Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülsen Uçarkuş, "Şu an Adalar'ın güneyi, Silivri aktivitesinin olduğu Kumburgaz fay kolu, üzerinde bir süredir aktivite olmadığı için kırılmasını beklediğimiz fay parçasıdır. Bu kısımlar üzerine dikkatle eğiliyoruz ve beklediğimiz deprem bu kollar üzerinde olacak" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gun…lunda-bekliyoruz-41351372

• İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülsen Uçarkuş, "Şu an Adalar'ın güneyi, Silivri aktivitesinin olduğu Kumburgaz fay kolu, üzerinde bir süredir aktivite olmadığı için kırılmasını beklediğimiz fay parçasıdır. Bu kısımlar üzerine dikkatle eğiliyoruz ve beklediğimiz deprem bu kollar üzerinde olacak" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gun…lunda-bekliyoruz-41351372

Üstad, aslında Hoca bir olasılıktan bahsetmiş. Belki bu olasılık diğerlerinden daha yüksek orandadır.

Ama kesin konuşmamıştır, gazete TÜrkçe'den Türkçe'ye çeviri hatası (!) yapmıştır :D

• Hocam video da benim dikkatimi ceken bir sey oldu, bizler depremden once isik, ses gibi seyler duyup gorurken onlarda boyle seyler olmuyor mu? Ya da bunlar videodan mi belli olmiyor acaba?

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• Hocam onların en büyük avantajı fayın hemen üstünde olmamaları. Fay okyanusta olduğu için P dalgası ilk kıyıdaki sismograflara çarpıyor onlarda hemen JMA'ya bildiriyor. Muhtemelen bu sensörlerin yazılımı genlikler şiddetliyse insan müdahalesi olmadan gazı ve elektriği kesiyor. 7.1 Ridgecrest depreminde de keza deprem Los Angelesta olmadığından 49 saniye önceden haber alıyorlar.

bF0nDo.png

• Hocam video da benim dikkatimi ceken bir sey oldu, bizler depremden once isik, ses gibi seyler duyup gorurken onlarda boyle seyler olmuyor mu? Ya da bunlar videodan mi belli olmiyor acaba?

Yukarda Storm Chaser da yazmış. Japonya da olan depremlerin genel karakteristiği, okyanus dibinde hatta bazı durumlarda 300-400 km derinlikte

dalma - batma zonlarının jhareketi şeklinde olduğu için görülmüyor sanırım.

Yine dalma- batma zonlarının mekaniği esaslı da olabilir ama en büyük neden, deniz altı ve çok derinde olması.

• Storm Chaser

Tabi ki haklısın Hocam.

Netice de bizimkilerden farklı dinamikler söz konusu.

Ama video da ilgimi çeken konu, bizden ne kadar önce haber alırsa alsın, ortak yayın ve uyarı mekanizması oldu.

Türkiye'de düşünsene bunu, " deprem geliyor mu, azzzz sonraaa"

onun bile suyunu çıkarırız büyük olasılık ^^

• San andreas’ın bir başka kesiminde 4.8 deprem meydana gelmiş amerikalılar korkuyor özellikle sabahki depremin lokasyonu san francisco tehlike arz ediyor.

Hocam yanlış mı biliyorum hep derler san andreas fayı ile kaf benzerlik gösteriyor. Ne bakımdan benzerlik gösteriyor ki amerikan jeoloji uzmanları kafı takip ediyor? Böyle bir şey varsa bilginiz doğrultusunda yazabilir misiniz :)

San andreas fay hattı bu fotoğrafta ki gibi mi?

images?q=tbn%3AANd9GcSLbKQWKhwwuQJwUnzGBcQ-ThR1t1ycWyIUppoYvjHawkwA-REp

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

Einmal editiert, zuletzt von sura16 ()

• Hocam yanlış mı biliyorum hep derler san andreas fayı ile kaf benzerlik gösteriyor. Ne bakımdan benzerlik gösteriyor ki amerikan jeoloji uzmanları kafı takip ediyor? Böyle bir şey varsa bilginiz doğrultusunda yazabilir misiniz :)

Doğrultu atımlı fay olması ,toplam uzunluğu ,şekli benzerlik gösteriyor.Buna karşılık san andreas’ın kayma hızı daha yüksektir.

Çalışma sistemleri aynı kısaca.

San Andreas ve Kuzey Anadolu Fay zonları birçok yönleri ile birbirine benzerler. San Andreas Fayı gibi, Kuzey Anadolu Fayı da yeryüzünde ençok tanınan Jeolojik yapılardan biridir. Her ikisi de sag yönlü . doğrultu atımlı faylar- dır ve aynı zamanda transform fay niteliğindedirler. Yaşları (Miyosen sonları veya Pliyosen, 10-12 milyon yıl öncesi), boyları (1100 ile 1600 km) ve zon olarak genişlikleri (1/2 ile 10 km) birbirine çok yakındır. Yatay kayma hareketleri esas itibariyle sağ: yönlü olmakla beraber, her ikisinin de sol-yönlü olarak hareket eden kollan vardır (Garlock ve Doğu Anadolu Fayları gibi).

Ancak, her iki fay zonunun topoğrafik görünümleri ile en fazla atım değerleri birbirinden oldukça farklıdır: San Andreas Fayı boyunca oluşan en büyük atım, yaklaşık 300 km olduğu halde, Kuzey Anadolu'da bugüne dek saptanan en büyük atım değeri 85-90 km kadardır. Ayrıca, Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun fizyografik yapısı San Andreas Fay Sis- temine kıyasla daha özgül, daha tipiktir.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• PergamoN çok teşekkürler hocam peki san andreas fayı en son +6 üzeri ne zaman kırılmış? Enerji birikmiş mi? Maks kaçlık deprem bekleniyor bu konuda bir bilginiz var mı hocam?

Onu bilmiyorum ayrıntılı araştırmak lazım san francisco civarında büyük bir deprem bekleniyor diye biliyorum sadece, san andreasın bazı segmentleri 8’i geçen depremler üretebiliyor. Max 8.1 8.2 oluyor ama

Temmuz ayında gerçekleşen ridgecrest depremleri san andreas üzerinde değil san andreas’ı dik kesen makaslama zonu üzerinde oldu bölgede yoğun nüfus ve yerleşim yeri olmaması olası kayıpların önüne geçti. Birde 6.4m’lik depremden sonra 7.1’lik deprem göstere göstere geldi uyarısı ihtimal dahilinde yapılmıştı.

Bende nedenleriyle burda açıklamıştım o zaman yine açıklayım o depremler eşlenik faylanma depremleriydi 1. Deprem 6.4m lik hattın yanı sıra 7.1m’lik depreme neden olan fay uzantısında 6.4’ün artçıları hariç belirgin hareket başlamıştı nitekim 1 gün sonra fay komple kırılarak 7.1’lik deprem üretti.

d577b70860b75.png

Benzer bir durum silivri depreminde olurmu diye endişe ediyordum ama ana segment üzerinde o hareket gerçekleşmedi. Ana fayı dik kesen bu ikincil faylar tetikleyici rol oynuyor genelde

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Bizdeki ana fay ile birlesen yan faylarda,marmara denizi icinde ana deprem kadar deprem uretecek buyuklukte fay yok( 6.5 gibi hemen arkasinsa 7 civari deprem gibi) en azindan Cenk hocanin haritasinda gormedim. Bizdeki sorum 4 segmentin olmasi ve bunlarin tarihsel dongulerini tamamlamis olmalari..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN