Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben olursada Edremit, Ayvacık hattında bekliyorum, buradaki fayda çok hareketli. +İnternetimde çok yavaş bu sıralar biriken enerjiden olması lazım diye düşünüyorum.

Benim ki bir beklenti değil uyarı.Olur yada olmaz bilmemiz mümkün değil bursa karasalındaki son hissedilir deprem 4.5m Bursa/mustafakemalpaşa merkezli 2015 yılında gerçekleşti. +4’lük bir hareketin gemlik,mudanya,karacabey hattından gelme ihtimali çok yüksek +4’lük deprem için yeterli süre geçti.

İnternet hızını depremle bağdaştırmak doğru değil bir çok nedeni olabilir. Ayrıyetten Ben depremle en ufak bağlantısı olduğu düşünmüyorum.Buna bulutlar ve el,kol,bacak,baş ağrısı dahil :)

Ayvacık,edremit körfezi beklentine yorumum ise 4-5 arası bir hareketse elbette mümkün ,aktif bölgeler ve zaman zaman hissedilir deprem üretiyorlar sürpriz olmaz.

• Murat4510

merhaba;

Deprem olayından bağımsız olarak. enerji kısmına değınmek ıstıyorum.

Cok basitçe , mesela 3 büyüklüğündeki bir depremden.çıkan enerji,

Hıroşima'ya atılan bombanın bazen 50 katı bile olabiliyor.

Ya da 1999 Golcük depremi esnasındakı enerji, Türkiye'nin elektrik ihtiyacını bir yıl karşılayabilecek bir enerji.

Şimdı bir anda ortaya çıkabilecek bir enerjiyı sadece insanlar değil, nerdeyse tüm dünya üzerindeki radyo alıcıları,

digital teleskoplar, GPS sistemlerı, uydular her şey ,hatta savunma sistemleri farketmeliydi.

Onun için bu enerji olayının tamamen psikolojik bir etki olduğuna inanıyorum.

Facebook veya diğer sosyal medyanın yavaşlaşması ıse, global ama yerel destekli bir network'un yavaşlaması,

bir enerji olayından çok, serverlerin yoğun olması, hükümetlerin ülke çıkışlarını yavaşlatması gibı etkenlerle

gerçekleşiyor olabilır.

Çok derin düşünmeyin. ;)

• 1-Belirli sınırlar içinde, yer, büyüklük, ZAMAN, vererek, Deprem kestirimi yapmak söz konusu bile değilken,maalesef yazılı ve görsel basında, sosyal ağ ortamında sözde kestirim yapmaya çalışan meslektaş ve dışında kişiler var.

2-Ancak bu kestirimler ya da daha doğrusu tahminciler hep deprem olduktan sonra ortaya çıkarlar. İlgili kurum da sessiz kalınca, bu tür tahminciler boy göstermeye çalışırlar. BÖLGE vererek deprem bekliyorum demek, "DEPREM KESTİRİMİ" değildir.

3-Deprem olduktan sonra "ben demiştim" demek deprem kestirimi olarak kabul görmez. Evet her deprem öncesi kabukta haberci belirtiler ve anomaliler görünür, bu parametreleri haberci istasyonlardan da kaydederiz.

4-Ancak (1) bu haberci ya da anamolilerin hangi FAYa ait olduğu; (2) ANAŞOKtan ne kadar önce ortaya çıktığı ve (3) Hangi BÜYÜKLÜKte bir depreme karşılık geldiği ile ilgili MATEMATİKSEL BAĞINTILAR olmadığı-olamadığı için deprem kestirimi yapmak mümkün değildir.

5-Dünyada deprem kestirimin yapılamayacağı kabul görmüştür. Karşıt görüş ve eleştiriler olması son derece doğal; eğer bu kişiler bugünden itibaren, (1) FAY ismi; (2) BÜYÜKLÜK ve (3) TARİH (Yıl-ay-gün-saat) vererek deprem bekliyorum derlerse, bu deprem kestirimi kabul edilir.

6-Bu üçünden birisi dahi olmazsa deprem kestirimi sayılmaz. KESTİRİM ile TAHMİNi karıştırmamak lazım. Saygılar.. Dr. Ramazan DEMİRTAŞ
    Jeoloji Y.Müh.

Cenk yaltırak;

Mesela “Denizli’de deprem bekliyorum” cümlesinde doğada Denizli diye bir yer olmadığı bilgisi yok:). Denizli Grabeni mi? Acıgöl grabeni mi?Çameli Havzası mı? Acıpayam Havzası mı? Baklan Havzası mı? Dalaman çayı fay zonu mu? farklı 6 sistem 30 tane fay:). Hepsi Denizli ilinde:))

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Ramazan demirtaş;

ANKARA ve Civarının DEPREM TEHLİKESİ'ne ilişkin ZORUNLU AÇIKLAMA;

1-Deprem bilimi ve deprembilimcilerdeki en büyük sorun ya da çıkmaz, DİRİ FAYLARIN TEHLİKE PARAMETRELERİni bilmeden tehlike ya da deprem üretme potansiyelinin olduğunu, sanki hepsinin aynı anda insan ömrü içerisinde deprem üretecekmiş gibi açıklama yapmalarıdır.

2-Tehlike parametrelerinden söz edemiyorsak, Ankara ve çevresinin diri faylarla çevrili olması TEHLİKE ya da deprem üretme potansiyeli açısından hiç bir bilimsel anlam ifade etmiyor.

3-Ne demek istediğimi açıklamaya çalışayım: (1) Yaklaşık 200 km uzunluktaki TUZGÖLÜ FAYI 'nın tehlike parametrelerin belirleyen (a) deprem üreten kaç segmentten oluştuğu?, (b) kayma hızı ne kadar?, (c) en son ne zaman deprem üretmiştir? (d) deprem yinelenme aralıkları nedir?,

4-(e) yaşadığımız bina ömrü içerisinde deprem üretme olasılığı nedir? gibi tehlikeye ilişkin parametreler ilgili bilgiler verilmeden Tuzgölü fayının depremselliği ya da deprem potansiyeli konusundan bahsedilmesi deprem bilimi açısından hiç bir bilimsel anlam taşımaz.

5-Demirtaş vd. 2008, Kürçer vd. 2010? yapılan fay kazıları Tuzgölü fayının yinelenme aralığının 5 bin ile 10 bin yıl arasında değiştiğini ortaya koymuştur. En son ne zaman deprem ürettiği konusu tartışmalı olup, tarihsel dönemde büyük deprem üretmemiş,

6-ancak tarihsel öncesi yakın jeolojik zamanda büyük depremler üretmiştir.

7-(2) Ezinepazarı-Kırıkkale Fayı'nın deprem yinelenme aralığı birkaç on bin yıl; (3) Akpınar Fayı 19 Nisan 1938 tarihinde M6.5 büyüklüğünde deprem üretmiş, ancak yıllık kayma hızının çok düşük olması nedeniyle benzer depremi birkaç bin-birkaç on bin yıl sonra üretecektir.

8-(4) KAFZ'nun Bolu-Gerede segmenti, en son 1 Şubat 1944 tarihinde 180 km uzunluğun yüzey kırığı oluşturan Ms 7.6 büyüklüğünde deprem üretmiştir. Bu segmentin yıllık kayma hızı 18 mm/yıl civarında olup, benzer büyüklükte bir depremin yinelenme aralığı yaklaşık 300-400 yıldır.

9-En son depremden (1944) itibaren 75 yıl geçmiştir. Dolayısıyla Ankara'yı tehdit eden bu segmentin en az 200-300 deprem üretmesi söz konusu değildir.

10-Ankara ve civarı Orta Anadolu Ova rejimi içinde yer almaktadır. Orta Anadolu bölgesinin yükselmesine bağlı olarak, Çubuk, Kazan, Mogan, Polatlı gibi ovalık bölgelerin kenarlarında 3.0 <M <5.0 arasında deprem üreten çok kısa gerilme ya da kesme kırıkları bulunmaktadır.

11-20 Ağustos 2019 günü Mamak ve Kazan'da olan M 3.0 ve 3.4 büyüklüğündeki depremler de bu tür faylar tarafından üretilmiş küçük depremlerdir.

12-Bu depremlerden hareketle, yukarıda söz ettiğim TEHLİKE parametrelerini belirtmeden "Ankara ve çevresi büyük deprem üretecek faylar tarafından çevrilmiş" şeklinde ifade etmenin savunulacak bilimsel bir yanı yoktur. Saygılarımla..

• Uydu görüntüleri sayesinde, depremler önceden tahmin edilebilecek

15:30 21.08.2019

Rus ve ABD’li bilim insanları deprem bölgelerinde söz konusu felaket yaşanmadan önce ortaya çıkan değişimleri uydu ile izleyerek, olası deprem riskleri konusunda insanları uyaran otomatik bir ‘deprem tahmin sistemi’ geliştirdi.

Rus ve ABD’li bilim insanları, uydu görüntülerini baz alarak otomatik bir ‘deprem tahmin sistemi’ kurdu.

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü baş araştırmacısı Sergey Pulinets’in aktardığına göre depremlerin gerçekleşeceği bölgelerde ortaya çıkan sıra dışı iyonosferik anormaliler, 1980 yılında ilk kez Sovyet bilim insanları tarafından Intercosmos-19 uydusunun verilerinin incelenmesiyle fark edilmişti.

Deprem

SOVYET BİLİMCİLERİN FARK ETTİĞİ ANOMALİLERİ KAYIT ALTINA ALDILAR

Söz konusu anomalilerin kural gereği, bir doğal felaket yaşanmadan birkaç gün önce gözlemlendiği, yeryüzünde elektron derişiminde artış ve azalış gibi pozitif ve negatif etkiler biçiminde kendilerini belli ettikleri de biliniyor.

Bunun bilincinde olan Rus ve ABD’li bilim insanları da uydu üzerinden sismik aktiviteler gözlemlenen bölgelerdeki termal anormallikleri kaydetmeye başladılar. Söz konusu değişimler yeryüzünden bulutlara kadar pek çok farklı yükseklikte gözlemlenebiliyordu.

‘SİSTEM İLE ELDE EDİLEN VERİLERİN ANALİZİ İÇİN ŞU AN DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDE BULUNMAYAN BİR BİRİME GEREKSİNİM VAR’

Bu araştırmalar sonrasında ise, ‘deprem tahmin sistemi’ adı verilen fiziksel bir model ortaya koyabildiler.

Ancak Sputnik’e yaptığı açıklamalarda Pulinets, bu sistem ile elde edilen verilerin analiz edilebilmesi için ise ‘henüz dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmayan ayrı bir birime ihtiyaç olduğunu’ söylüyor.

• çok faydalı bir sayfa burası.çok değerli bilgiler paylaşılıyor.öncelikle emeği gecen herkese teşekkur ediyorum.umarım yeteri kadar bilinçlendirme olabilmiştir bizlere.benim tek merak ettiğim ve her zaman üstüne önemle değindiğim bir husus var..herkes deprem anına evın ıcınde hazır hale getirebildi mi?deprem enınde sonunda olacaktır.belki 50 sene sonra belkide birazdan.tabıkı allah korusun ama mutlaka olacak.evımızdekı esyalar deprem anı aslında en buyuk katilimizdir..17 agustosta ölen her 100 kişiden 9 u esya çarpması ya da altında ezılmesi sonucu vefat etti.buradakı herkes bu konuda elinden geleni yapabildi mi?bilinçlenelim ama bu bilinçlenmeninde gereğini yapmalıyız..saygılar

• çok faydalı bir sayfa burası.çok değerli bilgiler paylaşılıyor.öncelikle emeği gecen herkese teşekkur ediyorum.umarım yeteri kadar bilinçlendirme olabilmiştir bizlere.benim tek merak ettiğim ve her zaman üstüne önemle değindiğim bir husus var..herkes deprem anına evın ıcınde hazır hale getirebildi mi?deprem enınde sonunda olacaktır.belki 50 sene sonra belkide birazdan.tabıkı allah korusun ama mutlaka olacak.evımızdekı esyalar deprem anı aslında en buyuk katilimizdir..17 agustosta ölen her 100 kişiden 9 u esya çarpması ya da altında ezılmesi sonucu vefat etti.buradakı herkes bu konuda elinden geleni yapabildi mi?bilinçlenelim ama bu bilinçlenmeninde gereğini yapmalıyız..saygılar

Emin ol, %1 bile değildir önlemini alanlar. Belki %1 bile olmayabilir.

Hadi bu sayfada samimi bir anket yapalım, nispeten bilinçli kesim ne yapmış görelim.

Şahsen, yatak odasındakı gardropun sabitlenmesi dışında hiç bir önlemim yok meselaa.

buyrun arkadaşlar.

• hocam o kadar önemli bir hususki anlatamam.cunku 17 agustosta bire bir agir bir esyanin altinda kaldi vucudunun yarisi.ben sansliydim hayatta kalabildim.bir kac kalan yara izi disinda kalici bir hasar olusmadi.lakin herkes bu kadar sansli olamaz.deprem ani kelimelerle tarif edilecek bir sey degil..o kadar kotü bir durum.bitmek bilmez o saniyeler.sansimiz var binamiz yikilmadi diyelim. Riski en aza indirmek icin,esya sabitlemek hayati bir husustur.oyle bir tufanki o an...mesela oturma odasinda televizyonumuzu mutfagin girisinde bulduk deprem sonrasi..

Benim evimdeki tum sabitlenmesi gereken esyalar sabitlidir her zaman..cevremdeki bir cok kisininde..yalivada yasiyorum ve bir cok kisinin maalesef cok aci tecrubesi var..

Einmal editiert, zuletzt von divane ()

• hocam o kadar önemli bir hususki anlatamam.cunku 17 agustosta bire bir agir bir esyanin altinda kaldi vucudunun yarisi.ben sansliydim hayatta kalabildim.bir kac kalan yara izi disinda kalici bir hasar olusmadi.lakin herkes bu kadar sansli olamaz.deprem ani kelimelerle tarif edilecek bir sey degil..o kadar kotü bir durum.bitmek bilmez o saniyeler.sansimiz var binamiz yikilmadi diyelim. Riski en aza indirmek icin,esya sabitlemek hayati bir husustur.oyle bir tufanku o an...mesela oturma odasinda televizyonumuzu mutfagin girisinde bilduk deprem sonrasi..

Benim evindeki tum sabitlenmesi gereken esyalar sabitlidir her zaman..cevremdeki bir cok kisininde..yalivada yasiyorum ve bir col kisinin maalesef cok aci tecrubesi var..

Değerli Hocam,

siz tecrübe ettiniz ama etmeyenler ?

ben.olsam inanın kanun cıkarır, polis kontrolü yaptırır,eşyaları sabitlenmeyene para ve hapis cezası verirıim.

O kadar önemli bu konu.

Çok haklısınız.

• çok önemli olduğu için,bu sayfada sadece bu konuya değinirim her seferınde..zaten bende tecrübe etmeyenler için,yaşadığığım o kötü tecrübeyle hatırlatmaya çalışıyorum kendımden örnek vererek..

Einmal editiert, zuletzt von divane ()

• yatak odasindaki gardolapi duvara nasil monte ederiz ?

hocam her ne kadar bilmesem de, evlenmeden önce baba evinde yatağım açılır kapanır yataktı modüler, bunları duvara L şeklinde uzun her 2 kısmında vida boşlukları olan bir kalın demir parça ile çok güzel sabitlediler ki yatağı açarken ağır gelipte dolabın geri kalanı üstüne kapaklanmasın diye, sanırım bu tarz bir yöntemle sabitleniyorlar

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

Einmal editiert, zuletzt von Narsil ()