Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dün akşam Yalova merkezli olan depremi ,İzmitte çok net hissettim,çok kısa sürdü ama etkili vurdu ,99 depremine benzeyen yönleri oldu yaşadıklarımın,Kolonlardan ses geldi mesela ,evdeki diğer eşyalardanda, Silivri açıklarında olan deprem uzun sürmüştü ama böyle güm diye

ben sunu anladim. Gum diye vuran deprem kisa sureli oluyor. Yavas baslayip hizlanan depremin buyuklugu ve suresi daha fazla oluyor. 99 depremi istisna. Eger gum diye vurup hic durmuyorsa bilinki 99 benzsri deprem oluyor. Birde soyle bi sansimiz var. Deprem baslamadan once disaridan gurultu ugultu geliyorsa binadan cikisiniz kolaysa hemen cikin. Bilinki deprem olacak.

• Bizim büyük deprem beklediğimiz sadece istanbula adalar fayından biraz daha uzakta olan b segmenti (ve kumburgaz işe devamı) mi? Adalar fayının da kırılma riski yok mu ya da yakın zamanda beraber olma ihtimali daha düşük mü? Adalar fayı diyince daha çok ürküyorum, yakın olduğundanmıdır nedir..

Fayların sadexe kırılma zamanlarına bakarak mı şurada risk var deniyor? Fay üzerindeki araştırmalarda gaz çıkışı hariç gözlemlenip işte bu fayda risk var denen şey ne olmalı sizce? Bir sürü araştırmacı, prof var ama neredeyse sayıları kadar da teori var. Tamam fay hattı tamamen bilinmiyor da bu kadar mı bilinmemezlik var? Büyük deprem olma riski kadar nispeten daha ufak bir deprem ihtimali de var ve o zaman neden %50 denmiyor da neden birisi çıkıp net bir şekilde 7.6 derken diğeri 6.5 diyebiliyor bunun mantıklı bir açıklamasını arıyorum da. Fay sayısını mı yoksa sadece kendi yorumladıkları fay kapasitesini mi baz alıp bunu diyebiliyorlar? Niçin yorumlar bu kadar farklı? Biri doğru öteki yanlış olarak değil, neye göre bu kadar farklı söylüyor olabilirler diye sormak istiyorum..

Silivrideki depremden sonra insan ister istemez 4lük bir sarsıntının ardından birkaç gün içerisinde 5lik bir tane gelir mi ve birşeyleri tetikler mi diye endişe ediyor. En azından ben öyleyim.. Mantıksal ve bilimsel bir açıklaması olmasa da psikolojik olarak acaba dedirtiyor. Değil birkaç saat, birkaç gün diken üstünde olacağım galiba.

Tum hocalar silivri aciklarindaki bati marmara fayi icin hem fikir kirilirsa 7 - 7.4 arasi deprem uretir diyor cunku birtek orda gerekli arastirma yapilabildi ve kilitli oldugu aletsel olarak tespit edildi diyer faylar icin dibe dalinarak gozlemler yapildi kilitli olduklari gorsel olarak teyit edilsede aletsel olarak tespit edilemedi bunun icin malesef odenege ihtiyac var. Ama milyonlarca yillik bir dongude soz konusu oldugu icin diger faylarin kilitli olmama ihtimali cok dusuk. Adalar fayi ile ilgili olarak sadece tarihsel depremler incelenerek yikim haritalari cikarildi ve yerleri nezmn kirildiklari tespit edilmeye calisildi adalar fayinin 1894 de kirildigi cenk hocanin tarihsel deprem arastirmalari ile ongorulmekte. Marmara icin sismik kesitler nispeten olusturuldu ama kilitlenmenin bir fayda oldugunu tespit icin deniz dibine fayin karsilikli iki ucuna ultrasonik cihazlar yerlestirmek gerekiyor ve zaman icinde birbirinden uzaklasip uzaklasmadi tespit edilerek fayda enerji birikip birikmediginin teyit edilmesi lazim. Oyuzden her hoca kendi arastirmalari ve kendi tezleeri uzerinden konusuyor. Su an icin tam net bir bilgi edinmek noktasal olarak su kirildi sunda enerji birikiyor demek mumkun degil. hatta bircok fay harisati varki bu en trajik durum afadin haritasi farkli kandillinin farkli itu de her ekibin farkli dogal olarak hepsi farkli buyukluk ve tarihler veriyoru.

• Ege denizi baya bi hareketli ama ben bir deprem duymadım hissedilir bir hareket daha gelebilir bölgeden tetikte olalım!Biliyorum bir sayfa daha açılmış deprem doğa ilişkiyle ilgili ama buraya yazıyorum dün gece çok huzursuzdu İzmir.Martı ordusunun ağlayarak haykirislari,kopeklerin ulumalari ve değişik bir şekilde sıcak ve bogucu hava bilmiyorum ama Karaburun depreminin öncesinde de aynı şeyler vardi<X:/:whistling:

Einmal editiert, zuletzt von Mert_35 ()

• sorun yok arkadaslar..evet 15 gundur biraz fazla oldu ama,ciddi bir deprem kusagindayiz.4 3 2 lik depremlerin olmasi kadar normal bir sey olamaz.5.8 ve ardindan tvlerde bazi bilim adamlarinin kendimce telase aciklamalari,bizlerde hafif paranoya durumu yaratti..emin olun 15 gun sessiz kalsin,isin dogasi geregi onceligimiz baska konular olacaktir.bir de tavsiyem biraz beyninizi uzaklastirin deprem konusundan.yoksa durdugunuz yerde sallanma hissiyatina giriyoruz.

• Marmara Denizi’nin içerisi gerçekten çok karmaşık bir yapı ve bilinmezlerle dolu. Söz konusu yer hareketleri olunca yorum yapmak ve bazı şeyleri öngörebilmek çok zor hatta mümkün değil. Ama bir gerçek var ki Marmara’daki faylar genel olarak gergin hem de ciddi düzeyde gergin. Bu depremler bu gerginliğin bir ifadesidir aslında. Dolayısıyla Marmara Bölgesinde yaşayan insanlar olarak dikkatli olmamızda ve bilinçli hareket etmemizde fayda var her zaman. Ayrıca beklenen depremin basında ve bazı hocaların ağzında sürekli ‘Beklenen İstanbul Depremi’ olarak ifade edilmesi kanaatimce çok yüzeysel ve yanlış bir ifade kullanımı. Bu olası deprem beklenen İstanbul depremi değil ‘BEKLENEN MARMARA DENİZİ DEPREMİ’dir. Doğru ifade kullanımı çok önemli. Deprem İstanbul’da olmayacak Marmara Denizi içerisinde olacak belki lokasyon olarak İstanbul en fazla etkilenecek yer olabilir kabulümdür ancak bu depremden Kocaeli’de, Yalova’da, Bursa’da, Tekirdağ’da, Balıkesir’de bölgenin geneli kuvvetli olarak etkilenecek ve yıkım yaşayacaktır. Bir şeyin ifade ediliş şekli kurulan cümleler fazlasıyla önemlidir. Ama maalesef gerek basın gerek bazı konunun uzmanları Türkçeyi doğru kullanma ve izahat yeteneğine sahip değiller.

• Prof. Ahmet Ercan dün akşam ki deprem sonrası yaptığı değerlendirmede yine Marmara için 2045 tarihini vermiş. Hocaya saygı duyuyorum söylediklerine saygı duyuyorum ki duymamam zaten yakışıksız olur çünkü ben konunun uzmanı değilim. Ancak az çok bildiklerimle şunu sorgulama gereği duyuyorum. 2045’e kadar deprem olmayacağını nasıl bilebiliyorsunuz? Yaptığınız çalışmalar, araştırmalar neticesinde böyle bir kanaate ulaşmış olabilirsiniz eyvallah doğrudur ama nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Söyleyin biz de bilelim. Kaldı ki Marmara bu kadar gerginken, arka arkaya depremler olurken 2045’e kadar (26 yıl) boyunca büyük depremin gelmeyeceğini nasıl garanti edebiliyorsunuz? Belki dediğiniz olabilir hatta belki 2045 değil 2070’de de olabilir kimse bilemez ama bu kadar net ve uzak bir tarihi nasıl verebiliyorsunuz? Bu tarihi söylerken acaba içinizden hiç geçmiyor mu ya arkadaş taa 26 yıl sonrasından bahsediyorum ya öncesinde olursa diye (kaldı ki olma ihtimali çok yüksek) içinize bir kurt düşmüyor mu? Hani olursa mahçup olurum diye hiç düşünmeden 26 yılın garantisini nasıl verebiliyorsunuz?:/ Israrla tarih vermekte ki amaç nedir? Bu depremin bir kumandası var da 2045 geldiğinde düğmeye siz mi basıp da depremi yaratacaksınız diye sormak isterdim ve bu sorularımın tümünü Sevgili Hocaya sormak isterdim şahsen. Bunlar benim şahsi düşüncelerim ve eleştirilerimdir. Tekrar Ahmet Hocaya ve diğer tüm hocalara saygılar sunuyorum.

• Prof. Ahmet Ercan dün akşam ki deprem sonrası yaptığı değerlendirmede yine Marmara için 2045 tarihini vermiş. Hocaya saygı duyuyorum söylediklerine saygı duyuyorum ki duymamam zaten yakışıksız olur çünkü ben konunun uzmanı değilim. Ancak az çok bildiklerimle şunu sorgulama gereği duyuyorum. 2045’e kadar deprem olmayacağını nasıl bilebiliyorsunuz? Yaptığınız çalışmalar, araştırmalar neticesinde böyle bir kanaate ulaşmış olabilirsiniz eyvallah doğrudur ama nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Söyleyin biz de bilelim. Kaldı ki Marmara bu kadar gerginken, arka arkaya depremler olurken 2045’e kadar (26 yıl) boyunca büyük depremin gelmeyeceğini nasıl garanti edebiliyorsunuz? Belki dediğiniz olabilir hatta belki 2045 değil 2070’de de olabilir kimse bilemez ama bu kadar net ve uzak bir tarihi nasıl verebiliyorsunuz? Bu tarihi söylerken acaba içinizden hiç geçmiyor mu ya arkadaş taa 26 yıl sonrasından bahsediyorum ya öncesinde olursa diye (kaldı ki olma ihtimali çok yüksek) içinize bir kurt düşmüyor mu? Hani olursa mahçup olurum diye hiç düşünmeden 26 yılın garantisini nasıl verebiliyorsunuz?:/ Israrla tarih vermekte ki amaç nedir? Bu depremin bir kumandası var da 2045 geldiğinde düğmeye siz mi basıp da depremi yaratacaksınız diye sormak isterdim ve bu sorularımın tümünü Sevgili Hocaya sormak isterdim şahsen. Bunlar benim şahsi düşüncelerim ve eleştirilerimdir. Tekrar Ahmet Hocaya ve diğer tüm hocalara saygılar sunuyorum.

Malesef öyle herkes kendi tezini savunuyor ve doğru olduğunu idda ediyor. Kimin tezinin doğru olduğunu ise marmara denizi kendi belirleyecek.