Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 99 depreminde izmit devlet hastanesinin önü üst üste bindirilmiş cesetler vardı gözlerimle gördüm,ellerini ayaklarını kaybeden insanları gördüm,feryat eden insanlar,çenesuyu semtinde buz pateni vardı,zaman zaman kaymaya giderdik,orası kapatılıp cesetler oraya getirildi,çok ama çok zor günlerdi uzun süre psikolojik destek gördüm tedavi oldum,Rabbim yaşatmasın tekrarını ve en ufak sarsıntıda o anlar geliyor gözümü önüne,son birkaç gündür geceleri uyuyamıyorum böyle devam ederse tekrar doktora başvurcam

• Bilgili her üyemize sormak isterim; sağlam yapılmış bir binanın yıl ömrü var mıdır? Örneğin standartlara uygun bir binanın 35 yaşında olması problem teşkil eder mi?

Bir çok değişkeni olan bir soru.

Ama her değişkenin ideal olduğu bir çevrede, betonarme bir binanın ekonomik ömrü 50 - 70 yıl arası olmakta.

Ama mesela deniz kıyısında azalır, deprem atlatır azalır, hesaba dahil olmayan arka arkaya 3 tane kasırga çıkar azalır,

metrekareye 400 kg. statik yükle hesap yaparsın, 600 kilo konar azalır gibi.

• 99 depreminde izmit devlet hastanesinin önü üst üste bindirilmiş cesetler vardı gözlerimle gördüm,ellerini ayaklarını kaybeden insanları gördüm,feryat eden insanlar,çenesuyu semtinde buz pateni vardı,zaman zaman kaymaya giderdik,orası kapatılıp cesetler oraya getirildi,çok ama çok zor günlerdi uzun süre psikolojik destek gördüm tedavi oldum,Rabbim yaşatmasın tekrarını ve en ufak sarsıntıda o anlar geliyor gözümü önüne,son birkaç gündür geceleri uyuyamıyorum böyle devam ederse tekrar doktora başvurcam

Hocam TSSB tedavisi için EMDR psikoterapi yöntemini duydum. Eğer ataklar tedaviye rağmen devam ediyorsa deneyin derim.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Narsil Abi sağol, anlaşılan standartlara uygun bir yapı 50 yılı rahatlıkla devirir gibi.

elbette zemin etüdü yapılmış, deprem standartlarına uygun yapılmış bir binanın ömrü fena değil, ama demirinden çalan maliyeti az olsun diye adi mal kullanan, uygun standartların hiçbirini tutturmayan binalar çok yaşamazlar heleki bizim gibi 1. derecede deprem böglesinde konumlanmış bir ev ise..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Deprem sırasında iletişimle ilgili yaşanan sıkıntıya da değinerek çalışmalar yapıldığını belirten Oktay, "İletişimle ilgili bir toplantımızın olacağını GSM operatörleriyle olacağını söylemiştik. Orada bazı kararlar aldık. Biz şunu gördük, normal zamanda herhangi bir zamanda 20 milyon, kişinin birbirini aradığı bir hatta, deprem olduğu andan sonra yaklaşık 1 60 milyona çıkıyor. Teknik sebeplerle bunu bize detaylı olarak anlattılar, hattın çöktüğünü ifade ettiler. Biz tekrar bunu yaşamamak adına ne tür tedbirler alabiliriz diye baktığımızda şu kararları aldık. Mevcutta olan 3 operatörümüzün, toplam kapasitesi 1 18 milyon kişi. Bunu 175 milyona çıkarılmasını ilgili operatörler arasında paylaşımlarını yaptık. 6 ay sürede bu kapasiteye ulaşacaklar" dedi.

Kaynak:NTV

Yapılan güzel bir gelişme tabi ama 5.8 deprem yaşamamız gerekmiyordu bunların yapılması için her an hazir olmalıydık...yinede sevindirici bir habar umarım gerekli önlemler ciddi bir şekilde alınır.

• Bilgili her üyemize sormak isterim; sağlam yapılmış bir binanın yıl ömrü var mıdır? Örneğin standartlara uygun bir binanın 35 yaşında olması problem teşkil eder mi?

Yaltırak yanlış hatırlamıyorsam 40 yıllık binada yaşadığını ve binanın sismik dalgayla uyumundan bahsetmişti...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Derincede özellikle harmantarla öğretmenler çınarlı yörükler semtlerine akın etmiştik ,çünkü o semtlerde yeşil alan çoktu ,ben çok severim o semtleri sakin ve şehirlerden uzak ,Yenikent sopalı ise tam bi bomba ,çok sayıda ağır hasarlı evlerde insanlar çaresizlikten ötürü yaşadıkları söylenir ,aynı benim gibi

İyice azaldı yeşil alanlar. Ozamanlar fazlaydı yenikent bölgesindede vardı işte depremden sonra askeriyenin kurdugu cadırların yerine barışkent felan yapıldı iyice yeşillik alan gitti. Harmantarlada akrabalarım oturur oralardada azaldı yeşil alan. Ama diğeryerlerde mevcuttur. Her boşyere ev yapma çabaları sonucu böyle oluyor yaptıklarıda kumundan çimentodan çalınarak tasarruf ile yapılan binalar sonra neden yıkılıyor... 1tane iyi hatırlarım depremden 1-2 ay önce harmantarlada amcamların oturdugu evin oraya çok yakın yeni yapılan 5 katlı ev çökmüştü amcam evin yıkılışını görürken 2. kattan aşşağı atlayarak ayagını kırmıştı korkudan hatta anlatırdı.

• Deprem sırasında iletişimle ilgili yaşanan sıkıntıya da değinerek çalışmalar yapıldığını belirten Oktay, "İletişimle ilgili bir toplantımızın olacağını GSM operatörleriyle olacağını söylemiştik. Orada bazı kararlar aldık. Biz şunu gördük, normal zamanda herhangi bir zamanda 20 milyon, kişinin birbirini aradığı bir hatta, deprem olduğu andan sonra yaklaşık 1 60 milyona çıkıyor. Teknik sebeplerle bunu bize detaylı olarak anlattılar, hattın çöktüğünü ifade ettiler. Biz tekrar bunu yaşamamak adına ne tür tedbirler alabiliriz diye baktığımızda şu kararları aldık. Mevcutta olan 3 operatörümüzün, toplam kapasitesi 1 18 milyon kişi. Bunu 175 milyona çıkarılmasını ilgili operatörler arasında paylaşımlarını yaptık. 6 ay sürede bu kapasiteye ulaşacaklar" dedi.

Kaynak:NTV

Yapılan güzel bir gelişme tabi ama 5.8 deprem yaşamamız gerekmiyordu bunların yapılması için her an hazir olmalıydık...yinede sevindirici bir habar umarım gerekli önlemler ciddi bir şekilde alınır.

20 yıl önce neredeydiniz diye jet hızıyla bir soru sormak isterim GSM operatörlerine !

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• DASK poliçe yaptıranların sayısı son üç dört günde yüzde 18 artmış

Yalova zirvede , İstanbul’da oran yüzde 63 beklediğimden iyi

Türkiye Ortalaması yüzde 53

Bu oran yüzde 65’leri bulur yıl sonuna

• Ben aslında binamın durumunu öğrenmek isterdim . 13 yıllık bina hiç deprem yaşamadı bu 5.8 hariç ama bilemiyorum . Binamız çapraz bir bina bu arada yapısı tuhaf

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Einmal editiert, zuletzt von The Long Dark ()

Bende 50 yıl olarak biliyorum öyle deniyor ama sağlam bi deprem gördüyse dahada düşer mantıken.

• Konuya birçoğumuzdan daha hakim olan hocalarımıza bir soru sormak istiyorum

Eğer Marmara’da 7 civarında bir deprem olacaksa , nasıl bir deprem bunu engeller, zayıflatır yada öteler

Daha doğrusu böyle bir olasılık var mı?

Nasıl bir mucizevi yer hareketi bize ilaç gibi gelir ?

• Bizim bina 22-23 yıllık 99 depreminden sonra hasar aldımı acaba bilmiyorum.Dün dışına baktım çatlak vs birşey gözükmüyordu.

Mutlaka uzman değerlendirmesi gerekse de, basit bir kaç yöntem uygulayabilirsiniz. Ama tabi bu yöntemler kesin değil.

Şüpheniz varsa uzman kontrolü mutlaka yaptırıh.

Ufak kontroller;

Evde cam çerçevelerini kontrol edin. eskiden rahat açılıp kapanan çerçeveler zorlanoyor mu?

özellikle kapı pervazlarında deprem sonrası açıklıklar ol8ştu mu?

Evin bodrumunda kolon ve kirişlerde çatlak var mı? ( kesinlikle sıva çatlağı deyip geçmeyin, detaylı inceletin,)

gibi