Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Periyodunu falan geçtim KAF'ın hareketi bile ortaya koyuyor her şeyi. Fazla bir zamanı kalmadı bu depremin. Ha bugün de olabilir 30 yıl sonra da o ayrı bir konu ama bu depremin yakın zamanda olacağı bilimsel olarak belli bir olayken ve olmama ihtimali bile olsa, %95'lik olma ihtimaline karşı devletin, halkın acil önlemler alması gerekirken bazı kişilerin zaten rahat olan insanları daha da rahatlatmaya yönelik açıklamaları canımı sıkıyor.

Ege, Marmara diye konuşmaya gerek yok demişken sadece İstanbul'da değil Hatay'da, Malatya'da, Bingöl'de ve Ege genelinde de büyük risk var ama medyada İstanbul dışında pek takılmıyor bilim camiasında takılıyor mu emin değilim.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Ahmet Ercan'a göre:

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN OLACAK?

"İstanbul'da 2045'ten önce büyük deprem olmaz' dedim. Yanılma payım 10 yıl olabilir. 10 yıl önce olabilir ya da 10 yıl sonra. Kısacası beklenen İstanbul depremi 2035 ile 2055 arasında olabilir.

Bunlar iki depremdir, birisi Küçükçekmece önünde 6.4-6.7 şiddetinde, diğeri ise Marmara Ereğlisi önünde 7-7.2 şiddetinde olacaktır. Bu depremler hep gecikmiş.

Bu gecikme zamanları da 50-100 yıl arasındadır. Yani, gecikme olursa, ki olması büyük bir olasılıktır, beklenen İstanbul depremi 2095 ile 2150 arasında olacaktır.

Veri sayınız ne kadar uzun yıllar öncesine dayanırsa hata payınız azalır."

5 YILLIK HATA PAYI İLE GÖLCÜK DEPREMİ YAŞANDI

"Marmara'da bilinen ilk deprem M.Ö 280-300 yıllarında olmuş ve 6-6,5 büyüklüğündedir. O günden bugüne bakıldığında, İstanbul'da beklenen her dört depremden üç tanesi 6-6,5 büyüklüğündedir.

Demek ki felaket senaryoları yazmanın gereği yoktur. 1982'de 'Doğu Marmara'ya deprem geliyor, 1994'ten sonra olur' dedim. 5 yıllık hata payıyla Gölcük depremi geldi.

Bin 500 yılı araştırmakla 2 bin 300 yılı araştırmak aynı değildir."

7,5 ŞİDDETİ VE ÜZERİNDE DEPREM OLUR MU?

"İstanbul'u etkileyecek 7,5 ve üstü bir depremin olması için bin yıl geçmesi gerekir.

Marmara'da 10 metrelik (TSUNAMİ) dalga oluştuğuna hiç rastlamadım. İnsanları korkutmanın hiç anlamı yok, günahtır.

2.300 yıllık depremlerde oluşan dalga boyları 1-2.5 metre arasında kalmıştır."

• Cold.EFso

Onur35

Narsil

Takuma_Sato

Ben her şeyden vazgeçtim, verilen beyanatın hiç bir "bilimsel dayanağı" yok.

Osmanlı döneminin "Vakayı'nüvis" Üstadlarının hem eski yazıyla, hem günümüz Türkçesi ile yazılmış metinlerine

çok rahatlıkla ulaşıp, İstanbul'un depremlerinin tarihsel devinimini okusa, 1000 yıl gibi bir tarihi ağzına bile alamaz.

Bu tür açıklamalar, insanların depreme olan ciddi yaklaşımlarını soğutur ve onları ilgisizliğe iter.

Hoca yarın bir deprem olduğunda, bunun hesabını her şeyden geçtim, vicdanına verebilecek mi acaba?

Bu ülkede savcı olsam, bilimsel olmayan safsatalarla, halkı yılgınlığ<a sevkedip, gerekli önlemlerin alınmasına

engel olmaktan dava açardım.

Not : Bu arada, yanılmıyorsam Hocam İTÜ öğretim üyesi değil. Her ne kadar o titri kullansa da,

ahlaki davranmadığını düşünüyorum.

Yazık diyorum sadece. Bu mesajı okuyanlar yalvarırım önlem almayı bırakmasınlar.

• evimizdeki esyalari sabitleyelim.17 aguatos 1999 depreminde,yaklasik 300 kisi bina yikilmadigi halde,evdeki esya carpmalarinin ya da altinda kalmalariyla can verdi..cok onemli bir konu

• evimizdeki esyalari sabitleyelim.17 aguatos 1999 depreminde,yaklasik 300 kisi bina yikilmadigi halde,evdeki esya carpmalarinin ya da altinda kalmalariyla can verdi..cok onemli bir konu

Sadece hareketleri ie yaralanmalar veya can kayıpları değil Hocam.

Bir binayı yıkan en önemli etken binanın rezonansa girmesi.

Türk aile düzeninde, ağır dolaplar, atılamayan eşyalarım konulduğu yüklükler derken,

Deprem anında bunların hareketleri, binanın rezonans etkisini arttırır.

Kesinlikle haklısınız. Eşyalar jesinlikle sabitlenmelidir.

• elbette cok haklisiniz ilker hocam..cok zor bir sey degil.hayat kurtarir.belkide binamizin yikilmasini bile engeller.bende dahil olmak uzere,cevremdeki herkezin esyalari sabitli.bir de herkese tavsiyem,kendi ev halkiyla deprem ani planinizi yapin.hatta tatbikat bile yapin.cok onemli bir konu.deprem ani,eger ayaga kalkabiliyirsa kisi,ondan sonrasida cok onemli.herkes ayri bir yere kosmamali.ne bileyim balkona merdivenlere ya da banyoya gitmemeli tarzinda aile ici biliclendirmeler yapilmali.

• 1000 yıl açıklaması tamamen gündeme gelmek için yapılmış ama 7.5'in üzerinde deprem olacağına ben de çok ihtimal vermiyorum yakın zamanda. Teknik bilgim yok ama tarihe baktığımızda zaten yakın zamanda 1999'da büyük bir deprem oldu. Bir de doğudan batıya doğru bir sıralama var eğer raslantı değilse. 1999'da batıda son bulup 2011'de doğudan tekrar başladı o yüzden Marmara çevresinde fazla enerji birikimi olduğunu sanmıyorum.

Tekrar söyleyeyim konu hakkında teknik bilgim yok geçmişe bakarak fikir yürütüyorum sadece.

• 1000 yıl açıklaması tamamen gündeme gelmek için yapılmış ama 7.5'in üzerinde deprem olacağına ben de çok ihtimal vermiyorum yakın zamanda. Teknik bilgim yok ama tarihe baktığımızda zaten yakın zamanda 1999'da büyük bir deprem oldu. Bir de doğudan batıya doğru bir sıralama var eğer raslantı değilse. 1999'da batıda son bulup 2011'de doğudan tekrar başladı o yüzden Marmara çevresinde fazla enerji birikimi olduğunu sanmıyorum.

Tekrar söyleyeyim konu hakkında teknik bilgim yok geçmişe bakarak fikir yürütüyorum sadece.

Öncelikle beklenen depremin 7.5'in üzerine çıkması zor evet ama Marmara'da her türlü 7-7.5 arasında bir deprem olacak. Bu da zaten özellikle İstanbul'da yıkıcı bir etki yapıp zarar verecek o yüzden ha 7.1 olmuş ha 7.6. İki türlü de kayıplarımız olacak maalesef. 7.6 daha çok zarar verir ve yıkar evet ama 7.1 de zarar vermeye, yıkmaya yeter. 7.5'un üstüne çıkmayacakmış diye rahatlamamak lazım ve 7'nin üstünde olacağı için önlemler almamız lazım.

FS5OXvftnQQmAn44-636391013159034943.jpg

Levha hareketlerini incelerseniz KAF'ın teknik özelliği enerjiyi bir batısındaki segmente aktarmasıdır zaten çünkü Anadolu levhası KAF boyunca ilerliyor batıya. Van ise burdan görünen kadarıyla Bitlis-Zagos Kenet Kuşağı yakınlarında yer alıyor. Yine de fay üzerinde doğuda yer alan kısımlarda kırılmamış segmentler olabilir ve bu kırılmamış segmentlerde yeterli enerji biriktiyse bu açığa çıkabilir ancak bu batıda enerji olmadığını göstermez. Tarihteki büyük Kocaeli depremlerinin ortak özelliği de depremden en geç 15 yıl içinde İstanbul'un yakınından geçen Marmara Denizi faylarında yine büyük deprem olmasıdır. Şu ana kadar 20 yıl iyi bile dayandı bu fay ama geciktikçe daha fazla enerji birikecek, büyüklük daha da artacak.

• Tarihteki büyük Kocaeli depremlerinin ortak özelliği de depremden en geç 15 yıl içinde İstanbul'un yakınından geçen Marmara Denizi faylarında yine büyük deprem olmasıdır. Şu ana kadar 20 yıl iyi bile dayandı bu fay ama geciktikçe daha fazla enerji birikecek, büyüklük daha da artacak.

99 depreminden 15 yıl sonra 24 Mayıs 2014 tarihinde Kuzey Anadolu Fay hattının güney kolunda Çanakkale açıklarında 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Bu depremin Kocaeli ve Düzce depremleriyle bir ilgisi var mı? (Konu hakkında pek bilgim yok)

3 Mal editiert, zuletzt von Fease ()

• 99 depreminden 15 yıl sonra 24 Mayıs 2014 tarihinde Kuzey Anadolu Fay hattının güney kolunda Çanakkale açıklarında 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Bu depremin Kocaeli ve Düzce depremleriyle bir ilgisi var mı? (Konu hakkında pek bilgim yok)

Onu PergamoN ve ilker.gunebakan hocalarımız daha iyi bilir. Ben İstanbul segmentini detaylı araştırdığım için orayı daha iyi biliyorum biraz da yaşadığım şehir ve çevresini diğer yerler hakkında benim de çok fazla bilgim yok :) .

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Fease bağımsız depremler ama gökçeada açıkları depremide kaf üzerinde yer alan bir kesim, Kaf hattı yunanistana kadar uzanıyor.

Günümüzde neredeyse her segmentin ,plaka’nın hareket hızı biliniyor.

Bir depremin olması için kayma hızlarıyla açığa çıkan enerjinin (periyod) dolması lazım 4-4,5 metrelik bir atım 7 civarı deprem üretebiliyor. 7’lik bir depremde Kırılan segmentin hareket hızı 4-4,5metrelik bir atım için 250yılda birikiyor ise aşağı yukarı o kadar yıl geçmesi gerekir. Kayma hızları sabit olmadığı için bu 10 yıl erken veya geç olabilir.

99’depreminde kırılan gölcük segmenti uzun yıllar 7’lik bir deprem üretmeyecektir artık.

5-6’lık depremler üretebilir ama matematiksel hesaplamaları mevcut,olası riskler hakkında fikirler verebiliyor.

Kaf hattı bir çok segment’den oluşuyor. Hangi segmentin ne zaman kırıldığı en son kaçlık deprem ürettiği önemli. Risk yönetimi konusunda aşağı yukarı fikir vericektir.

• İstanbul’da gökdelen sayısı 1999 yılına kıyasla en az 50 kat arttı , 99 depremi olduğunda Sabancı Center en yüksek binaydı ve onun kadar yüksek olmasa da Maslak ve Şişli tarafında biraz yüksek bina vardı

Şimdi İstanbul’da her ilçede çok yüksek binalar var ve Maslak adeta Manhatten gibi gökdelenlerle yükseldi

Allah göstermesin 7 şiddetindeki bir Deprem durumunda bu kadar çok sayıda olan gökdelenler ve 15 kattan yüksek toplu konut binaları nasıl tepki verecek gerçekten merak ediyorum

• İstanbul’da gökdelen sayısı 1999 yılına kıyasla en az 50 kat arttı , 99 depremi olduğunda Sabancı Center en yüksek binaydı ve onun kadar yüksek olmasa da Maslak ve Şişli tarafında biraz yüksek bina vardı

Şimdi İstanbul’da her ilçede çok yüksek binalar var ve Maslak adeta Manhatten gibi gökdelenlerle yükseldi

Allah göstermesin 7 şiddetindeki bir Deprem durumunda bu kadar çok sayıda olan gökdelenler ve 15 kattan yüksek toplu konut binaları nasıl tepki verecek gerçekten merak ediyorum

Eğer binalar yeni deprem yönetmeliğine uygun yapılmışsa çok büyük sorunlar yaşanacağını düşünmüyorum.

Esas sorun, bu çok katlı binaların, kentin genel alt yapısı ile uyum sorunları.

Yani, bağlantı yolları, elektrik, doğalgaz bağlantıları, planlaması bilinmeyen, güvenlik, yangın önlemleri gibi.

Burada katıldığım düşünceniz, ben açıkçası bu yerleşmler ile ilgili detay çalışıldığını pek düşünmüyorum.

Bina ve zemin çözümü her şey demek değil.

iyi akşamlar

• 17 ağustos 1999 daki 7.4 lük depremin ardından yapılan araştırmalarda 4.55 m lik atımlara rastlanmıştır, bu tür atımları üzerinde iyi enerji biriktirmiş faylarda görmekteyiz ancak Marmara Denizi depreminde olacak fay atılımlarını görme şansımız olmayacak ancak deniz altı yapılacak araştırmalarla bunu anlayabileceğiz, lakin bu hattın 7 ve üzerinde bir deprem yaratacağı aşikardır, gerek fay uzunluğu gerekse KAF ın doğal davranışlarını bilmemiz bu yorumu getirebilmemize olanak sağlamaktadır. KAF ın genel gidişatı doğudan batıya olsada, özellikle arabistan yarımadasının bizi sıkıştırdığı bölgede deprem olma süreleri, bu bölgeye olan uzaklıkla artmaktadır. Yani doğu bölgelerde 250 yılda daha fazla deprem olurken batı hatlarda bu süre uzamaktadır, buna tabiki coğrafi şartlarda etki etmektedir.

Artık şu tartışmayı ne bilim adamlarının ne bilgili insanların ne de bizim gibi gündemi ve bilgiyi takip edenlerin yapmaması gerekmekte, deprem kaç şiddetinde olacak vs bunlar zaman kaybıdır, açık olan şey depremin olacağıdır ve bizim artık bu deprem(lere) alt yapı ve önlem anlamında hazırlanmamız, devlet politikalarının bu duruma göre şekillendirilmesi gerekmektedir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Merhaba,

Ben bir şey sormak istiyorum yıllar önce okuduğum bir yazıda deprem karada değil de denizde ve derinde gerçekleşirse bu derinlik depremin yıkıcı etkisinin azaldığı yönündeydi, bu ne kadar doğrudur bilmiyorum, sadece okuduğum yazıyı söylüyorum, olası deprem marmara denizinin ne kadar derinlerinde olacak ve eğer benim bu okduğum yazı doğru ise derinde olması yıkıcı etkisini azaltırmı sizce?

Saygılar..

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.