Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Depremler 1939 yiliyla baslayan surecte dogu-bati yonlu fakat burada KAF uzerinde yada baglantili yan faylarinda dikkatle takibi lazim tipki 12 kasim duzce depremi gibi, kafz nin 2 ye bolundugu bolgelerde duzce ve dokurcun faylari vardi dokurcun fayi yanlis hatirlamiyorsam 1967 de enerjisini bosalttigi icin duzce depremi oldu yani kafz geride kirilmamis fay birakmadan hareket etmiyor diyebiliriz;)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Einmal editiert, zuletzt von Narsil ()

• Depremler 1939 yiliyla baslayan surecte dogu-bati yonlu fakat burada KAF uzerinde yada baglantili yan faylarinda dikkatle takibi lazim tipki 13 kasim duzce depremi gibi, kafz nin 2 ye bolundugu bolgelerde duzce ve dokurcun faylari vardi dokurcun fayi yanlsi hatirlamiyorsam 1967 de enerjisini bosalttigi icin duzce depremi oldu yani kafz geride kirilmamis fay birakmadan hareket etmiyor diyebiliriz;)

Arkayi kollayarak gidiyor sagolsun. Bu arada duzce depremi 12 kasimdi sanirim. Gunlerden Cumamiydi.

• yatsı ezanına yakın olmustu..cok uzun surmustu...merkezıne uzak oldugu ıcın bulundugm konumihıc ses yapmamıstı ama 17 agustosta hasr almayan evimiz.12 kasımda hafıf hasar almıstı..

• Arkayi kollayarak gidiyor sagolsun. Bu arada duzce depremi 12 kasimdi sanirim. Gunlerden Cumamiydi.

evet hocam mobilden yazınca hatalı yazmışım 12 kasım tabikide:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Arkadaşlar tekrardan kusura bakmayın, yanlışlıkla demişim gece 6 lık olmasın diye insanları boş yere korkutmaya çalışmışım, insan heyecanlanınca ne diyeceğini şaşıyor.

• yatsı ezanına yakın olmustu..cok uzun surmustu...merkezıne uzak oldugu ıcın bulundugm konumihıc ses yapmamıstı ama 17 agustosta hasr almayan evimiz.12 kasımda hafıf hasar almıstı..

19:01 idi atv haberde ali kirca deprem aninda haberlere baslamisti iyi hatirliyorum

• Benim çocukluk yıllarımda yani hatırlayamadığım kadar çocuk 3-4 yaşlarındayken bu da 90'lı yılların sonlarına tekabül ediyor Orta Karadeniz'de sık sık deprem oluyormuş insanlar kaç defa sokaklara dökülmüş o yıllara ait verilere ulaşabileceğimiz bir kaynak var mıdır?

Bölgede en son 2016 yazında deprem hissettim büyüklüğü 4 civarlarındaydı diye hatırlıyorum 90'lı yıllardan beri müthiş sessizlik var bu da korkutuyor beni açıkçası.

• Benim çocukluk yıllarımda yani hatırlayamadığım kadar çocuk 3-4 yaşlarındayken bu da 90'lı yılların sonlarına tekabül ediyor Orta Karadeniz'de sık sık deprem oluyormuş insanlar kaç defa sokaklara dökülmüş o yıllara ait verilere ulaşabileceğimiz bir kaynak var mıdır?

Bölgede en son 2016 yazında deprem hissettim büyüklüğü 4 civarlarındaydı diye hatırlıyorum 90'lı yıllardan beri müthiş sessizlik var bu da korkutuyor beni açıkçası.

ELPCYt.png

Bu bölge içerisinde 1990 yılından beri kaydedilen 4.5 üzeri depremler şöyle:

ELPyPQ.png

• Pergamon hocam, Kıyı Egede de Denizli hariç o zaten karasal da olmuştu, çok uzun zamandır 5 in üstünde deprem yaşanmıyor bir tek Seferihisar da olmuştu oda 4.8,baya enerji birikimi söz konusu olur mu ki, normalde senede birkaç kezde olsa 5 in üstünde deprem yaşanması lazım, Kıyı Ege burası.

• Senpai teşekkürler ama Batı Karadeniz ağırlıklı olmuş hafif kuzeydoğulusu varsa alabilir miyim doğuda Trabzon-Gümüşhane azıcıkta denize doğru :)

• https://www.researchgate.net/p…micity_and_GPS_slip_rates

Cenk Yaltırak ve Fatih Bulut hocanın Marmara depremleri için yaptıkları inceleme. İngilizce. Ben daha bakamadım sanırsam uluslararası makale. Okumak isteyenler olursa diye atıyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

Einmal editiert, zuletzt von sura16 ()

• Pergamon hocam, Kıyı Egede de Denizli hariç o zaten karasal da olmuştu, çok uzun zamandır 5 in üstünde deprem yaşanmıyor bir tek Seferihisar da olmuştu oda 4.8,baya enerji birikimi söz konusu olur mu ki, normalde senede birkaç kezde olsa 5 in üstünde deprem yaşanması lazım, Kıyı Ege burası.

Deprem enerji birikimleride öyle 1-2 senede olmaz zaten uzun yıllar gerekir. İlla 1 sene içerisinde +5 olucak diye bir kaide’de yok.

Enerji birikimlerini bilmek için bütün fayların paleosismolojik çalışmalar neticesinde araştırılması lazım karada çoğu fayın paleosismolojisi bilinmiyor.Hatta mta’da gördüğümüz faylar bulunan faylar bide gömülü dediğimiz yüzeyde iz bırakmayan (işaret) vermeyen faylarda mevcut,denizdekiler zaten bilinmiyor.

Kıyı ege için Olma ihtimali yüksek diyelim. +5 depremin karasaldaki ortalaması zaten 3,5-4 ay normalde

2019 +5 için ortalama üstünde gidiyor denebilir;

Acıpayam 5.7m

Ayvacık 5.2m

Bozkurt 6.0m

Sivrice 5.2m

Çerkeş 5.1m

Silivri açıkları 5.8m

Olmak üzere hatırladığım 6 deprem mevcut unuttuğum varsa ekleyin :)

• ELYA8b.png

ELY7hS.png

Paylaşılan makale tam anlamıyla kan donduruyor. Zaten Görselin üstünden altına doğru bakarsak 2018 verilerine göre 1766 segmentlerinde ve 1509 segmentinde muazzam enerji birikmiş. 1777-a ve 1766-b segmentlerinin aynı anda kırılması 7.2 , 1766-a ve 1509 segmentlerinin aynı anda kırılması 7.6 , üçünün birden kırılması ise 7.7'lik bir felaket meydana getirecek denmiş. Bir de bunların teker teker ufak aralıklarla 7 ölçeğine yakın depremlerle kırılması var ama bizim için iyi denebilecek bir senaryo yok gibi gözüküyor makaleye göre.. Asıl sıkıntı ise bu olaylardan birinin yakın gelecekte yaşanacak olması.