Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence kendide bilmiyor ne dediğini :)

İznik,mudanya hattına kaf hattı demiş marmara denizi içindeki faylara kaf’ın devamı değil demiş.

1-marmara denizi içindeki fayın birden fazla segment’den oluştuğuna dair uzmanlar hemfikir

2-sen bu segmenti kaf’dan ayırırsan kuzey anadolu fayı diye bir fay adlandırılmasına gerek yok zaten birden çok segment içeriyor yerel faylar gibi gerede fayı ,niksar fayı vb. olarak adlandırılsın

482a02892ef9.png

3-Kaf’ın güney kolu (gemlik,mudanya,iznik) kayma hızı çok daha düşük kuzey kolda depremler (misal) 500 yılda bir tekrarlıyorsa bu güney kolda 1000 yıl gibi bir süreye denk geliyor

4- kaf hattı’nın devamı olmasa mürefte(şarköy) dahil ege denizi içine uzanan hattın (saroz) o derece çizgisellik sunması imkansız.

5- gölcük,düzce depremleri kaf’da oldu deyip deniz içindeki segmenti kaf’dan ayırırsan kendi söylediklerinde çelişmiş olursun senin dediğine göre bu segmentlerde kaf hattında değil o zaman mudurnu kuzeyi gevye güneyinden izniğe bağlanıyorsa (kaf)

6-bu söylediklerim güney kolda risk yok gibi algılanmasın güney koldada tarihsel yıkıcı depremler mevcut özellikle kuş gölü civarındaki depremsellikde bilinmemezlikler var.

7- orta marmara fayı depremsiz kayma segmenti değildir adlı makale;

http://www.bandirmamanset.com/…azarlarDetay.aspx?id=4795

8-marmaraereğlisi açıklarındaki microdepremleri kandilli’nin sismograflarımı görmüyor? Yoksa siteye mi düşmüyor emsc’de 3-4 adet deprem mevcut

Edit: afad’da eklemiş

9f2b5e252410cf20.png

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Ben artık yazılı basında önemli konulardaki röportajları dikkate almıyorum.:Röportajı yapanın anladığı ya da reyting kaygısı söylenenleri çarpık duruma getirebiliyor.Deprem süresi örneğini yakın zamanda gördük...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• golcuk ve duzce depremlerinde kac km fay kirildi ?

düzce depreminde kırılan fayın uzunluğu 43 km hocam, 17 ağustosta kırılan fayın uzunluğu ise 150 km civarlarında

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• düzce depreminde kırılan fayın uzunluğu 43 km hocam, 17 ağustosta kırılan fayın uzunluğu ise 150 km civarlarında

43 km ye 7.2 150 km ye 7.4 demekki fay kisa olsada siddeti yuksek olabiliyor. Adalarin onunden gecen kirilmayan fay kac km ?

• 43 km ye 7.2 150 km ye 7.4 demekki fay kisa olsada siddeti yuksek olabiliyor. Adalarin onunden gecen kirilmayan fay kac km ?

hocam fayda biriken enerji vs etkili bu konuda, ayrıca 7.2 ile 7.4 arasında sağlam enerji farkı var. 7.4 te depremin süreside uzundu 12 kasım düzce depremi daha kısa sürdü..

Çınarcık çukurundan başlayıp adaların güneyincen geçerek orta marmarayı boydan boya kat eden fayın uzunluğu yaklaşık 150-180 km civarında, Ganos fayını bu hattın dışında tutuyorum

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bursa memleketim. Bandırma’da da üniversite okuyorum. Her iki yerde de ciddi deprem çekincesi söz konusu. Zaten kapıdağ yarımadası kaf’ın kesiştiği nokta. Bandırma’nın hemen güneyi Manyas bölgesi ürettiği depremlerle bilinen bir yer. En son 7.2 üretti galiba. Yani hem Bursa hem Balıkesir-Bandırma açısından endişe duyuyorum.

• hocam fayda biriken enerji vs etkili bu konuda, ayrıca 7.2 ile 7.4 arasında sağlam enerji farkı var. 7.4 te depremin süreside uzundu 12 kasım düzce depremi daha kısa sürdü..

Çınarcık çukurundan başlayıp adaların güneyincen geçerek orta marmarayı boydan boya kat eden fayın uzunluğu yaklaşık 150-180 km civarında, Ganos fayını bu hattın dışında tutuyorum

Bir kerede kirilirsa 7.6 falan normal ozaman

• Bir kerede kirilirsa 7.6 falan normal ozaman

aynen öyle hocam 7.5-7.6 arası olabilir, ancak uzmanlar bu fayın tekte değil 2 yada 3 parçalı kırılabileceğinide dikkate alıyor o zamanda büyüklüğü 7.0-7.2 lik 2 veya 3 depreme tekabül ediyor. Burada önemli olan tıpkı 17 ağustos depremindeki gibi gölcük-çınarcık çukuru kırılırken bu enerjiyle düzceye doğru olan arifiye kadar olan kısmınında kırılması gibi. Deprem belkide çınarcık çukurundan başlayarak orta marmaraya kadar gelecek yaklaşık 45-50 km bu enerjiyle orta marmara tetiklenirse büyüklüğü 7.5 e ulaşır, yok tetiklemezse işte o zaman uzmanların dediği olabilir stres tamamiyle orta marmara hattına iletilir ve bir süre sonrada o kırılır. Ama bunlar hep bilinmeyenli denklemler, bilmemiz gereken her halukarda 7 ve üzeri bir depremle karşılaşacağımızdır. Büyüklük ne kadar artarsa depremin süreside artacak şiddetide, buda yıkımın daha büyük olması demektir. Ayrıca böyle bir depremde sadece istanbul etkilenmez işin içine tekirdağ izmit bursa ve balıkesirde girer..

• Şu anki durumda bile 7lik bir deprem yıkım olur.Çoğu göç nüfus altı bataklık denizin doldurulması gibi yerleşkelerde yaşamaktadır.Deprem olmadan patlayan kolonları izliyoruz tvlerde.99 sonrasın aman yıkılmasın diye sağlam raporu verilen binlerce ev var.Ülkede insan hayatının önemi yok sadece rakamsal bakılıyor.100.000 kişi ölse ne olur 500.000 kişi ölse sakat kalanları saymıyorum bile."The day after" sonrası için konuşulan birşey fazla yok.Ekonominin %70 bu yazılan şehirlerde.Ölenlere ağıtlar yakacağız ama kalanlar nasıl hayatını idame ettirecek? Sorular sorular...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Değerli arkadaşlar, şahsen ben İstanbul depreminde yıkımdan daha çok alt yapıdan korkuyorum çünkü, bina yıkımları ilaha ki olacaktır 7 üstü bir depremde inşallah o yıkımlarda kimse can vermez ama dikkat çekmek istediğim konu şu;

Şimdi düşünün, İstanbul'da 16 milyon kişi olarak yaşıyoruz ve bu insanların tuvalet, banyo gibi bütün ihtiyaçları kanalizasyonlarda toplanıyor ve 7 üstü bir depremde bu alt yapıda çökecektir çok büyük ihtimalle. İşte o zaman İstanbul'da 1 saniye bile durmamamız lazım neden, çünkü alt yapı çöktüğü an itibari ile hastalıklardan tutun virüslere her şey gün yüzüne çıkar ve bu olacak olaylarda şahsen ev yıkımlarından daha çok kişi hayatını kaybeder daha çok acı çekerek. Yani benim demek istediğim şey İstanbul'da olacak büyük bir depremin ardından hemen İstanbul'u arkanıza bakmadan terk edin yoksa virüsler ve hastalıklar nedeniyle, uzun bir süreç içinde çok ağır ölümlere neden olabilir. Bu benim şahsi görüşümdür.

İnşallah Allah bize bu gibi durumları yaşatmaz diyelim.

Hayırlısı olsun.

Sağlıcakla kalın.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk