Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 24 yıl önce, 1 Ekim 1995 tarihinde 17:57’ de, Dinar’da (Afyon), 90 kişinin ölümüne ve 200'den fazla kişinin yaralanmasına yol açan Mw 6.1 büyüklüğünde bir deprem oldu.Depremde 4340 bina ağır, 3712 bina orta ve 6104 bina hafif derecede hasar gördü. Bu depremde 10 trilyon TL maddi hasar meydana geldi (Demirtaş vd.1996).

Depremde, 55-60 km uzunlukta KB-GD doğrultulu Dinar-Çivril fay hattının Dinar-Yapağılı köyü arasında kalan 10-15 km’lik bir kısmı yırtılmıştır. Kırık boyunca ortalama 20-50 cm düşey ve 5-10 cm arasında sağ yönlü doğrultu atımlar ölçülmüştür (Demirtaş vd.1996).

Dinar'ın 3 km kuzeyinde kırığın başlangıcı yakınında bir fay kazısı (trench) yapılmıştır. Kazı duvarlarında sadece 1995 Dinar depremi dışında, 1925 ve 1875 depremlerinin izleri saptanmamıştır (Demirtaş vd.1996).

1.10-12.12.1995 tarihleri arasında 1500’den fazla artçı deprem kaydedilmiştir. Depremin en büyük sismik şiddeti VIII (MSK) olarak belirlenmiştir. Dinar Meteoroloji istasyonunda K-G yönde 275.29 gal, D-B yönünde 294.01 gal ve düşey yönde ise 111.10 gal maksimum ivme değerleri elde edilmiştir. Kuvvetli yer hareketin süresi 25 saniye olarak belirlenmiştir (Demirtaş vd.1996).

--------------------------------------------------

6f871994f8a.png

• Arkadaşım bundan 7 sene önce yeni ev satın aldı,depremde eski evi hasar görmüştü,geçen hafta için meydana gelen deprem sonrası evinde çatlaklar meydana gelmiş ve Özel bir yapı denetim firmasını arayıp hasar tespit yaptırmış.Yapı denetim firmasının ön raporuna göre kolon ve kirişlerde meydana gelen çatlaklar malzeme eksikliğinden denmiş,bu arkadaş evini aldığı müteahhitti arıyor fakat ulaşamıyor ,henüz kredilerini ödüyor evin,ilgili belediyeye gidip ev yapılırken onay veren yapı denetim firmasına ulaşacak ve dava açacağım diyor,yani kardeşlerim ekonomik durumun olsa dahi,ev alıyosun ama böylesi olumsuzluklar meydana geliyor ,bence en büyük büyük olumsuzluk ise bizim gibi 25 yıllık binalarda oturup ekonomik sorunlardan ötürü çaresiz kalan insanların ücretli olduğu için hasar tespit yaptıramıyor olması

• 3 Şubat 2002 Sultandağı 6.3 lük deprem İstanbul dan hissedildiydi.

• deprem konusunda ne kadar hassas olduğumuzu yazılanlar ortaya koyuyor.uzmanlar işin bilgili insanları bas bas bağırıyor deprem olacak eninde sonunda olacak hazırlanmamız lazım diyorlar tamam deprem çantası dolapların sabitlenmesi mutlaka önemi var ama farkettiğim şu evim sağlammı hasarlımı zayıfmı neymiş etüt yaptıracaksın ve maliyetli bir iş günümüz ekonomik koşullara bakıldığında istanbul olarak % kaçlık kesim yaptıracak.

Önemli olan farkındalık yaratmak ne yapmamız lazım

BELEDİYELERİN HER YIL YAPTIĞI FESTİVAL KONSER AKTİVİTELERİNE HARCADIKLARI PARAYI İLÇELERİNDEKİ HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINA AKTARMALARI GEREKMEKTEDİR.

Bırakalım şarkıyı türküyü harekete geçelim veya geçirtelim.

• Arkadaşlar korkucak bişey yok artık artçışar kesildi

Code
    2019.10.01 16:56:25  40.7095   29.2658        7.1      -.-  1.7  -.-   YALOVA ACIKLARI (MARMARA DENIZI)                  İlksel

Kesilmedi hatta daha kötüsü Yalova açıkları hareketlendi. Kesilse de bu 1 dakika sonra büyük deprem olabilir gerçeğini değiştirmiyor maalesef ki çünkü ilk uyarıyı aldık. Ama tabi böyle de hayat geçmez korkma tedbirli ol gerisini Allah'a bırak yeterlidir.

2 Mal editiert, zuletzt von Soykan T. ()

• şöyle bir sorum olucak; Ilker Gunebakan  PergamoN marmara denizindeki 4.7 5.8 ve artçıları derinlik ortalaması 7 ile 12 km arası değişiyor, peki asıl olucak ana depremin derinliği de buna benzer mı olucak yoksa daha derin mi ? Ayrıca derinleştikçe açığa çıkan enerji daha mı yüksek olur yoksa fay 'ın karakteristik özelliği ile ilgili bu durum.

• Tekirdag sismogramina bir bakarmisiniz, ozellikle yeniciftlik 1H Dusey sismogrami sanki orada buyuk bir hareket olmus gibi mi yoksa ben mi yanlis anliyorum.

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• şöyle bir sorum olucak; Ilker Gunebakan  PergamoN marmara denizindeki 4.7 5.8 ve artçıları derinlik ortalaması 7 ile 12 km arası değişiyor, peki asıl olucak ana depremin derinliği de buna benzer mı olucak yoksa daha derin mi ? Ayrıca derinleştikçe açığa çıkan enerji daha mı yüksek olur yoksa fay 'ın karakteristik özelliği ile ilgili bu durum.

bana sorulmamış ama yinede cevap vereyim, KAFZ 8-20 km aralığında bir fay dolayısıyla bu aralıkta olacaktır diye düşünüyorum. Derinlik arttıkça hissedilen azalır, doğrultu atımlı fayları yıkıcı ve etkili yapan yüzeye yakın olma özellikleridir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Olan depremler tek bir depremin artçısı değil birden fazla fay kırılmış. Bir kaç fayın artçısı

Ana segment’in odak çözümüde 10-15km arası birşey olacak.

Derinlik çıkan enerjinin üzerinde etkili ama 3-5km’ler çokta etkilemez büyük farklar olması lazım