Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • PergamoN hocam bazıları bunu anlamıyor işte ben dahil birçok tanidiğim Buca da olan 4.9 depreminin Sisam Adası depreminden daha şiddetli olduğunu söylüyor Buca da yaşayan akrabam ilk kez evim yikilacak sandım dedi bana gerçekten yaşadığım en şiddetli depremdi benim içinde.?(

• PergamoN hocam bazıları bunu anlamıyor işte ben dahil birçok tanidiğim Buca da olan 4.9 depreminin Sisam Adası depreminden daha şiddetli olduğunu söylüyor Buca da yaşayan akrabam ilk kez evim yikilacak sandım dedi bana gerçekten yaşadığım en şiddetli depremdi benim içinde.?(

Çünkü Sisam depreminde anlık ivmelerde 40.09 (0,04g) gibi oldukça düşük bir ivme ölçülmüş Buca'da , Karşıya ve Bayraklı'da depreme olan mesafe daha uzak olmasına rağmen bu değerler 0.1-0.15g Arasında değişiyor depremin büyüklüğüne bağlı artan süre ve zeminin deprem dalgalarını tutması 0.15g gibi çok düşük ivmelerde yıkıma yol açtı. Normal koşullarda 0.2g'den sonra kötü yapılarda yıkım başlar ,Buca depremindeki Karabağlar'da ölçülen ivme 0.208g Buca'da 0,147g yani şöyle düşün senin birkaç saniye hissettiğinin ivmeyi, Karşıyaka ,Bayraklı hattı Sisam depreminde çok daha uzun sürelerde hissetti.

• Halen daha görmediyseniz İBB'nin hazırlamış olduğu bu raporu , İstanbul'da yaşayan herkesin incelemesi gerektiğini düşünüyorum.İlçe ilçe hatta mahalle mahalle detaylandırımış.Linke tıklayıp , biraz bekleyip aşağıda ilçenizin adının yazdığü kısma çift tıklayın.PDF dosyası indirmiş oluyorsunuz.Mahalle mahalle ölü , hafif-ağır yaralı insan, bilmem ne hasarlı bina sayıları tahmin edilmiş.Ayrıca yazamayacağım kadar çok detayları var.Çok faydalı buldum şahsen.

Güncel Çalışmalarımız – Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü

• Sosyal medyada bazı ezbere yorumlar yapılmışdı özellikle İzmir dışındaki şahıslardan sanki hiç 4.9-5.0 Deprem yaşamadık abartıyorsunuz gibi söylemler oldu yine verilere dayanan bir bilgilendirme yapayım 4.9'luk Buca depremindeki ölçülen anlık ivmeler Sisam depremi (6.9Mw) deprem ivmelerinden daha fazladır Karabağlar'da 208.54 PGA (cm/s2) Buca'da 147.70 PGA (cm/s2) anlık ivme ölçülmüşdür birbirine yakın istasyonlarda ciddi farkların gözlenmesi yerel zemin koşullarının çok etkin olduğunun göstergesi.

2020'deki depreme nazaran yere çok yakın olmuş 4.5 km.

• Anlık ivme'nin bu kadar yüksek olduğu bir depremde iyi ki 5.8 gibi büyüklükle olmadı. Hele bir de 10-15 saniye sürseydi yıkımın boyutu çok farklı yerlere gidebilirdi. Gecenin vermiş olduğu o sessizlikte çıkan ses korkunç.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Büyük İstanbul depremi diyorlar İzmir depremi diyorlar bir kişide çıkıp demiyor ki buralara erken uyarı sistemi kurulması lazım. Millet depremi 1 dakika önceden öğrensin.

• Büyük İstanbul depremi diyorlar İzmir depremi diyorlar bir kişide çıkıp demiyor ki buralara erken uyarı sistemi kurulması lazım. Millet depremi 1 dakika önceden öğrensin.

1 dakika mı? Öyle bir teknoloji yok hocam. En fazla birkaç saniye önce.

• 1 dakika mı? Öyle bir teknoloji yok hocam. En fazla birkaç saniye önce.

1 dakika yada 20 saniye ben meseleyi söylüyorum.... Neyse.

Bu arada Meksika'da sistemin 1 dakika önceden bildirdiği zamanlar da olmuştur daha konuyu araştırmamışsın.

• 1 dakika yada 20 saniye ben meseleyi söylüyorum.... Neyse.

Bu arada Meksika'da sistemin 1 dakika önceden bildirdiği zamanlar da olmuştur daha konuyu araştırmamışsın.

youtube videosu hariç bu konuda yaptığın araştırmaları buraya atar mısın kardeşim ?

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

Okyanusun ortasında bir deprem olursa belki 1 dakika önce haberin olur, yüzölçümü ile ilgili yani mesafe. Türkiye 'de bu imkansız, sen nefes alamadan gelir, sinyalden önce.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

Mexico city ile deprem olan bölgenin arasında 350km var 1 dakika önceden bildirilebilir. Fakat İstanbul, İzmir gibi yerlerde fay hatları çok yakın olduğundan 4-8sn arası bir zaman kazandırabilir. İstanbul'da halihazırda İGDAŞ bu sistemi kullanıyor zaten olası büyük bir depremde gaz akışını kesmek için.

• Mexico city ile deprem olan bölgenin arasında 350km var 1 dakika önceden bildirilebilir. Fakat İstanbul, İzmir gibi yerlerde fay hatları çok yakın olduğundan 4-8sn arası bir zaman kazandırabilir. İstanbul'da halihazırda İGDAŞ bu sistemi kullanıyor zaten olası büyük bir depremde gaz akışını kesmek için.

Youtube de bir tane video izlemeyi araştırma zannedersen bunları bilmezsin ama . Kalkmış bir de adama diyor ki daha konuyu araştırmamışsın bile :) Kuzey Marmara Fayı kırılsın bakayım Sakarya da kaç dakika önce haberimiz olacak. Fay hattı şehrin göbeğinden geçiyor. Daha kırılmadan sallanmaya başlarız :))) Biz fay hattına haber veririz deprem olacak birader haberin olsun diye :)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Sabah sabah hayır olsun.

Code
    2022.11.11 07:09:46  37.9290   29.0052        4.0      -.-  1.2  -.-   CABER-SARAYKOY (DENIZLI)                          İlksel
    2022.11.11 06:43:03  37.9225   28.9877        5.4      -.-  1.4  -.-   SIGMA-SARAYKOY (DENIZLI)                          İlksel
    2022.11.11 06:42:08  37.9253   28.9935        7.1      -.-  2.0  -.-   SIGMA-SARAYKOY (DENIZLI)                          İlksel
    2022.11.11 06:40:57  37.9255   28.9933        2.6      -.-  1.5  -.-   SIGMA-SARAYKOY (DENIZLI)                          İlksel
    2022.11.11 06:38:35  37.9205   28.9970        8.6      -.-  1.4  -.-   SIGMA-SARAYKOY (DENIZLI)                          İlksel

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.