Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vehbi

Hava_Forum

Merhaba;

Akşam yazdığım ve kontrol - kentsel dönüşüm konusuna yanlış hatırladığım bir konuda

ekleme yapmak istiyorum.

Bugün öğrendim konuyu, sizlere yanlış bilgi verdiğim için de özür dilerim.

Konu şu;

Yapılar da kontrol işinin belediyeler tarafından yapıldığını ve cüzi bir ücreti olduğunu ya da olmadığını

söylemiştim. Fakat bu 1999 depreminden sonrki süreçte yapılmış.

Daha sonra imar kanun ve yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile Belediyeler değil,

lisanslı firmalar gibi özel kurumlar yetkilendirilmiş.

Şu an İstanbul da bazı belediyelerin bu hizmeti vermeye devam ettikleri söyleniyor ama hangileri bilmiyorum.

En basitinden benim şehrimde böyle bir uygulama yokmuş.

Sizlere bu konuda verdiğim yanlış bilgi için tekrar özür diliyorum.

iyi günler, selamlar

• Belkide artçıların ömrü bitti o yüzden bu suskunluk bilemeyiz ki

Bir bilgi vereyim bu konuda.

Artçıların ömrü bitti diye bir şey yok. Ana deprem sonrasında kırığın oluştuğu tabakalar yeni yerlerine oturuncaya dek, buı artçı

dediğimiz yerleştirme depremleri olacaktır. ( kolay anlaşılsın diye böyle yazdım, literatürde böyle tanımlar yok tabi:))

Ana depremden bazen bir yıl sonra bile artçılar olabiliyor.

Kesilme en azından şu aşama için geçerli değil. Ama büyüklük ve sıklığın azalması beklenen bir efekt.

Ama aatlik olarak da artçı takibi yapmanın mantığı yok.

Rahat olun arkadaşlar :)

selamlarımla

• Sismogram'da gerginlik olması deprem olacağı anlama gelmez. Bazen bir kamyon geçiyor veya bir çalışma oluyor sistem bölgesinde bunu hareketlilik olarak sayıyor. Geçen sene bir arkadaş mudanya istasyonu paylaştı çok yüksek değerler vardı sanki büyük deprem olacak gibi hatta ilker hocaya sormuştum . Sonuç o gün veya sonra mudanya 'da deprem olmadı. Sizi yanıltabilir her zaman panik iyi değildir.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Arkadaşlar;

Sismograflar, İTÜ kayaç gerginlik izleme projesi gibi konular için arka taraflarda

yazıştım ama, unutulmasına ihtimaline karşılık tekrar bir hatırlatma yapayım.

- Kayaç Gerginlik İzleme Projesi

Yanılmıyorsam projenin koordinsyonu Dr. Berk Üstündağ adlı bir akademisyen tarafından yapılıyor ve çok anlamlı

sonuçlar da elde edilebiliyordu. Fakat uzun bir dönemden beri sebebini bimediğim bir şekilde

WEB sitesi çalışmasına rağmen, anlamlı sonuçlar görülmemeye başlandı. Ben hatta 2-3 yıldan beri takibi bıraktım.

Bu tür sistemler devamlı kontrol, kalibrasyon, veri analizi ve yorum gerektiren sistemler. Bir yerde bunlar olmadığında

anlamsız verilerle karşılaşabiliyorsunuz. sura16 arkadaşımızın yazdığı gibi, cihazların olduğu bölge ve yakınlarında

inşaat, hafriyat, sondaj vs. gibi çalışmalar olursa, veriler şaşabiliyor.

o bakımdan proje yönetiminden bilgi gelmedikçe, verilere bakıp analizler yapmamak gerekli bence.

- Sismograflar

Yukarıda yazdığım sebepler bunlar içinde aynen geçerli. Sismografların, örneğin kalibrasyon bilgilerne ulaşabiliyor muyuz?

Ya da orada gördüğümüz "sarsıntılar" hakikaten tektonik hareketler mi çok fazla bilgimiz yok.

Tabi bakmayın, görmeyin demek ve bunda ısrar etmek ne görevim ne de haddim.

Sadece anlamlı bilgilere ulaşamayabilirsiniz diye bir uyarı yapmak istedim.

Selamlarımla

• Teşekkürler hocam değerli bilgileriniz ile bizleri bilgilendirdiğiniz için :)

• Hocam adama tapanlar var ya şaka gibi :) Sallamasyoncu bir adam için yıllarını vermiş jeoloji mühendisini linçliyorlar. Adam yazmış bide bana laf yetiştirceğinize bugün güneş ışınlarının tahminlerden fazla bir biçimde neden ısı verdiğini tartışın bence bilim kurulumuzu toplantıya çağırarak. Birde kendini allah tarafından büyük depremi önceden söylemesi için, o gün için var olduğunu söylüyor. İyice kafayı yemiş. Suç bunu takip eden ve yücelten 40.000 kişide.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞