Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam ben sizin görüşünüzü bildiğimden yazıyı yazarken belirttim :)

Ancak tekrar bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.

Belkide bilmiyorum duymak istediklerim bunlardır ve beni rahatlatan şeyler bunlardır, tekrar çok sağolun.

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• Ay tutulmasından kaç saat yada gün sonra deprem olursa bu Tutulma/deprem komplo teorileri hala gündemde kalmaya devam eder ?

Yada depremin şiddeti ne olmalı ki bu teoriler alıcı bulmaya devam edebilsin?

Yine de depremlerin ay ve güneş tutulmasıyla ilgili olduğunu düşünmek saçma da olsa ilgi çekici gelmiştir bazılarına her zaman

• Ay tutulmasından kaç saat yada gün sonra deprem olursa bu Tutulma/deprem komplo teorileri hala gündemde kalmaya devam eder ?

Yada depremin şiddeti ne olmalı ki bu teoriler alıcı bulmaya devam edebilsin?

Yine de depremlerin ay ve güneş tutulmasıyla ilgili olduğunu düşünmek saçma da olsa ilgi çekici gelmiştir bazılarına her zaman

17 Ağustos 1999 depreminden tam 1 hafta önce olmuş ay tutulması

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Ay tutulması ve güneş tutulmasını (saçma da olsa) belki iklimle ilişkilendirmek daha mümkün

Kışın bir güneş tutulması olsa , güneş tutulacağı ve kararacağı için , ucu ucuna bir sistem Godzillaya dönüşebilir güneşten gelen ısı azalacağı için ( inanmayan ölçsün 😀)

Şimdi bu teori bile depremle ilişki kurmaktan daha mantıklı

Yine de deprem ile herhangi bir doğal olay arasında ilişki kuran her teoriyi milyonda bir ihtimali olsa da okuruz zevkle

• Ege Denizinde gerçekleşen seri depremler silsilesiyle ilgili bir çalışman var mı PergamoN ?

Ayrıntılı incelemedim Ama sisam adası civarı riskli uzun zamandır büyük deprem üretmiyor.

2014 gökçeada açıkları depremiyle 6’lık bir deprem serisi oldu bu depremler birbiriyle doğrutan bağlantılı demek güç ama deprem biliminde bir takım olayları kurgulayarak bazı sonuçlar elde ediliyor genelde. Kuzeyden,güneye olan bu deprem göçü afrika plakasının kuzeye hareketini göz önünde bulundurursak bağlantılı olabileceği sonucu çıkıyor.

Gökçeada açıkları 6.9m 2014

Karaburun açıkları(midilli) 6.2m 2017

Gökova körfezi 6.7m 2017

Güneye doğru olan bu deprem serisinde atlanan noktalar olduysa eğer ,bu sisam adası ve ayvacık açıkları (behram/babakale açıkları) büyük ihtimal. Olası büyük bir depremin öncü artçıları 10gün önceden belirti verebiliyor.

Farklı derinliklerde olması ayrıyetten dikkat çekici.

Buna ek zaman zaman ege denizinin farklı noktalarında benzer şekilde bir takım küçük deprem serileride olabiliyor olağan hareketlerden biride olabilir devamı gelecekmi takip etmek gerekir.

Kesin Öncü depremdir demek imkansız ama ihtimal dahilinde :)

• 17 Ekim 2016 tarihinde sabah 4:45 civarlarında merkez üssü Sisam Fayı olan 4.7 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. İzmir merkezden bu depremi 4.7 gibi değil de 5-5.5 gibi hissetmiştik. Çok büyük gürültüyle etkili bir şekilde sallamıştı ve bizi uykudan uyandırmıştı. En az 5 beklerken daha sonra Kandilli'de 4.7 Ege Denizi görünce şok olmuştum nasıl bu kadar şiddetli salladı diye :) .

Daha önce de yazmıştım burada bu Sisam fayı cidden İzmir ve Aydın için büyük risk taşıyor ve takip edilmeli. Uzun yıllardır suskun ve patlamayı bekleyen bir bomba gibi. 7'lik deprem üretme potansiyeli var ve kırılırsa da 6.0'dan aşağı bir deprem üreteceğini düşünmüyorum. Burada meydana gelecek 6.0-6.5 arası bir deprem Kuşadası'ndan Seferihisar'a kadarki kıyı şeridinde hasara neden olabilir. Daha kötüsü 6.6-7.2 aralığında bir deprem üretirse bu kıyı şeridinde yıkımlar olur ve Aydın ile İzmir'in şehir merkezleri de hasar görür. 4.7'lik depremi bile bu kadar etkili sallayan bir fayın 6-7 büyüklüğünde deprem üretirse ne yapar düşünün artık.

• Sevgili Hocam;

Bir "doğa" olayı ile deprem hatta depremler, tsunamiler ve volkanik patlamalar arasında ilişki kurduracak bir teorim var elbette :)

Teorimin adı : Göktaşı teorisi

Mesela 200 metre çapında bir göktaşı Pasifik okyanusuna düşerse, seyredin gümbürtüyü.

Her tür yorum yapılır :)

• Neler oluyor? Niye böyle bir açıklama yapıldı şimdi?

https://t24.com.tr/haber/kandi…-de-bos-gecmeyelim,831085

"Bir beyanat verelim de iş yaptığımızı Dünya alem görsün" tadında bir mesaj.

Neredeyse her mesajımda yazdığım matematiksel / istatistiksel bağlantıyı birde onlar "şey etmişler" işte.

Çok da önemli değil, bir şey de ( istatistik haricinde) beklemiyorlar.

Sorun yok :)

• 17 Ağustos 1999 depreminden tam 1 hafta önce olmuş ay tutulması

Mesela Temmuz-99 , Ağustos-99, Eylül-99 tarihlerinde de depremler var.

Depremlerin oluş frekansı, Güneş ve Ay tutulmalarının frekansından fazla olduğu için, Her güneş ve Ay tutulmasının aynı gün veya + / - bir ka gün farkla

bir depremle çakışması bilimsel - matematiksel bir doğrudur.

• hocam şahsi görüşüm gök yüzünde ki olayların dünya da ki bazı şeyleri tetiklediğidir. Bu sadece deprem değil. toplumlar üzerinde ki etkileri de olumlu ya da olumsuz olabilir. Mesela insanların ; güneş ve ya ay tutulması olan günlerde ya da gezegenlerin belli bir hizaya geldiği zamanlarda aşırı sinirli olabildikleri. Dünya da ki büyük savaşların başlangıç tarihlerine yakın zamanlarda gökyüzünde ne gibi olaylar olmuş mesela ? Depremi tetikler mi tetiklemez mi bilemem. O konu da bilgim yok ama inancıma göre etkisi olabileceğini düşünüyorum.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Atina yakınlarında.

Merhaba;

İtalya da iki yanardağ, Ege Denizi ve Yunanistan'da ki bu deprem hareketinin aslında Ege bölgesi daha doğrusu kıyı Ege boyunca deprem rskini azalttığını

düşünüyorum. Kıyı Ege harici bölgelerin dinamikleri farklı olduğundan, öngörüm sadece Kıyı Ege için geçerlidir.

Bundan sonraki süreçte iki beklentim var. İtalya da bir deprem ve Ege denizi Yunanistan tarafında bir deprem.

Eğer bunlar gerçekleşirse tekrar konuşuruz.

İyi akşamlar

• Kahramanmaraş Pazarcık’ta 3.7 şiddetinde deprem olmuş bu akşam

En çok endişe ettiğim bölgelerden biri Hatay-Maraş-Malatya hattındaki kırılma riski

Marmara en çok endişe ettiğim bölge doğal olarak , yaşadığım ve ülkenin en stratejik bölgesi ve risk var olduğu için en ufak gelişmeyi takip ediyorum , devletimiz biraz daha ciddiye almalı , mesela tatbikatlar ne oldu ??

Ama Güneydoğudaki bu fay hattının da kırılma riskinden bahsediliyor , Allah göstermesin

• Cold.EFso

Hocam haklısınız. Fakat bölgede ki esas risk bana kalırsa üreteceği depremin büyüklüğü göz önüne alınırsa DAF hattı. ( Doğu Anadolu Fayı)

Diğer yandan şu orta - kısa dönemde gördük ki, Türkiye bir deprem ülkesi olmasına rağmen, hiç bir bölgemiz depreme

hazırlıklı değil. İşte bir kaç yıl önce Batı bölgelerimizden Çanakkale - Ayvacık bölgesinde olan 5,6'da köyler darmadağın oldu.

Şimdi risk DAF desek bile, KAF, yerel faylar orta büyüklükte bir depremle kırılsa bile, mutlaka hasar olacak.

Onun için Türkiye'nin her yeri risk.

İstanbul tarafı ile ilgili bir şey yazmayacağım :) orası ayrı bir başlık.

iyi akşamlar