Deprem Bildirim Konusu

• hocam ne olursa olsun,6.8 o sekilde olmaz..merkezinden uzakta bir yerdedir fikrimce.6.8 ike 5.8 arasinsa cook fark var.kiyase bile edilemez fikrimce.

Aslında onu söylemeye çalışıyorum Hocam.

Bizde olan depremler oralara göre nispeten yüzeysel orada ise çok derinlerde ve genelde karalara

mesafesi olan denizler de oluyor.

Kuvvet ve şiddet arasında ki ilişki :)

• İstanbul üniversitesinde okuyan bir arkadaş avcılar kampüsünde yapıların iyi durumda olmadığından bahsetmişti. Kimdi bulamadım ama cerrahpaşada diş hekimliği fakültesinin tahliye edilmesine karar verilmiş. 7 adet bina varmış fakülteye ait ve boşaltılacakmış.

Bu bina tahliyeleri ilk bakışta can sıkıcı görünüyor olsa da umut verici aslında. Kamu yapılarına bugüne kadar detaylı inceleme yapılmamış demek ki.. Açıklamada yazana göre deprem sebepli hasardan önce deniz kumu kullanıldığı vs yüzünden boşaltılıyormuş binalar.

Her şerde bir hayır varmış, bu deprem sonucunda da sonunda deprem bilinci oluşmaya başladı sanki şehrimizde? Kamu yapılarında başlayan ve sonrasında da tüm yapılara yayılan inceleme ve uygun yenilemeler olur inşallah bu işin sonu.

• İstanbul üniversitesinde okuyan bir arkadaş avcılar kampüsünde yapıların iyi durumda olmadığından bahsetmişti. Kimdi bulamadım ama cerrahpaşada diş hekimliği fakültesinin tahliye edilmesine karar verilmiş. 7 adet bina varmış fakülteye ait ve boşaltılacakmış.

Bu bina tahliyeleri ilk bakışta can sıkıcı görünüyor olsa da umut verici aslında. Kamu yapılarına bugüne kadar detaylı inceleme yapılmamış demek ki.. Açıklamada yazana göre deprem sebepli hasardan önce deniz kumu kullanıldığı vs yüzünden boşaltılıyormuş binalar.

Her şerde bir hayır varmış, bu deprem sonucunda da sonunda deprem bilinci oluşmaya başladı sanki şehrimizde? Kamu yapılarında başlayan ve sonrasında da tüm yapılara yayılan inceleme ve uygun yenilemeler olur inşallah bu işin sonu.

Kızım Çapa Tıp'da okuyor. Deprem sonrasında kaldığı evi ve okulu da görebilmek için İstanbul'daydım.

Buraları okuyan arkadaşlar bilir, bir konu hakkında yorum yaparken, işi siyasi boyutlarına taşımam.

Yazacaklarımı yine o şekilde okumanızı rica edeceğim.

İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkeleri bildiğiniz gibi oldukça eski yapılar.

1999 depreminden sonra buraları güçlendirildi diye hep konuşuldu. Ama kısaca izlenimlerimi anlatayım.

Bırakın güçlendirmeyi, tarihi dokuya sahip binalar restore bile edilmemiş. Bol bol sıva, badana filan var ama ...

Diş Fakültesi incelemeye gerek bile kalmadan, uzaktan baktığınızda bile, demir sorunlu, kolonları patlamış,

ben yıkılacağım mesajı veren yapılar. Kızım deprem sırasında Aziz Sancar anfisindeymiş, bina resmen rezonansa girmek

üzereymiş gibi bir tasvir yaptı: Her yer tavandan kopan sıva parçaları ile dolu.

Cerrahi binasında patlayan kolonlardan demirler açığa çıkmış ama yeni değil çünkü üzerlerinde ciddi korozyon var.

Yemekhne zaten kapalıydı ve kütüphane binası da acilen tahliye edilmişti.

Samimi olmak gerekirse, kızımla biraz tartıştık bile. İş çözümleninceye kadar kaydını dondur, okul değiştir bile dedim.

Durum o kadar kötüydü arkadaşlar.

Biz Çorlu Da oturup sık sık gelebiliyoruz, ya Doğudan gelen çocukların aileleri, Adanalı aileler, Trabzon'lu çocuklar

Ben çocuğumun o binalara girmesine asla izin veremem. Daha doğrusu gönlüm elvermez. İzin verrsem vicdanım beni öldürür.

düşünün buralarda belki yatan yüzlerce hasta, poliklini hizmeti alan binler, öğrenci, uzaman, hocalar var.

Hakikaten yazık günah.

Avcılar Veterinerlik kampüsü rezalet diyorlar ki gezen resimler korkunç.

Cerrahpaşa Hastane bölümü içler acısı halde.

Söyleyecek çok sözüm var ama söylemeyeceğim.

• Şili de 6.8 insanların sakinliği

Adamlar 1960 da 9.5 gibi Dünya Tarihinde Bilinen En Büyük Depremi Yaşamış Yetmemiş 2010 da 8.8 gibi Yine Muazzam Depremi Yaşamış yine yetmemiş 2015 de 8.4 gibi Büyük bir deprem yaşamışlar onlar alışık olmalılar 6.8 ve hatta 7 küsürlü depremler onlar için pekde önemli olmasa gerek 😊

• koskoca deprem bolgesine ait sadece 1 adet deprem ani goruntusu var 17 agustosun.bu da inanilmaz.o olanda deprem anindan onceki gebzedeki fabrikanin havlayan kopegi..

Kesinlikle haklısınız. O bölgede yüzlerce sanayi tesisi, benzinlik, güvenlikli site var.

Üstelik o dönem çalıştığım fabrika da gayet gelişmiş kamera sistemleri filan da vardı.

Yani bir yerler de görüntüler olduğuna eminim ama hiç biri ortada yok.

Çok ilginç gerçekten.

• yani ilker hocam inanilmaz bir sey.20 sene oncesinden bahsediyoruz sadece..tum isletmeler kamerayla doluydu..100 sene oncesinin bile goruntuletini izleyebiliyoruz ama yakladik 25 milyonun etkilendigi deprem anina ait bir tane goruntu yok..olmaz olamaz yani...

• yani ilker hocam inanilmaz bir sey.20 sene oncesinden bahsediyoruz sadece..tum isletmeler kamerayla doluydu..100 sene oncesinin bile goruntuletini izleyebiliyoruz ama yakladik 25 milyonun etkilendigi deprem anina ait bir tane goruntu yok..olmaz olamaz yani...

Yani hocam haklısınız ama şu belgesel bile o gün yaşananları çekilen acıları şu anda yaşatıyor bu belgeseli izledikten sonra psikolojim iyice bozuldu.

• İstanbul’daki yapıları konuşuyoruz ama 99 depreminde büyük hasar alan Değirmendere ve Gölcük teki binaları boyayıp sıvayıp millete kiraladılar sadece tehlike İstanbul da değil bu konuda.

• İstanbul’daki yapıları konuşuyoruz ama 99 depreminde büyük hasar alan Değirmendere ve Gölcük teki binaları boyayıp sıvayıp millete kiraladılar sadece tehlike İstanbul da değil bu konuda.

Çok doğru bir konuya dikkat çektiniz. Mesela Çorlu. Deprem merkezine uzak bir bölge olmasına rağmen çok sayıda bina az - orta hasar gördü.

Bir tanesi o zaman oturduğum sokakta olan bir bina. Üstelik altında da market var.

Çatlayan, patlayan kolonlar sıvandı, ilk etapta vurulan mühür kaldırıldı.

Şimdi bile içinde insanlar var.

İlk depremde yıkılacak. Ben kendi adıma çok uğraştım yıkılması için, bırakın yıkmayı oturma izni verdi birileri.

Neler var neler?

• O tur videolar psikoloji bozar. Benzer durumu yasarsanizda dayanma gucunuzu azaltir. Adil agasayarin cekimi bayagi meshurdur. Hatta kurtardigi kizla birbirlerini facebooktan takip ediyorlardi en son.

• Siyasi olarak dusunmeyin ama hangi parti olursa olsun, hangisi bu konudaki sorumlulugunu yerine getirmiyorsa olasi bir depremde Allah korusun can kaybi insallah olmaz ama olursa vebali goz yumanlarin boynuna olsun, goz gore gore insanlara öl demek ne kadar aci bir sey. YAZIK.