Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • cenk hocanin ivme haristasinda istanbulun en kotu yerleri z.burnu avcilar cekmece civari. Cinarciktada olsa golcuk devamida olsa 1509 depremide olsa 1766 depremide olsa en kotu yer bizim oralar.

• Bu gece çok enteresan ve ürkütücü bir rüya gördüm istanbul'dan memleketim tokata gidiyorum ve Ramazan bayramının birinci günü deprem oluyor yaklaşık 25 30 saniye büyüklüğü 8.2 olarak gördüm merkez üstü İstanbul ama tokat da bile bir çok bina yıkılıyordu İstanbul zaten yerle bir (Allah korusun) hala etkisindeyim psikolojim yerle bir oldu Rabbim bizleri korusun inşallah

• Geçen gün İstanbul'daki arkadaşlarla konuşuyoruz. Gümüşsuyunda aylık 7.000 TL kiralık eve geçmiş. Pişman olmuş depreme dayanıklılığı konusunda. Yahu arkadaş dedim, pişmanlığın İstanbulda yaşamak olmalı. O kiraya Bursada bahçeli villa tutarsın her sabah deniz otobüs ile işine daha önce varırsın...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• cenk hocanin ivme haristasinda istanbulun en kotu yerleri z.burnu avcilar cekmece civari. Cinarciktada olsa golcuk devamida olsa 1509 depremide olsa 1766 depremide olsa en kotu yer bizim oralar.

Maalesef hocam o bolgenin zemini kotu ve ozellijle yakinindaki 1766 segmentleri agir hasar biraktirabilir. Bana gore istanbulun deprem acisindan en cok kaybi o bolgede olacaktir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Maalesef hocam o bolgenin zemini kotu ve ozellijle yakinindaki 1766 segmentleri agir hasar biraktirabilir. Bana gore istanbulun deprem acisindan en cok kaybi o bolgede olacaktir..

Ivmeye gore agir hasar birakmayacak segment yokki. Sanirsinki fay hatti altimizdan geciyor.

• Programın tekrarına bakma fırsatım oldu da, Prof. Dr. Dan Peter Mckenzie bence güzel bir yaklaşımda bulunmuş.

Depremin hangi tarihte olacağını bilsek ne olacak, İstanbul'u tahliye etmek çok zor. Batı Anadolu'da kaosa yol açar dedi ve tek çözümün ısrarla sağlam yapı ve kuvvetli iletişim altyapısı olduğunu ifade etti.

Ayrı olarak: Kendisi uçtan uca tek seferde kırılmanın olacağını düşünüyor.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Programın tekrarına bakma fırsatım oldu da, Prof. Dr. Dan Peter Mckenzie bence güzel bir yaklaşımda bulunmuş.

Depremin hangi tarihte olacağını bilsek ne olacak, İstanbul'u tahliye etmek çok zor. Batı Anadolu'da kaosa yol açar dedi ve tek çözümün ısrarla sağlam yapı ve kuvvetli iletişim altyapısı olduğunu ifade etti.

Ayrı olarak: Kendisi uçtan uca tek seferde kırılmanın olacağını düşünüyor.

Prof. Mikdat Kadıoğlu' nun büyük bir kısmına katıldığım bir düşüncesi var.

der ki;

"bırakın fay hatlarını, yaşam üçgenlerini filan, depremde yıkılmayacak sağlam binalar yapın"

olay aslında bu. Bir yerden sonra, tahliye, pasif korunma tedbirleri filan her şey hikaye.

Prof. Dr. Dan Peter Mckenzie'nin dediği gibi, bir de kontrol edilemez kaoslara yol açarsınız.

Sağlam yapılar, üst ve alt yapılar üretmek bu işin çözümü.

Diğer tek - çok parça kırılma söylemine gelirsek,

Dün akşam bir örnek vermiştim. Bir teli bükmeye başlarsanız, bir süre sonra stres etkisi ile,

o tel artık beklenen tepkileri vermez. Malzeme, gerilim, yükleme açısı ve onlarca parametreye

bağlı olarak " kontrol dışı" efektler oluşturarak kopar.

Marmara fayları da bana kalırsa aynı durumda. Kırılma /lar çoklu mu olacak, tek parça mı, hiç bir modelleme,

buna doğru cevap veremez. Sadece kırılınca analiz edebiliriz.

• yeni yapinin tek parcaya dayanmasi bile kesin degil bence.

Hocam deprem yükleri yanal yüklerdir. Yani bir binaya alttan veya üstten değil, yan taraflardan bir yük / kuvvet uygulanacağı

varsayılarak hesap yapılır.

Geçmiş zaman verileri, güvenlik katsayıları gibi parametreler eklenerek bir yatay yük katsayısı belirlenir.

Ama bence durum şu ki, depremin nasıl oluşacağı, hangi fay/fayların kırılacağı, kırılma uzunlukları,

ve bir çok şey bilinmiyor. Sadece tahminler var. Bir kısmını akılcı bulurken, bir kısmını kabul etmeyebiliyoruz.

Sorun şu, bu bilinmezlik içinde deprem ivmesi / yerçekimi ivmesi yapının tasarımında kullanılan yatay yük

katsayısından büyük gerçekleşirse ne olur?

Bunun cevabı yok. (( asında var da telafuz etmek istemiyorum)

Bu durumda dediğiniz gibi, yeni yapılarında tepkilerini bilemeyiz. Tek yapacağımız şey ( bu bilinmezlik sürerse tabi)

depremin hesaplanan katsayılar dahilinde olması.

• Parasi olan muteahittlik yapti. Bina yapilirken kontrolunu saglayan firmalar ne derece ozen gosterdi bilinmez. Bence ev alirken yeni olmasindan ziyade universiteye basvurarak saglamligindan emin olunmali.

• gecenlerde izlemistim cok dikkatimi cekmisti. Turkiyede de gercekten istenildiginde saglam yapilarin yapilabileceginin kaniti bence. perde beton sistemiyle yapilmis 13 katli bir bina. 2 kere toplamda 300 kilo dinamitle patlatiliyor ve ayakta durmaya devam ediyor. roportajda matkapla delinebilecek yeri yok kompresorlu hiltilerle deliyoruz ama yinede uclar kiriliyor diyor. beton kalitesi muazzam demek. iste istanbulada boyle yapilar gerek bence.

• evrengurkan

Yok bence öyle değil :)

Ya projeleri bulamadılar, statik hesaplara ulaşamayıp patlayıcıları yerleştiremediler,

ya da konulacak noktalara eksik/fazla koydular.

Statik projesi, uygun ve yeterli patlayıcı ve iyi ekip ile yıkılmayacak sağlamlıkta (!) bina yoktur :)

Uygulama hatası, emin ol :)

• yinede perde beton teknigiyle uretilmis. zaten yikilmamasi degil esas dikkatimi ceken kompresorlu hilti ile delmekte gucluk cekiyoruz uclar kiriliyor demesi. 😂

• Deprem konusunda hislerine güvenen var mı ?

Mesela 4.6 dan sonra İstanbul’a 5.8 geleceğini hisseden oldu mu (şahsen hissetmiştim bunu ve yazmıştım da )

Kesinlikle hissetmedim Üstadım.

Zaten bu konularda inanılmaz yeteneksiz birisiyim. Hiç bir şeyi hissedemem.

Sadece eşimle, arkadaşlarla konuşurken marka, yer gibi şeyler söyleyince gezdiğim web sitelerinde

filan onlarla ilgili reklamlar çıkınca inanılmaz şaşırırdım, onda da google amca bizi dinlermiş, öğrenince

psişik yeteneğim yok oldu diye baya üzülmüştüm. Durumum budur :)