Deprem Bildirim Konusu

• Herkese merhaba, paylaşacağım konu ile alakalı aslında bazı hocalarımızın görüşünü biliyorum ama okuduğum bir haberi paylaşmak istiyorum.

Çıplak gözle takip edilebilen az sayıdaki astronomi olaylarından, ay tutulması 16 Temmuz saat 21.34'de başlayacak, 03.18'de sona erecek. Tutulma tüm Türkiye'den çıplak gözle izlenebilecek.

İstanbul Aydın Üniversitesi Gök Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, Parçalı Ay Tutulması'nı açıkladı. Gölbaşı, "Ay Dünya etrafında, Dünya da Güneş etrafında döner. Ancak bu üç cisim uzayda her zaman bir doğru üzerinde yer almaz, yörünge düzlemleri farklıdır. Ancak yılda ortalama iki kere, yörünge düzlemleri çakışır ve üç gök cismi bir doğru üzerinde buluşur. Bu zamanlarda tutulmalar meydana gelir. Hiçbir zaman sadece Ay veya sadece Güneş tutulması meydana gelmez, biri oluyorsa mutlaka 14-15 gün önce veya sonra diğeri gerçekleşir. Örneğin yıl sonunda 26 Aralık'ta Halkalı Güneş Tutulması ve 10 Ocak 2020'de Gölgeli Ay Tutulması yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

"TUTULMA TÜM TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK"

Parçalı Ay Tutulması'nın saatini bildiren Prof. Dr. Gölbaşı, "Tutulma Türkiye saati ile bugün 21: 43'de başlayacak, tutulmanın ortası 17 Temmuz'a girdiğimiz saat 00: 31'de gerçekleşecek ve saat 03: 18'de de sona erecek. Tutulma sırasında Ay'ın yaklaşık yüzde 65'lik kısmı Dünya'nın gölge konisi içinde kalacak. Tutulma İstanbul Aydın Üniversitesi Gözlemevi'nde meraklılara açık olarak izlenebilir" dedi.

PARÇALI AY TUTULMASINDAN SONRA MARMARA DEPREMİ OLMUŞTU

Öte yandan Parçalı Ay Tutulması'nın yaşandığı yıllardan birinin de 10 Ağustos 1999 olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu tutulmadan yalnızca 7 gün sonra 'Büyük Marmara Depremi'nin gerçekleştiğini hatırlatarak,"1999 yılında Parçalı Ay Tutulması öncesi irili ufaklı depremler ve Büyük Marmara Depremi yaşanmıştır. Parçalı Ay Tutulması yeni bir depremin habericisi olabilir" dedi.

NOT: ALINTIDIR.

• San andreas fayı san francisco 4.4m

Hemen ardından 7.1m’lik depremin artçısı kaliforniya 4.5m deprem gerçekleşti.San Andreas’daki öncümü bakalım? Kaliforniya depreminden öncede 4’lük artçı olmuştu.

• Tekrar yazayım :)

Güneş de dahil, Güneş sistemimizdeki tüm gök cisimleri, Samanyolu ve Andromeda Galaksisi sistemlerinde var olan tüm gezegen ve güneşler aynı eksen, iki veya üç boyutlu düzlem üzerinde ip gibi sıraya dizilseler bile, Dünya üzerinde yarattıkları "kütle çekim kuvveti" eser miktardadır.

Eser derken sevdiğim bir ifade ile, "teoride mümkün, pratik de na mümkün" bir etki gösterirler.

Çok da fazla dikkate alınması sadece sinir bozar, üzer :)

Güneş tutuklması -deprem neden arka arkaya oluyor peki? denirse de;

Dünyada her her gün, her hafta, her ay depremler oluyor. ve her hafta 2,3 tane 6 - 6,5 arası, her ay 7 - 7,5 arası da bir deprem oluyor.

Güneş tutulması ise yılda en az 2 en fazla 5 kez, Ay tutulması ise 2 kez olur.

Şimdi biraz işim olduğu için çizemedim ama, grafiksel olarak düşünürseniz, deprem oluş frekansı,Ay ve Güneş tutulmalarına göre kat be kat daha sıktır.

o yüzden, Deprem oluş grafiğinin, Güneş ve Ay tutulma grafikleri ile çakışması, tesadüfü geçtim, matematiksel bir gerçek.

Eski bir Başbakanımızın bir cümlesi ile mesajımı bitireyim.

" bu işler çok uğraşmaya gelmez, adama kafayı yedirir" ^^

Sevgi ve selamlarımla

• Hocam ben sizin görüşünüzü bildiğimden yazıyı yazarken belirttim :)

Ancak tekrar bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.

Belkide bilmiyorum duymak istediklerim bunlardır ve beni rahatlatan şeyler bunlardır, tekrar çok sağolun.

• Sağolsun forumda bilgili üyelerimiz bu bilgileri fazlaca yazdı ama maksat bilgi olsun:

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Ay tutulmasından kaç saat yada gün sonra deprem olursa bu Tutulma/deprem komplo teorileri hala gündemde kalmaya devam eder ?

Yada depremin şiddeti ne olmalı ki bu teoriler alıcı bulmaya devam edebilsin?

Yine de depremlerin ay ve güneş tutulmasıyla ilgili olduğunu düşünmek saçma da olsa ilgi çekici gelmiştir bazılarına her zaman

• Ay tutulmasından kaç saat yada gün sonra deprem olursa bu Tutulma/deprem komplo teorileri hala gündemde kalmaya devam eder ?

Yada depremin şiddeti ne olmalı ki bu teoriler alıcı bulmaya devam edebilsin?

Yine de depremlerin ay ve güneş tutulmasıyla ilgili olduğunu düşünmek saçma da olsa ilgi çekici gelmiştir bazılarına her zaman

17 Ağustos 1999 depreminden tam 1 hafta önce olmuş ay tutulması

• Ay tutulması ve güneş tutulmasını (saçma da olsa) belki iklimle ilişkilendirmek daha mümkün

Kışın bir güneş tutulması olsa , güneş tutulacağı ve kararacağı için , ucu ucuna bir sistem Godzillaya dönüşebilir güneşten gelen ısı azalacağı için ( inanmayan ölçsün 😀)

Şimdi bu teori bile depremle ilişki kurmaktan daha mantıklı

Yine de deprem ile herhangi bir doğal olay arasında ilişki kuran her teoriyi milyonda bir ihtimali olsa da okuruz zevkle

• Ege Denizinde gerçekleşen seri depremler silsilesiyle ilgili bir çalışman var mı PergamoN ?

Ayrıntılı incelemedim Ama sisam adası civarı riskli uzun zamandır büyük deprem üretmiyor.

2014 gökçeada açıkları depremiyle 6’lık bir deprem serisi oldu bu depremler birbiriyle doğrutan bağlantılı demek güç ama deprem biliminde bir takım olayları kurgulayarak bazı sonuçlar elde ediliyor genelde. Kuzeyden,güneye olan bu deprem göçü afrika plakasının kuzeye hareketini göz önünde bulundurursak bağlantılı olabileceği sonucu çıkıyor.

Gökçeada açıkları 6.9m 2014

Karaburun açıkları(midilli) 6.2m 2017

Gökova körfezi 6.7m 2017

Güneye doğru olan bu deprem serisinde atlanan noktalar olduysa eğer ,bu sisam adası ve ayvacık açıkları (behram/babakale açıkları) büyük ihtimal. Olası büyük bir depremin öncü artçıları 10gün önceden belirti verebiliyor.

Farklı derinliklerde olması ayrıyetten dikkat çekici.

Buna ek zaman zaman ege denizinin farklı noktalarında benzer şekilde bir takım küçük deprem serileride olabiliyor olağan hareketlerden biride olabilir devamı gelecekmi takip etmek gerekir.

Kesin Öncü depremdir demek imkansız ama ihtimal dahilinde :)

• 17 Ekim 2016 tarihinde sabah 4:45 civarlarında merkez üssü Sisam Fayı olan 4.7 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. İzmir merkezden bu depremi 4.7 gibi değil de 5-5.5 gibi hissetmiştik. Çok büyük gürültüyle etkili bir şekilde sallamıştı ve bizi uykudan uyandırmıştı. En az 5 beklerken daha sonra Kandilli'de 4.7 Ege Denizi görünce şok olmuştum nasıl bu kadar şiddetli salladı diye :) .

Daha önce de yazmıştım burada bu Sisam fayı cidden İzmir ve Aydın için büyük risk taşıyor ve takip edilmeli. Uzun yıllardır suskun ve patlamayı bekleyen bir bomba gibi. 7'lik deprem üretme potansiyeli var ve kırılırsa da 6.0'dan aşağı bir deprem üreteceğini düşünmüyorum. Burada meydana gelecek 6.0-6.5 arası bir deprem Kuşadası'ndan Seferihisar'a kadarki kıyı şeridinde hasara neden olabilir. Daha kötüsü 6.6-7.2 aralığında bir deprem üretirse bu kıyı şeridinde yıkımlar olur ve Aydın ile İzmir'in şehir merkezleri de hasar görür. 4.7'lik depremi bile bu kadar etkili sallayan bir fayın 6-7 büyüklüğünde deprem üretirse ne yapar düşünün artık.