Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İzmir'de olan depremciği gayet doğal ve rutin bir depremck olarak düşünüyorum.

L0okasyon olarak PergamoN arkadaşımızın da yazdığı gibi, İzmir fayı üzerinde değil.

Çok büyük olasılık, termal su kaynaklarının yer değiştirmesine bağlı bir çöküntü depremi.

Yaklaşık 13 km.derinlikte olmasına rağmen bu derece hissedilmesi ve oluş süresinin kısalığı

bir çöküntü olduğunu söylüyor.

İzmir fayı hakkında da fikrimi söyleyeyim. Fay'ın yarattığı depremlerin büyüklüğü ve tarihsel

döngüsü hakkında sağlıklı bilgilerimiz mevcut değil.

Bölgenin genel yapısı itibarı ile, volkanik bir coğrafyanın deprem dinamikleri değişebilmektedir.

Yani o fay sisteminin basıl depremler üreteceğini, daha doğrusu büyük depremler üretip

üretmeyeceğini de bilmiyoruz. Hatta Osmanlı dönemi tarihçilerinin yazdığı çok büyük

depremlerin bu bölge de olmaması, o bölgenin ( kesinlikle bana göre, bir genelleme değil)

faylar kaynaklı depremselliğinin azaldığının bir göstergesidir.

Tabi tedbiri elden bırakmadan, çok da endişe duymayı gerektiren bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Mert_35 arkadaşımızın evindekiduruma gelirsek, böyle bir depremle genellemeler yapmak

hatalıdır. Bir deprem esnasında bir evden sesler gelmesi teorik anlamda evin statik olarak sağlıklı

çalışma işareti de olabilir.

Burada, dükkan veya diğer ticari işler için kolonlar kesildiyse, bina eski tarihlerde yapıldıysa ve deprem yönetmeliğine uygun değilse,

evin bodrum katlarındaki kolon sistemlerinde dökülmeler filan mevcutsa, acilen bir inşaat mühendisi kontrolü

şarttır. Yine zemin hakkında endişeleriniz var, zemin etüdü hizmeti almalısınız.

Ses rahatsız etmesin ama bence gerekli kontrolleri de yaptırın.

selamlarımla

• Aslinda yüksek sayılmaz 3.katta oturuyoruz ama rasathane gibi ev herşeyi kayıt altına aliyor:Dbu arada Bornova daki depremler bi öncü olamaz değil mi hocam?

• Aslinda yüksek sayılmaz 3.katta oturuyoruz ama rasathane gibi ev herşeyi kayıt altına aliyor:Dbu arada Bornova daki depremler bi öncü olamaz değil mi hocam?

Ben öncü depremler olduğunu düşünmüyorum.

Bölgenin yapısından ötürü, büyük olasılık çöküntü depremleridir ki, oluşan derinlikde böyle olduğunun göstergesi.

Eskiden de olan depremler bunlar ama son zamanlarda kandilli 3'den küçük depremleride listelediğ için

dikkat çekiyor.

Sorun yok, merak etmeyin.

selamlar

• Pazar günkü deprem İzmir fayını tetiklemeye başladı sanırım. 3.1 - 1.7 Bayraklı'dan sonraki 4 mikro deprem ve bu 2.7'lik deprem tam da İzmir Fayı'nda olmuş. İzlenmesi gerekiyor bence.

od6qkm.jpg

• Onur35 öncü deprem dizilimine benzemiyor o bölge çok uzun zamandır 4’lük deprem bile üretmemiş.Merkeze yakın en büyük deprem 3.5 gaziemir,buca tarafları ki o bölge şuan ki aktivetinin olduğu bölgenin baya güneyinde kalıyor son olan deprem 2013’demiş

Bölgedeki depremsellik körfeze kaymaya başlarsa +4lük bir depremin habercisi olabilir

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• volkanik acidan aktif bolgenin deniz altinda da bu tür olusumlar yaratmasi dogal..Sicilya basta olmak uzere ve cevresinde bu olusumlar bugun yarin baska adacik yada adalarin olusmasina sebebiyet verebilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN