Deprem Bildirim Konusu

 • Afyon korkutucu gitmiyor mu ufaktan artçılar başladı orada da dikkat edilmesi gerekiyor!

  Çardak ile dazkırı sınır ilçeler aynı depremin artçıları anormal bir durum yok şuan hatta artçılar düşük kaldı diyebiliriz. Burdur’daki deprem fırtınasının sebebi bence bu depremdi ama kafamı karıştıran birşey daha mevcut komşu bölgelerdeki büyük deprem sayısı birden fazla olabiliyor, yakın civardan ama başka bir lokasyondan gelicek bir büyük deprem daha beni şaşırtmaz. Bölgenin en az 1 hafta tedbirli olması lazım..

 • Yalnız bir şey dikkatimi çekti. İzmir'deki artçılar devam ederken Denizli'de deprem olduğundan beri İzmir'de hiç bir artçı meydana gelmedi,çok ilginç.

 • Yalnız bir şey dikkatimi çekti. İzmir'deki artçılar devam ederken Denizli'de deprem olduğundan beri İzmir'de hiç bir artçı meydana gelmedi,çok ilginç.

  Evet onu ben de fark ettim yazacaktım şimdi. İki depremin bağlantılı olduğunu düşünmüyorum ama bu hareket garip bayağı.

 • Çardak ile Dazkırı birbirine yakın ama

  Dazkırı , Dinar ile Çardakın tam ortasında

  Çardak’taki bu günkü depremle 95 yılında Dinarda gerçekleşen 6.1 büyüklüğündeki deprem arasındaki ilişki nedir? Asıl meselemiz bu olabilir

  İzmir Denizli arasında düşük olasılıklı ilişkiyi düşünmekten daha acili Çardak-Dinar Arasındaki ilişkiyi çözmektir ( mesafe sadece 57 km)

  Yada bugünki deprem, Dinar depreminin devamıdır ve enerji birikimi olsa olsa ancak bu kadardır şeklindeki biraz daha rahatlatıcı bir kanıya varanlar da olacaktır ve umarım durum öyledir

 • Çardak ile Dazkırı birbirine yakın ama

  Dazkırı , Dinar ile Çardakın tam ortasında

  Şimdi Çardak’taki bu günkü depremle 95 yılında 6.1 büyüklüğündeki deprem arasındaki ilişki nedir? Asıl mesele bu olabilir

  İzmir Denizli arasında düşük olasılıklı ilişkiyi düşünmekten daha acili Çardak-Dinar Arasındaki ilişkidir ( mesafe sadece 57 km)

  Yada bugünki kırık Dinar depreminin devamıdır ve enerji birikimi ancak bu kadardır şeklinde biraz daha rahatlatıcı bir kanıya da varanlar olacaktır ve umarım öyledir

  güzel noktaya değindin ayrıntılı çözümlemeleri bekliyorum ama ne afad'dan nede kandilliden bir açıklama gelmedi seferihisar açıkları depremi dahil bu kadar gecikmiyordu.. ,amatörce yaptığım analizleri paylaşacağım birazdan çözümlemeler gelince üstüne ekleme yaparım.

 • 2 ihtimal var kandilli/emsc aynı noktada buluşmuşken (ana şok) afad biraz daha farklı veriyor değerleri ve lokasyonları..

  kandilli ve emsc'deki lokasyonlara göre ana şok baklan fay'ında (5.7m) meydana gelmiş görünüyorken ,afad'a göre bozkurt/çardak uzantısındaki faylarda meydana gelmiş değeride (6.0Mw). Kandillideki artçı şok dağılımına bakarsak afad'ın lokasyonlarının doğruluk değeri daha fazla gibi ana şok dahil..

  ana şok baklan fayında olmuş olsaydı artçı dağılımda kuzeydoğu/güneybatı uzanımlı baklan fayı üzerinde yoğunlaşması lazımdı baklan fayı oblik atımlı normal faydır. ama artçılarda kuzey/güney dağılımından hariç daha çok doğu/batı uzanımı var buda afad'ın verdiği merkez ve fayı doğru çıkarıyor. deprem baklan fayında değil bozkurt/çardak uzantısındaki faylarda meydana gelmiş bana göre (yinede ayrıntılı çözümleri görmek gerekir)..

  deprem bozkurt/çardak uzantısındaki fayda meydana geldi ise ne kadarlık alanı kırdı bilmek gerekir fayın devamı acıgöl'ün kuzeyi dazkırıya kadar uzanırken afad'ın artçı dağılımında o bölgede belirgin bi hareketlilik yok kırılmadıysa tetiklenecek ilk bölge (tetiklenirse) orası olucaktır. fayın uzunluğu kısa olup normal faydır max 5.5 deprem üretir (kırılmadıysa).

  gPO4BO.png

  1995 dinar depreminde dinar fay'ının sadece bir bölümü kırılmıştır. dinar'da deprem tehlikesi kalmamıştır veyahut büyük deprem üretmez gibi düşünceler yanlıştır. denizli/bozkurt depremi dinar fayını tetiklemeyi başarabilirmi onun yorumunu yapmak çok zor ama artçı dağılımlar bazı ipuçları verebilir ilerleyen zamanlarda.. 1995 dinar depreminde yüzey faylanması (kırığı meydana gelmiş olup) 6.1m değerindeki deprem büyük yıkım yapmıştır.

  bir diğer ihtimal deprem baklan fayında meydana gelmiş ise çivril grabenini tetikleyebilir. çivril grabenin'dede faylar normal fay olup parçalı (kısa) faylardır üretecekleri max depremler 5/5.5m arasındadır.

  acıgöl grabeni'nin güney uzantısındaki faylarda yine benzer büyüklükte depremler üretebilir 5.5/6.0m.

  WX76L8.png


  vajQ0m.png


 • PergamoN eline sağlık cümlelerle toparlayıp anlatmaya çalıştığımızı görsel olarak ve güzel bir anlatımla tamamlamışsın, görünen bence de kırılan bozkurt boyunca uzanan fay ve bunun devamında yine 5.5-5.8 arasında bir ana deprem bekleyebiliriz, bunun zamanını tahmin zor, oradaki fay ne kadar süredir enerji biriktiriyor bilmiyoruz, eğer kırılmadıysa bencede 1. derecede kırılacak yer bu hattır yani acıgölün hemen kuzey batısı boyunca paralel uzanan fayda hareketlilik beklemek en muhtemel, dinar içinse bence çok fazla inceleme yapmak lazım fay boyları ve hatlarının yönü başka ayrıca mesafe olarak ta çok yakın değiller.