat boyunca önemli büyüklükte bir depremin olmadığına işaret etmektedir.

  -Episantrın kuzeydoğusunda uzanan 30-35 km'lik hat boyunca 3.0<M<4.0 arası 68; 3.0<M<4.0 arası 14 deprem olurken,

  -Episantrın güneybatısında uzanan 35 km'lik hattın güney ucunda 3.0<M<4.0 arası 35; 3.0<M<4.0 arası 5 deprem oldu.

  -3.0<M<5.1 aralığında olan artçı depremler 24 Ocak 2020 Sivrice (Elazığ) depreminde (Mw 6.8) episantrın kuzeydoğusu ve bir miktar güneybatısı olmak üzere 35-40 km uzunlukta bir parçanın kırıldığı;

  -Buna karşın episantrın güneybatısında uzanan 35-40 km uzunluktaki parça üzerinde 3.0<M<5.1 aralığında çok az ve önemli büyüklükte bir depremin olmaması,

  -Sivrice-Pütürge segmentinin Doğanyol-Pütürge arasında kalan yaklaşık 35-40 km uzunluktaki parçasında da 24 Ocak 2020 depremine benzer büyüklükte (6.0 < M < 6.8) bir depremin olma olasılığını düşündürmektedir.

  -Doğrultu atımlı faylar bir seri depremler ürettikleri için, büyük bir depremden sonrası 15 gün; birkaç ay çok önemlidir. Bu sadece şahsi bir görüşüm. Böyle olacak diye de bir kural yok.  Coulomb stress analizinide göz önünde bulundurursak Doğanyol/sincik veya pütürge/sincik arasındaki kesimin saha çalışmalarıyla (paleosismolojik) acil araştırılması lazım.  6.8M deki depremin ivme değerleri nispeten düşük ölçülmüş aslında yıkımın az olmasında zeminin başrol oynadığını söyleyebiliriz. ekstra olarak 0.29g ivme değeri betonarme binaları yıkmaması gerekirken yıkılan binaların olması yapı stoklarının tüm bölge olarak yeniden incelenmesini gerektirir. 6.8m Bingöl depreminde yatay atım mitarı 60cm ölçülmüştü bu depremin kaç acaba? Gölcük depreminde bu atım miktarı yer yer 4.5 metreye kadar çıkıyor farkı siz anlayın.


  25 Mart 2019 tarihindeki 4.5M malatya/hekimhan depreminden sonraki paylaştığım bir bilgi;


  Kandilli 4.7 vermiş malatya/hekimhan/yağca o bölgedeki hareketlilik canımı sıkmıyor değil denizlide daha büyüğü gelme ihtimali düşük ama malatyadan gelebilir kırılan bölgeler ovacık ile malatya fayının kesişim (çok önemli fay) yerinde oluyor tedbirli olmakta fayda var. o bölgenin zemin yapısıda çok kötü 6’lık bi hareket özellikle hekimhan civarında yıkım yapar Allah korusun diyelim. aletsel dönem (1900'den beri ) hekimhan,arguvan,yazıhan üçlüsü merkezli 6'lık bi deprem meydana gelmemiş en büyüğü 5.4 olarak göze çarpıyor ( 1 adet) büyük depremler Doğanşehir,çelikhan,sincik,pütürge,doğanyol çizgiselinde yoğunlaşmış bu bölgelerin zemini ise çok daha sağlam..

 • PergamoN Hocam Yanal Atım Faylar Mı Daha Tehlikeli Yoksa Bindirme Fayları Mı

  Yanal atımlı faylar daha tehlikeli kabul ediliyor ,ama bindirme faylarıda büyük depremler üretir. Yanal atımlı bir fayın üzerindeki bir yapı özellikle yüzey kırığı oluşan depremlerde ayakta kalması çok zor.


  Elazığ depremindede yüzey kırığı oluşmuş belli bölgelerde izlenebiliyor.